Asymetryczne piersi to całkowicie normalne zjawisko, ponieważ ludzkie ciało nie jest symetryczne i mało która kobieta ma niemal identyczne piersi. Asymetria zazwyczaj uwidacznia się podczas rozwijania się piersi w okresie dojrzewania. Jeżeli różnica w rozmiarze piersi jest niewielka, nie mamy czym się niepokoić, jednak duża różnica w wyglądzie i rozmiarze piersi może negatywnie wpływać na samoocenę kobiety.
Termin asymetria biustu może się odnosić do rozmiaru piersi, ale też do:
Rodzaje asymetrii możemy podzielić na:
Asymetria może się pogłębić m.in. po przybraniu na wadze lub po ciąży i karmieniu piersią (ma to związek z tym, że większa pierś będzie produkować więcej mleka, przez co będzie pełniejsza).
Celem zabiegów korekcyjnych w tym przypadku jest uzyskanie bardziej symetrycznych pod względem rozmiaru i kształtu piersi. Istnieje kilka technik zabiegowych, umożliwiających uzyskanie pożądanych rezultatów; zazwyczaj chirurg przyjmuje jedną pierś jako model i stara się operacyjnie tak wymodelować drugą pierś, aby uzyskać harmonijny wygląd biustu, jednak w zależności od oczekiwań pacjentki zakres operacji może objąć obie piersi.
Istnieje możliwość łączenia różnych zabiegów i technik: w zależności od defektu jednej lub obu piersi można łączyć techniki powiększania, modelowania, liftingu i zmniejszania piersi.
Możliwość refundacji operacji korekcyjnej asymetrii jest zależna od stopnia zaawansowania defektu. Większość zabiegów plastyki piersi nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja jest możliwa zazwyczaj ze wskazań medycznych, czyli w następujących przypadkach:
Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a kryteria niekiedy są nieścisłe.
Healthline (23/08.2018). Breast Asymmetry [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 12.05.2022]