Marszczenie implantów

Czym jest marszczenie implantów?

Powiększanie biustu

Falowanie (marszczenie) implantów to jedno z najczęstszych powikłań po powiększeniu piersi.

Marszczenie się implantów (tzw. rippling) to jedno z najczęstszych powikłań po powiększeniu piersi.

Słowo „rippling” pochodzi od angielskiego czasownika „to ripple”, który oznacza „falować”, „marszczyć się”. Terminem tym określamy powikłanie polegające na występowaniu marszczeń, bruzd i fałd na powierzchni implantu, które odznaczają się pod skórą. Powikłanie to występuje częściej w przypadku implantów wypełnionych roztworem soli fizjologicznej i u bardzo szczupłych kobiet, u których nie ma wystarczająco dużo tkanki, aby dokładnie pokryć implant.

Marszczenie się implantów jest powodem zmartwień wśród pacjentek ze względu na niepokojący wygląd. Należy pamiętać, że marszczenie się implantu nie występuje bezpośrednio po lub krótko po operacji, a po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy, kiedy pacjentce wydaje się, że nie ma już ryzyka wystąpienia komplikacji.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ripplingu, pacjentka powinna skonsultować się z doświadczonym chirurgiem, który dobierze odpowiedni rodzaj implantu i technikę zabiegową wskazaną w przypadku konkretnych uwarunkowań anatomicznych.

Dlaczego implant się marszczy?

Implanty piersi

Wśród przyczyn marszczenia się implantów wymienić można m.in. niewystarczającą ilość tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej i kształt implantu.

Jakość skóry otaczającej tkankę piersi w znacznym stopniu wpływa na kształt biustu. Chociaż skóra piersi kobiet składa się z charakterystycznych włókien elastynowych, istnieją naturalne i uwarunkowane genetycznie różnice w elastyczności i grubości poszczególnych warstw skóry piersi, które wpływają na ogólny ich ogólny wygląd.

Falowanie implantu częściej występuje u kobiet z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej lub gruczołowej, ponieważ implant wówczas nie jest całkowicie zakryty, co powoduje powstawanie marszczeń. Często jedynym rozwiązaniem jest dodatkowa operacja, aby zniwelować ten efekt.

Implant może się także marszczyć, jeżeli podczas operacji chirurg utworzy zbyt dużą lożę (kieszeń) na implant. W tym przypadku, jeżeli piersi nieco się przemieszczą, na skórze może pojawić się widoczne marszczenie.

Przyczyny marszczenia się implantów

Implanty piersiowe

Rodzaj wypełnienia, kształt i rozmiar protezy wpływają na zjawisko marszczenia się implantów.

Falowanie implantu to średnio lub długoterminowe powikłanie związane z zabiegiem powiększenia piersi. Możemy go jednak uniknąć, ponieważ znamy jego przyczyny, wśród których należy wymienić:

  • niska gęstość żelu silikonowego: jedną z możliwych przyczyn ripplingu jest wykorzystanie implantu wypełnionego mniej gęstym (kohezyjnym) żelem silikonowym. Na rynku dostępnych jest wiele marek i rodzajów implantów, które różnią się nie tylko kształtem, rozmiarem, jakością i ceną, ale także gęstością żelu silikonowego. Stabilność implantu zależy głównie od gęstości i stopnia kohezyjności jego wypełnienia. Im gęstszy jest żel wypełniający protezę, tym jest ona trwalsza i stabilniejsza, przez co istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia zjawiska falowania implantu.
  • atrofia tkanek: mało stabilne implanty powodują atrofię tkanek. Bardzo miękkie implanty oraz protezy wypełnione mało gęstym żelem silikonowym przyczyniają się do osłabienia tkanek, przez co z czasem pojawiają się widoczne gołym okiem marszczenia.
  • miejsce wprowadzenia implantu: również miejsce, w którym umieszcza się protezę, może mieć duże znaczenie. Technika umieszczania implantów podgruczołowo wiąże się z wprowadzeniem implantu nad mięśniem, a nie pod nim, przez co mniej tkanki pokrywa implant i może dojść do falowania protezy. W przypadku umieszczenia implantu podmięśniowo, czyli pod mięśniem klatki piersiowej, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo marszczenia się implantu.
  • implanty okrągłe: większość producentów oferuje okrągłe protezy wypełnione mniej stabilnym żelem i implanty anatomiczne (o kształcie kropli wody) wypełnione gęstszym silikonem. Z tego względu istnieje prawdopodobieństwo, że wybrany okrągły implant będzie miał mniej kohezyjne wypełnienie. Pacjentka, która decyduje się na implant okrągły, powinna brać pod uwagę, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska falowania implantów w przyszłości.

Bibliografia

American Board of Cosmetic Surgery (09.03.2021). What is breast implant rippling? [online]. Dostępny: https://www.americanboardcosme... [dostęp: 17.05.2022]

Food & Drug Administration (data nieznana). Risks and Complications of Breast Implants [online]. Dostępny: https://www.fda.gov/medical-de... [dostęp: 17.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."