Małe piersi

Czym są małe piersi?

Rozmiary piersi

Rozmiar piersi zwykle jest uwarunkowany genetycznie.

„Małe piersi” to pojęcie względne i dla każdego może oznaczać trochę co innego. W Polsce średni rozmiar piersi odpowiada rozmiarowi C. Oczywiście wiele kobiet ma mniejsze lub większe piersi – jest to przecież średnia. Nie mówiąc już o tym, że ten sam rozmiar miseczki może wyglądać inaczej w zależności od budowy ciała i kształtu piersi.

Zwykle rozmiar piersi jest uwarunkowany genetycznie. Przyczynami braku piersi lub mniejszych niż to normalne piersi mogą być: wady wrodzone gruczołów sutkowych, urazy, choroby genetyczne (np. zespół Polanda), a nawet pewne wydarzenia, które mogły spowodować nieprawidłowości w rozwoju płodu (np. spożywanie narkotyków przez matkę lub zatrucie produktami chemicznymi).

Należy także walczyć z mitem, traktującym o tym, że rozmiar piersi wpływa na zdolność do karmienia piersią. Jest to przekonanie nieprawdziwe – kobiety z większym biustem nie produkują więcej mleka ani nie mają lepszych uwarunkowań do karmienia piersią. Rozmiar piersi nie ma związku ze zdolnością do karmienia.

Wśród najczęstszych przyczyn małych piersi wymienić możemy:

  • zaburzenia hormonalne;
  • procesy starzenia;
  • czynniki genetyczne.

Poniżej przedstawiamy zabiegi chirurgii plastycznej, dzięki którym możesz powiększyć piersi.

Powiększanie piersi implantami

Implanty piersi

Powiększanie piersi to najczęściej wykonywana operacja plastyczna na swiecie.

To w tym przypadku najczęściej wykonywana operacja, która polega na nadaniu piersiom pożądanego rozmiaru i kształtu poprzez zastosowanie implantów piersiowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje implantów, dzięki czemu pacjentka w porozumieniu z lekarzem może wybrać najbardziej odpowiadający jej oczekiwaniom i dopasowany do anatomii rozmiar i kształt protezy, a także typ wypełnienia i powłoki implantu. Na pierwszej wizycie specjalista przedstawia pacjentce dostępne rodzaje implantów oraz techniki operacyjne. Obecnie stosuje się głównie trzy techniki zabiegowe w zależności od miejsca wprowadzenia protezy: pod gruczoł, pod mięsień lub częściowo pod gruczoł i częściowo pod mięsień (technika dual plane). Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, trwa ona około 2-3 godziny i najczęściej wiąże się z 1-dniowym pobytem w klinice. Ostateczne efekty można ocenić po upływie 3 miesięcy. Rezultaty są trwałe, a implanty wymienia się średnio co 15 lat, jeżeli istnieje taka potrzeba.

Powiększanie piersi tkanką tłuszczową

Powiększanie biustu

Alternatywą dla implantów jest przeszczep tłuszczu.

Inną metodą powiększania piersi jest lipofilling piersi, czyli przeszczep pobranej od pacjentki tkanki tłuszczowej do piersi w celu nadania im większej objętości. Zabieg polega na wykonaniu liposukcji w celu pobraniu tkanki tłuszczowej (najczęściej z brzucha, pośladków lub ud), która następnie jest przygotowywana w specjalnym procesie obróbki do wstrzyknięcie w okolice piersi. Zazwyczaj zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i w trybie ambulatoryjnym (po operacji pacjentka jest wypisywana do domu). Podczas operacji specjalista wprowadza pobraną tkankę tłuszczową do piersi pacjentki przy pomocy kaniuli po wykonaniu małych nacięć, które są zamykane z wykorzystaniem szwów wchłanialnych. Efekty są trwałe i możemy je ocenić po 3-6 miesiącach, ponieważ część tłuszczu zostanie wchłonięta.

Możliwe jest wykonanie zabiegu powiększenia piersi łączącego zastosowanie techniki lipofillingu z wprowadzeniem implantów (tzw. hybrydowe powiększanie piersi). To rozwiązanie pozwala na uzyskanie szczególnie naturalnych i spersonalizowanych rezultatów, ponieważ przeszczepiona tkanka tłuszczowa umożliwia dokładne pokrycie krawędzi protez i uelastycznia skórę.

Bibliografia

Medline Plus (01.10.2021). Breast augmentation surgery [online]. Dostępny: https://medlineplus.gov/ency/a... [dostęp: 23.05.2022]

Odunze, M. (01.10.2021). Pros and Cons of Autologous Breast Augmentation [online]. Dostępny: https://www.verywellhealth.com... [dostęp: 23.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."