Zaplanuj operację powiększenia piersi: bezpieczeństwo, profilaktyka i naturalne efekty
Aby móc czuć się dobrze w swojej skórze, powinniśmy zadbać o zdrowie i zadowolenie z wyglądu naszego ciała. Z tego względu, jeżeli zdecydujesz się oddać w ręce chirurga plastycznego, pamiętaj, aby bezpieczeństwo stawiać na pierwszym miejscu. Operacja powiększenia piersi może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoją samoocenę i samopoczucie, należy jednak podejmować tego rodzaju decyzję, mając pełną świadomość wszystkich pozytywnych i negatywnych aspektów związanych z interwencją.
Niedawno mogliśmy usłyszeć o nowej chorobie, tzw. zespole implantów piersi (znanej również pod angielskim skrótem BII), który niektóre byłe pacjentki przypisują właśnie implantom, co wzbudza niepewność co do bezpieczeństwa operacji powiększenia piersi. Środowiska naukowe i medyczne aktualnie badają to zagadnienie, jednocześnie przypominając, jak ważna jest rola profilaktyki w leczeniu chorób piersi.
Czy implanty wywołują choroby?
W przeciągu ostatnich kilku lat, w dużej mierze dzięki mediom społecznościowym, powstała teoria o istnieniu tzw. choroby implantów piersi lub też zespołu implantów piersi (ang. breast implant illness, w skrócie BII), którego przyczyną miałyby być implanty piersi. Byłe pacjentki podzieliły się swoimi doświadczeniami na swoich profilach i na grupach w mediach społecznościowych, opisując niepokojące objawy po zabiegu powiększenia piersi, wśród których wymieniają: chroniczne zmęczenie, mdłości, biegunki, opuchliznę, bóle stawów i mięśni oraz zaburzenia ze strony układu odpornościowego. Niektóre z tych kobiet zdecydowały się na usunięcie implantów i, jak relacjonują, po tym zabiegu niepokojący symptomy znikały lub stawały się znacznie łagodniejsze, co sprawiło, że zaczęły zadawać sobie pytanie, czy to właśnie implanty lub materiały, z których zostały wykonane, były ich przyczyną.
Środowiska naukowe nie znalazły jeszcze odpowiedzi na te doniesienia, a badania nad tym zagadnieniem dopiero się zaczęły. Obecnie nie ma dowodów potwierdzających istnienie diagnozy BII. Już wcześniej stawiano hipotezy, czy istnieje związek między implantami piersi i wystąpieniem problemów o podłożu autoimmunologicznym, jednak zostały one obalone w badaniach. Z tego względu powinniśmy podchodzić do tego rodzaju doniesień z ostrożnością i odróżniać teorie popularne wśród ludzi od informacji potwierdzonych przez instytucje i organizacje medyczne (takie jak Ministerstwo Zdrowia czy krajowe i międzynarodowe stowarzyszenia zrzeszające specjalistów medycyny). Na przykład FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) informuje, że na chwilę obecną nie ma dowodów, które definitywnie potwierdziłyby związek między chorobami autoimmunologicznymi i innymi objawami (ASIA/BII), a obecnością implantów, jednak badania są dalej prowadzone i powinniśmy być uważni w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Bezpieczne powiększenie piersi – najważniejsza jest świadomość
Powiększenie biustu nie jest interwencją ratującą życie, dlatego też pacjentki powinny poświęcić czas na refleksję i dowiedzieć się jak najwięcej o jej plusach i minusach. Twój chirurg plastyczny oraz inni specjaliści będą w stanie przedstawić Ci wszystkie zalety, ale także możliwe komplikacje po takiej operacji.
Czy to oznacza, że zabieg powiększenia biustu jest niebezpieczny i pacjentki mają powody do obaw, a nawet strachu? Nie, należy jednak pamiętać, że to poważna operacja i dobrze przemyśleć decyzję. Mieć świadomość ryzyka oznacza w tym przypadku zrozumieć, jak ważna jest profilaktyka. Mając taką wiedzę, pacjentki szukają doświadczonych chirurgów, ufają specjalistom co do wyboru typu implantu i techniki operacyjnej, a także rozumieją, jak ważne jest korzystanie z materiałów wysokiej jakości, przestrzegają pooperacyjnych zaleceń oraz udają się na wizyty kontrolne i profilaktyczne badania.
