Asymetria piersi

Czym jest asymetria piersi?

Asymtria piersi

Niewielka asymetria piersi jest normalnym zjawiskiem.

Asymetryczne piersi to całkowicie normalne zjawisko, ponieważ ludzkie ciało nie jest symetryczne i mało która kobieta ma niemal identyczne piersi. Asymetria zazwyczaj uwidacznia się podczas rozwijania się piersi w okresie dojrzewania. Jeżeli różnica w rozmiarze piersi jest niewielka, nie mamy czym się niepokoić, jednak duża różnica w wyglądzie i rozmiarze piersi może negatywnie wpływać na samoocenę kobiety.

Termin asymetria biustu może się odnosić do rozmiaru piersi, ale też do:

  • różnic dotyczących kształtu piersi;
  • umiejscowienia piersi;
  • kształtu, rozmiaru i umiejscowienia aureoli i sutka;

Rodzaje asymetrii możemy podzielić na:

  • asymetrię dotyczącą rozmiaru, kształtu i położenia piersi;
  • asymetrię połączoną z występowaniem wad wrodzonych (takich jak np. zespół Polanda, piersi bulwiaste itp.)

Asymetria może się pogłębić m.in. po przybraniu na wadze lub po ciąży i karmieniu piersią (ma to związek z tym, że większa pierś będzie produkować więcej mleka, przez co będzie pełniejsza).

Zabiegi

Asymetria piersi

Istnieją różne techniki korekty asymetrii piersi.

Celem zabiegów korekcyjnych w tym przypadku jest uzyskanie bardziej symetrycznych pod względem rozmiaru i kształtu piersi. Istnieje kilka technik zabiegowych, umożliwiających uzyskanie pożądanych rezultatów; zazwyczaj chirurg przyjmuje jedną pierś jako model i stara się operacyjnie tak wymodelować drugą pierś, aby uzyskać harmonijny wygląd biustu, jednak w zależności od oczekiwań pacjentki zakres operacji może objąć obie piersi.

  1. Powiększanie piersi implantami lub tkanką tłuszczową

    Istnieje możliwość powiększenia jednej piersi w celu zredukowania asymetrii lub powiększenia obu z wykorzystaniem implantów o różnych rozmiarach. Zabieg z wykorzystaniem jednej lub dwóch protez silikonowych to skuteczne rozwiązanie problemu asymetrii biustu. Aby wprowadzić implanty, możliwe jest wykonanie różnych typów nacięć. Implant umieszcza się pod mięśniem lub nad nim. Rozmiar i kształt implantu wybiera pacjentka po konsultacji z lekarzem. Operację powiększania piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a pacjentka pozostaje około 24 godziny w klinice. Po zabiegu niezbędne będzie kilka dni całkowitego odpoczynku, a pierwszymi efektami będzie można się cieszyć po upływie dwóch do trzech miesięcy.

    Inną metodą powiększania piersi jest lipofilling, czyli technika polegająca na przeszczepieniu komórek tłuszczowych pobranych z innych części ciała do piersi. Przed wykonaniem przeszczepu tkanka tłuszczowa jest odpowiednio oczyszczana. W tym przypadku efekt powiększenia jest mniejszy niż po zabiegu powiększenia piersi implantami (co więcej, część tłuszczu zostanie naturalnie wchłonięta). Operacja dzieli się na trzy etapy: liposukcję, obróbkę pobranego tłuszczu i przeszczep tłuszczu do piersi. Zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu ogólnym.

  2. Zmniejszenie piersi

    Pozwala uzyskać efekt zbliżonych wyglądem piersi dzięki zmniejszeniu jednej lub obu piersi do pożądanego rozmiaru. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i gruczołowej w celu zmniejszenia objętości piersi. Podczas operacji chirurg usuwa także nadmiar skóry. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego oraz jednodniowej hospitalizacji. Podobnie jak w przypadku powiększenia piersi, wstępnie efekty możemy ocenić po około 3 miesiącach.

  3. Lifting piersi

    Jeżeli asymetria jest związana z położeniem brodawki lub wynika z ptozy (opadania) piersi, można rozważyć zabieg liftingu biustu. Mastopeksja, czyli lifting biustu, pozwala wymodelować piersi oraz podnieść i zmienić pozycję sutków. Tę operację można łączyć ze zmniejszeniem lub powiększaniem piersi. Istnieją różne techniki zabiegowe w zależności od defektu: technika okrągłego bloku (blizna wokół brodawki), z wykorzystaniem pionowego cięcia oraz metoda z zastosowaniem cięcia w kształcie kotwicy. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i tak jak w przypadku pozostałych zabiegów konieczny jest jednodniowy pobyt w klinice. Efekty są widoczne od razu, jednak po operacji występuje opuchlizna, dlatego na ostateczne rezultaty powinniśmy zaczekać kilka miesięcy.

Istnieje możliwość łączenia różnych zabiegów i technik: w zależności od defektu jednej lub obu piersi można łączyć techniki powiększania, modelowania, liftingu i zmniejszania piersi.

Czy zabiegi są refundowane przez NFZ?

Korekta asymetrii piersi

Uzyskanie refundacji jest możliwe w przypadku wad wrodzonych (np. zespół Polanda).

Możliwość refundacji operacji korekcyjnej asymetrii jest zależna od stopnia zaawansowania defektu. Większość zabiegów plastyki piersi nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja jest możliwa zazwyczaj ze wskazań medycznych, czyli w następujących przypadkach:

  • niektórych wrodzonych malformacji piersi (np. zespół Polanda, niewykształcenie lub znaczna hipotrofia lub hipertrofia jednej piersi);
  • po uzyskaniu skierowania od ortopedy, neurologa lub psychologa w przypadku zabiegu zmniejszenia piersi;
  • po operacji mastektomii lub w przypadku urazów możliwe jest wykonanie rekonstrukcji w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a kryteria niekiedy są nieścisłe.

Bibliografia

Healthline (23/08.2018). Breast Asymmetry [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 12.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."