Marszczenie się implantów (tzw. rippling) to jedno z najczęstszych powikłań po powiększeniu piersi.
Słowo „rippling” pochodzi od angielskiego czasownika „to ripple”, który oznacza „falować”, „marszczyć się”. Terminem tym określamy powikłanie polegające na występowaniu marszczeń, bruzd i fałd na powierzchni implantu, które odznaczają się pod skórą. Powikłanie to występuje częściej w przypadku implantów wypełnionych roztworem soli fizjologicznej i u bardzo szczupłych kobiet, u których nie ma wystarczająco dużo tkanki, aby dokładnie pokryć implant.
Marszczenie się implantów jest powodem zmartwień wśród pacjentek ze względu na niepokojący wygląd. Należy pamiętać, że marszczenie się implantu nie występuje bezpośrednio po lub krótko po operacji, a po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy, kiedy pacjentce wydaje się, że nie ma już ryzyka wystąpienia komplikacji.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ripplingu, pacjentka powinna skonsultować się z doświadczonym chirurgiem, który dobierze odpowiedni rodzaj implantu i technikę zabiegową wskazaną w przypadku konkretnych uwarunkowań anatomicznych.
Jakość skóry otaczającej tkankę piersi w znacznym stopniu wpływa na kształt biustu. Chociaż skóra piersi kobiet składa się z charakterystycznych włókien elastynowych, istnieją naturalne i uwarunkowane genetycznie różnice w elastyczności i grubości poszczególnych warstw skóry piersi, które wpływają na ogólny ich ogólny wygląd.
Falowanie implantu częściej występuje u kobiet z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej lub gruczołowej, ponieważ implant wówczas nie jest całkowicie zakryty, co powoduje powstawanie marszczeń. Często jedynym rozwiązaniem jest dodatkowa operacja, aby zniwelować ten efekt.
Implant może się także marszczyć, jeżeli podczas operacji chirurg utworzy zbyt dużą lożę (kieszeń) na implant. W tym przypadku, jeżeli piersi nieco się przemieszczą, na skórze może pojawić się widoczne marszczenie.
Falowanie implantu to średnio lub długoterminowe powikłanie związane z zabiegiem powiększenia piersi. Możemy go jednak uniknąć, ponieważ znamy jego przyczyny, wśród których należy wymienić:
Zanim możliwe będzie wykonanie zabiegu w celu zniwelowania efektu ripplingu, proces gojenia się ran i blizn powinien się zakończyć. W tym przypadku pacjentka wraz z lekarzem mogą rozważyć następujące rozwiązania:
American Board of Cosmetic Surgery (09.03.2021). What is breast implant rippling? [online]. Dostępny: https://www.americanboardcosme... [dostęp: 17.05.2022]
Food & Drug Administration (data nieznana). Risks and Complications of Breast Implants [online]. Dostępny: https://www.fda.gov/medical-de... [dostęp: 17.05.2022]