Wybór implantów i efekty
W przypadku operacji powiększenia piersi niezwykle ważny jest efekt estetyczny, jako że poprawa wyglądu piersi to główny powód, którym kierują się kobiety decydujące się na zabieg.
Kobiety udają się do chirurga plastycznego głównie w celu uzyskania większych i ładniejszych piersi. Z tego względu mówiąc o bezpieczeństwie operacji powiększenia piersi, nie możemy pominąć zagadnienia satysfakcji pacjentki w tej kwestii. Zadowolenie z efektu wizualnego jest tak ważne dlatego, że u pacjentek niezadowolonych z estetycznego efektu operacji wzrasta prawdopodobieństwo poddania się powtórnej korekcie, co naraża je podwójnie na ryzyko powikłań i skutków ubocznych.
Większość pacjentek jest zdania, że efekt powinien być naturalny. Jednak co dokładnie rozumiemy przez „naturalny”? Zazwyczaj oznacza to symetryczne piersi, usytuowane niezbyt blisko, ale też niezbyt daleko od siebie, których rozmiar jest proporcjonalny do klatki piersiowej i sylwetki; ponadto piersi powinny być miękkie oraz poruszać się naturalnie wraz z ciałem kobiety.
Z uwagi na różne gusta oraz uwarunkowania anatomiczne pacjentek, wynaleziono dwa podstawowe rodzaje implantów: okrągłe i anatomiczne.
Profilaktyka – klucz do bezpiecznego powiększenia piersi
Na przestrzeni lat poświęcono wiele badań zagadnieniu skutków ubocznych mogących się wiązać z zabiegiem augmentacji piersi, z których wyciągnąć można następujący wniosek – powiększenie biustu jest operacją bezpieczną, o ile stosujemy się do zaleceń medycznych przed, w trakcie i po operacji.
Ryzyko wystąpienia patologii drastycznie spada przy zachowaniu następujących środków ostrożności:
- Wybierz lekarza specjalizującego się w chirurgii plastycznej, szczególnie piersi: doświadczony chirurg będzie w stanie ocenić Twój ogólny stan zdrowia i wykluczyć przeciwwskazania, a także zaproponować najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, technikę operacyjną i typ implantu.
- Przy wyborze chirurga nie kieruj się jedynie ceną: niekiedy dużo niższa od średniej cena może wynikać z niewystarczającego doświadczenia specjalisty lub wykorzystywania tańszych, gorszej jakości materiałów.
- Upewnij się, że implanty, które wybierasz, pochodzą od certyfikowanego producenta, który spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i jakości ustanowione przez odpowiednie organy: implanty prestiżowych marek podlegają bardzo rygorystycznym kontrolom jakości i bezpieczeństwa, a także posiadają gwarancję. Dzięki temu ryzyko pęknięć i przemieszczania się implantu zmniejsza się, a także zyskujemy gwarancję, że protezy wykonano z bezpiecznych materiałów.
- Stosuj się do zaleceń Twojego lekarza podczas okresu rekonwalescencji: mimo że po zabiegu pacjentka udaje się do domu tego samego lub następnego dnia po operacji, proces gojenia trwa kilka miesięcy. Aby uniknąć powikłań, powinno się przestrzegać zaleceń chirurga odnośnie zmiany opatrunków, masaży, drenażu itd. Twój chirurg poinformuje Cię, jak postępować w czasie rekonwalescencji, jakich aktywności powinnaś w tym okresie unikać, oraz jakie objawy powinnaś uznać za niepokojące i natychmiast zgłosić.
- Wykonuj badania okresowe: po operacji z wykorzystaniem implantów konieczne jest wykonywanie okresowych badań kontrolnych (mammografia, USG piersi itp.), które pozwalają wykryć wszelkie możliwe zmiany, takie jak guzki, pęknięcie implantu, zbierający się płyn czy przykurcz torebki. Wykryte we wczesnym stadium zmiany można szybko i skutecznie wyleczyć, dzięki czemu unikniemy komplikacji.