„Małe piersi” to pojęcie względne i dla każdego może oznaczać trochę co innego. W Polsce średni rozmiar piersi odpowiada rozmiarowi C. Oczywiście wiele kobiet ma mniejsze lub większe piersi – jest to przecież średnia. Nie mówiąc już o tym, że ten sam rozmiar miseczki może wyglądać inaczej w zależności od budowy ciała i kształtu piersi.
Zwykle rozmiar piersi jest uwarunkowany genetycznie. Przyczynami braku piersi lub mniejszych niż to normalne piersi mogą być: wady wrodzone gruczołów sutkowych, urazy, choroby genetyczne (np. zespół Polanda), a nawet pewne wydarzenia, które mogły spowodować nieprawidłowości w rozwoju płodu (np. spożywanie narkotyków przez matkę lub zatrucie produktami chemicznymi).
Należy także walczyć z mitem, traktującym o tym, że rozmiar piersi wpływa na zdolność do karmienia piersią. Jest to przekonanie nieprawdziwe – kobiety z większym biustem nie produkują więcej mleka ani nie mają lepszych uwarunkowań do karmienia piersią. Rozmiar piersi nie ma związku ze zdolnością do karmienia.
Wśród najczęstszych przyczyn małych piersi wymienić możemy:
Poniżej przedstawiamy zabiegi chirurgii plastycznej, dzięki którym możesz powiększyć piersi.
To w tym przypadku najczęściej wykonywana operacja, która polega na nadaniu piersiom pożądanego rozmiaru i kształtu poprzez zastosowanie implantów piersiowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje implantów, dzięki czemu pacjentka w porozumieniu z lekarzem może wybrać najbardziej odpowiadający jej oczekiwaniom i dopasowany do anatomii rozmiar i kształt protezy, a także typ wypełnienia i powłoki implantu. Na pierwszej wizycie specjalista przedstawia pacjentce dostępne rodzaje implantów oraz techniki operacyjne. Obecnie stosuje się głównie trzy techniki zabiegowe w zależności od miejsca wprowadzenia protezy: pod gruczoł, pod mięsień lub częściowo pod gruczoł i częściowo pod mięsień (technika dual plane). Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, trwa ona około 2-3 godziny i najczęściej wiąże się z 1-dniowym pobytem w klinice. Ostateczne efekty można ocenić po upływie 3 miesięcy. Rezultaty są trwałe, a implanty wymienia się średnio co 15 lat, jeżeli istnieje taka potrzeba.
Inną metodą powiększania piersi jest lipofilling piersi, czyli przeszczep pobranej od pacjentki tkanki tłuszczowej do piersi w celu nadania im większej objętości. Zabieg polega na wykonaniu liposukcji w celu pobraniu tkanki tłuszczowej (najczęściej z brzucha, pośladków lub ud), która następnie jest przygotowywana w specjalnym procesie obróbki do wstrzyknięcie w okolice piersi. Zazwyczaj zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i w trybie ambulatoryjnym (po operacji pacjentka jest wypisywana do domu). Podczas operacji specjalista wprowadza pobraną tkankę tłuszczową do piersi pacjentki przy pomocy kaniuli po wykonaniu małych nacięć, które są zamykane z wykorzystaniem szwów wchłanialnych. Efekty są trwałe i możemy je ocenić po 3-6 miesiącach, ponieważ część tłuszczu zostanie wchłonięta.
Możliwe jest wykonanie zabiegu powiększenia piersi łączącego zastosowanie techniki lipofillingu z wprowadzeniem implantów (tzw. hybrydowe powiększanie piersi). To rozwiązanie pozwala na uzyskanie szczególnie naturalnych i spersonalizowanych rezultatów, ponieważ przeszczepiona tkanka tłuszczowa umożliwia dokładne pokrycie krawędzi protez i uelastycznia skórę.
Medline Plus (01.10.2021). Breast augmentation surgery [online]. Dostępny: https://medlineplus.gov/ency/a... [dostęp: 23.05.2022]
Odunze, M. (01.10.2021). Pros and Cons of Autologous Breast Augmentation [online]. Dostępny: https://www.verywellhealth.com... [dostęp: 23.05.2022]