Piersi bulwiaste (tubularne) to jedna z częściej występujących wad rozwojowych piersi, która rozwija się w okresie dojrzewania, i może dotyczyć jednej lub obu piersi. Nazwa ma związek z kształtem piersi dotkniętych tą wadą – w wyniku zwężenia piersi nabierają bulwiastego kształtu.
Cechy charakterystyczne piersi bulwiastych to:
Defekt może dotyczyć jednej lub obu piersi i możemy wyróżnić kilka stopni jej zaawansowania.
Obecnie etiologia tego zaburzenia nie jest znana, jednak jest to najczęściej występująca wada rozwojowa w obrębie piersi. Niekiedy łatwo jest pomylić piersi bulwiaste z objawami ptozy, czyli opadania piersi, co może dotykać kobiety po ciąży, okresie karmienia piersią, szybkiej utracie wagi lub w starszym wieku.
Stopień I: to najczęściej występujący stopień; wewnętrzny, górny kwadrant piersi jest nie do końca wykształcony, a brodawka sutkowa najczęściej jest skierowana do dołu.
Stopień II: górny biegun piersi jest zbyt mały i nieprawidłowo wykształcony, a brodawka sutkowa jest skierowana ku dołowi, tak jak w przypadku stopnia I.
Stopień III: nieprawidłowo rozwinięte są zarówno biegun górny, jak i dolny piersi, które są wąskie, a otoczka brodawki jest bardzo duża.
Poniżej przedstawiamy zabiegi zalecane w leczeniu defektu piersi bulwiastych.
Pierwszym zabiegiem chirurgicznym, o jakim powinniśmy wspomnieć w tym przypadku, jest plastyka piersi z wykorzystaniem implantów. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek z małymi, bulwiastymi piersiami i pozwala uzyskać pożądany kształt biustu (jeżeli piersi są asymetryczne, stosuje się dwa różne rozmiary implantów). Istnieje kilka rodzajów implantów piersiowych, które różnią się wielkością, teksturą i kształtem, dzięki czemu możliwe jest dobranie implantów w zależności od potrzeb i anatomii pacjentki. Powiększanie biustu to bardzo często wykonywany zabieg, podczas którego stosuje się znieczulenie ogólne i zazwyczaj wiąże się z jednodniowym pobytem w klinice. To bezpieczna i skuteczna procedura, jednak należy brać pod uwagę, że powrót do pracy będzie możliwy dopiero po około 1 tygodniu w przypadku prac niefizycznych. Rezultaty są trwałe i można je ocenić po 2-3 miesiącach.
Alternatywą dla powiększania piersi implantami jest lipofilling, który polega na przeszczepie autologicznego tłuszczu do piersi. Tkanka tłuszczowa pozwala zwiększyć objętość dolnych biegunów piersi. Podczas zabiegu tkanka tłuszczowa jest pobierana z miejsca, gdzie jest jej wystarczająco dużo, aby móc ją pobrać, a następnie oczyszczana i przygotowywana. Aby uniknąć powstawania blizn, pobrana tkanka tłuszczowa jest przeszczepiania do piersi z wykorzystaniem kaniul o średnicy 1 cm. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać powtórzenie zabiegu, aby uzyskać pożądany kształt lub rozmiar piersi. Rezultaty są trwałe, jednak część przeszczepionego tłuszczu zostanie wchłonięta w pierwszych tygodniach. Lipofilling zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, chociaż istnieje opcja zastosowania znieczulenia miejscowego. Ostateczne rezultaty można ocenić po upływie 3-6 miesięcy. Coraz popularniejsze jest łączenie lipofillingów z zastosowaniem implantów, co pozwala uzyskać naturalne efekty.
To po angielsku tzw. technika round-block, polegająca na zmniejszeniu rozmiaru aureoli sutka. Zazwyczaj wykonuje się ją jako zabieg dodatkowy podczas powiększania piersi implantami lub zabiegu mastopeksji, aby uzyskać proporcjonalne, kształtne piersi. Zazwyczaj zabieg trwa około 45 minut i stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe w zależności od przypadku; jeżeli operacja nie jest łączona z liftingiem ani powiększaniem piersi, można ją wykonać w trybie ambulatoryjnym. Technika round-block polega na nadaniu otoczkom brodawek normatywnego rozmiaru średnicy. Blizna biegnie wokół aureoli, przez co jest prawie niewidoczna. Efekty widoczne są po ustąpieniu obrzęku i stanu zapalnego.
Jeżeli rozmiar piersi nie stanowi problemu, lekarz w porozumieniu z pacjentką może rozważyć zabieg mastopeksji (liftingu biustu), aby zniwelować efekt opadającego biustu wywołanego niewystarczającym wykształceniem górnego lub dolnego bieguna piersi i brodawki skierowanej w dół. Operację można też połączyć z plastyką brodawek sutkowych i powiększeniem piersi. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry odpowiedzialnej efekt opadającego biustu (w zależności od wyglądu piersi możliwa jest także zmiana położenia aueroli brodawki). Lifting piersi pozwala nadać im pożądany kształt. Zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, a pacjentka pozostaje na 24 godziny w klinice. Efekty można uznać za ostateczne po upływie około 6 miesięcy, a przez pierwszy miesiąc konieczne jest noszenie biustonosza uciskowego.
RP Clinic (data nieznana). Piersi bulwiaste [online]. Dostępny: http://drpabianczyk.pl/zabiegi... [dostęp: 23.05.2022]
SCM Clinic (07.09.2021). Pierś tubularna (bulwiasta) – charakterystyka i metody korekcji za pomocą chirurgii plastycznej [online]. Dostępny: https://www.scmkrakow.pl/blog/... [dostęp: 23.05.2022]