Obwisłe piersi

Czym jest opadanie piersi?

Głównymi przyczynami opadania biustu są wiotczenie i rozluźnianie się tkanek skóry i gruczołów piersiowych.

Wyróżniamy trzy stopnie opadania piersi:

  • zaawansowany: kiedy brodawka i jej otoczka znajdują się poniżej poziomu fałdu podpiersiowego;
  • średni: kiedy brodawka i jej otoczka są usytuowane poniżej linii fałdu piersiowego i są delikatnie skierowane do dołu;
  • lekki: piersi są skierowane ku dołowi, a brodawki i otoczka znajdują się na linii fałdu piersiowego.

Przyczyny i profilaktyka

Opadanie (ptoza) piersi

Opadanie biustu dotyczy wielu kobiet.

Istnieją trzy główne czynniki odpowiedzialne za opadanie (ptozę) piersi:

  • procesy starzenia;
  • ciąże;
  • karmienie piersią.

Wiek, karmienie piersią, a także znaczne wahania wagi mogą w widoczny sposób wpłynąć na wygląd piersi, które z czasem mogą zacząć wyglądać na wiotkie i obwisłe. W przypadku ptozy piersi górny biegun jest zazwyczaj mniej pełny niż dolny, a brodawki sutkowe znajdują się niżej niż pierwotnie i mogą być skierowane w dół.

Niestety niewiele można zrobić, aby zapobiegać procesowi opadania biustu (czyli ptozy piersi), ponieważ wszystkie czynniki odpowiedzialne za obwisłe piersi są całkowicie naturalne i prawidłowe w cyklu życia kobiety, a zatem problem ten dotyczy bardzo wielu z nich.

Jedyne, co wydaje się mieć wpływ na zjawisko ptozy piersi to noszenie odpowiednio dobranego biustonosza. Źle dobrana bielizna może negatywnie wpływać na wygląd piersi w przyszłości i przyspieszać proces opadania biustu. Należy też obalić mit, że ćwiczenie mięśni klatki piersiowej przeciwdziała utracie jędrności i opadaniu piersi.

Zabiegi

Lifting piersi

Zabieg podnoszenia piersi to mastopeksja, którą można wykonać również z wykorzystaniem implantów.

  1. Lifting piersi

    To zabieg zwany również mastopeksją, polegający na podniesieniu piersi poprzez usunięcie nadmiaru obwisłej skóry i zmianie pozycji brodawek, tak aby przywrócić im pożądany kształt i wygląd. Istnieją trzy podstawowe techniki liftingu biustu, różniące się przede wszystkim rodzajem cięcia, które może być wykonane: wokół otoczki, pionowo lub formując odwróconą literę T (kotwicę). Wybór techniki zależy od stopnia zaawansowania ptozy. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a po zabiegu pacjentka zazwyczaj pozostaje na 1 noc w klinice. Okres rekonwalescencji trwa około 7 dni i po tym czasie można wrócić do pracy, jeżeli nie jest ona fizyczna.

    Efekt jest trwały i widoczny od razu, jednak obrzęk po operacji może wchłaniać się nawet do 1 roku, dlatego z oceną rezultatów najlepiej poczekać minimum kilka miesięcy. Blizny wyglądają podobnie jak w przypadku metody opisanej powyżej, jednak jeżeli pacjentka stosuje się do zaleceń lekarza, z czasem staną się one coraz mniej widoczne. W niektórych przypadkach zabieg mastopeksji można łączyć ze zmniejszeniem piersi, aby usunąć nadmiar tkanki, skóry lub gruczołu, szczególnie z górnego bieguna piersi, lub kiedy pacjentka czuje, że jej piersi są za duże i powodują dyskomfort albo kompleksy


  2. Lifting piersi z wykorzystaniem implantów

    Mowa o zabiegu z wykorzystaniem tej samej techniki, co opisana powyżej z tą różnicą, że stosowane są też implanty piersi, co sprawia, że jest to bardziej kompleksowa operacja. Podczas zabiegu wykonuje się podniesienie piersiami, wykonując nacięcia opisane powyżej (wokół otoczki, pionowe lub w kształcie kotwicy), a następnie wprowadza się protezy silikonowe. Przebieg zabiegu i rekonwalescencji, a także efekty, są zatem podobne do rezultatów, które możemy uzyskać po liftingu piersi.

    To opcja szczególnie zalecana dla pacjentek, którym zależy nie tylko na podniesieniu piersi, ale też na odzyskaniu ich dawnej objętości. Metoda przyniesie doskonałe efekty w przypadkach, w których istnieje wystarczająca ilość tkanki piersi, aby przykryć implant i nadać mu projekcję. Zazwyczaj stosuje się implanty wypełnione żelem silikonowym lub roztworem fizjologicznym, które umieszcza się pod mięśniem lub pod gruczołem piersiowym. Pacjentka w porozumieniu wybiera rozmiar i kształt protezy w porozumieniu z lekarzem

  3. Lipofilling

    To zabiegprzeszczepu tłuszczu do piersi. Podczas operacji wykonuje się liposukcję w wybranym miejscu; następnie pobrana tkanka tłuszczowa jest oczyszczana i przy pomocy kaniuli wprowadzana do piersi. Ta technika jest zalecana w przypadku pacjentek, którym zależy na bardzo naturalnych i nierzucających się w oczy efektach, ponieważ pozwala powiększyć biust o około jeden lub maksymalnie jeden i pół rozmiaru.

    Lipofilling piersi nie rozwiąże całkowicie problemu obwisłych, wiotkich i „pustych” piersi, dlatego zazwyczaj konieczne jest łączenie tej metody z liftingiem biustu w celu uzyskania pożądanych efektów. Jest to technika zazwyczaj stosowana u kobiet z w miarę sprężystą skórą i mniej zaawansowanym stopniem ptozy piersi. Nacięcia i blizny w tym przypadku są minimalne w porównaniu do wyżej opisywanych metod. Po zabiegu mogą wystąpić obrzęk i opuchlizna, jednak okres rekonwalescencji jest krótszy i związany z mniejszym dyskomfortem niż w przypadku dwóch pozostałych operacji, dlatego też pacjentka zazwyczaj może wrócić do pracy już po upływie 1 tygodnia.

    W przypadku powiększania piersi wynik może być mniej przewidywalny niż w przypadku operacji z użyciem implantów, ponieważ część przeszczepionej tkanki tłuszczowej ulegnie wchłonięciu – rok po operacji pozostanie go 50-70%. Także w przypadku utraty wagi piersi mogą stracić na objętości, dlatego pacjentka powinna starać się utrzymywać stałą masę ciała po operacji.

Bibliografia

Humanitas Univeristy (16.06.2017).  The advantages and disadvantages of wearing a bra [online]. Dostępny: https://www.hunimed.eu/news/ad... [dostęp: 11.05.2022]

Mayo Clinic (14.06.2020). Breast Lift [online]. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/tes... [dostęp: 11.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."