Zakres kosmetycznych zabiegów laserowych

Zakres kosmetycznych zabiegów laserowych
Jednostka Politechniki Łódzkiej. Oferuje zabiegi chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej i inne. Specjalizuje się w laseroterapii i technologiach związanych ze światłem.
Utworzono: 8 maj 2009 · Zaktualizowano: 7 lip 2022

Lasery mają szerokie zastosowanie w medycynie, w tym także estetycznej. Dowiedz się, w jakich przypadkach można rozważyć laseroterapię.

Znamiona naczyniowe płaskie

Znamiona naczyniowe płaskie są to wrodzone wady łożyska naczyniowego skóry. Występują najczęściej w obrębie twarzy i mogą zajmować bardzo rozległe obszary. Dla pacjenta ta wada często stanowi przyczynę trwałego urazu psychicznego. Leczenie chirurgiczne znamion naczyniowych płaskich daje niezadawalające efekty, gdyż wolne przeszczepy skóry powodują zniesienie mimiki twarzy i jej maskowatość, a ponadto istnieje ryzyko bliznowacenia. Do tej pory jedyną możliwością ukrycia defektu kosmetycznego było stosowanie makijażu maskującego.

Do leczenia znamion naczyniowych płaskich stosujemy następujące lasery: laser argonowy, barwnikowy, laser KTP oraz system IPL. Laseroterapia znamion naczyniowych płaskich polega na denaturacji hemoglobiny w erytrocytach wypełniających drobne naczynia krwionośne tworzące znamię naczyniowe, a w efekcie zmniejszenie liczby naczyń i zblednięcie naczyniaka.

Teleangiektazje – rozszerzone powierzchowne naczynia krwionośne, czyli tzw. pajączki

Teleangiektazje, czyli tzw. pajączki to zmiany nabyte i powstają w przebiegu różnych schorzeń, np. w trądziku różowatym, toczniu rumieniowatym, w ciąży czy w wyniku zmian towarzyszących starzeniu się skóry. Najczęściej są one zlokalizowane na skórze twarzy w okolicach nosa i na policzkach, ale także na udach i podudziach (zwłaszcza w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej i w przebiegu ciąży). Dotychczas stosowane metody terapeutyczne, takie jak krioterapia czy elektrokoagulacja, często nie przynosiły pożądanych efektów i obarczone były możliwością powikłań, jednak laseroterapia jest w tym przypadku skuteczna i bezpieczna.

Do zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych stosujemy: laser argonowy, barwnikowy, laser KTP, laser Nd:YAG oraz system IPL. W przypadku zmian naczyniowych światło lasera zamieniane jest w ciepło, co powoduje termiczną koagulację, a w jej wyniku następuje zamknięcie naczyń krwionośnych w skórze właściwej.

Naczyniaki jamiste

Naczyniaki jamiste często występują w obrębie błon śluzowych lub czerwieni wargowej, gdzie zmiana jest głębsza i wymaga większej energii użytego lasera. Głębokie naczyniaki jamiste twarzy stanowią duży problem terapeutyczny. Próby leczenia chirurgicznego nie powodują ustąpienia zmian. Zastosowanie promieniowania laserowego o dużej mocy umożliwiło skuteczne leczenie tego typu zmian. Zabiegi wykonuje się metodą bezkontaktową, pod kontrolą kliniczną polegającą na ocenie zbielenia zmiany chorobowej i zmniejszenia objętości naczyniaka. W leczeniu bardzo rozległych naczyniaków jamistych wymagane jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Ze względu na uszkodzenie termiczne proces gojenia przebiega powoli, aż do zamknięcia światła rozszerzonych naczyń krwionośnych. Do ich usuwania stosujemy lasery: argonowy, barwnikowy, laser KTP, laser Nd:YAG oraz system IPL.

Blizny

Blizny są zmianą ostateczną na skórze i jak na razie nie ma sposobu na całkowite ich usunięcie, jednak mamy różne sposoby, dzięki którym możemy wygładzić blizny, poprawić ich estetykę, wyrównać zabarwienie z tkankami otaczającymi. Leczenie blizn jest trudne i długotrwałe.

W zależności od rodzaju zmian stosujemy różne metody postępowania: seria 20 naświetlań laserami biostymulującymi, zabieg fotoodmładzania systemem IPL, zabieg dermabrazji laserowej laserem CO2.

Usuwanie zbędnego owłosienia

Stosowane wcześniej metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak golenie, depilacja chemiczna i mechaniczna, depilacja woskiem czy elektroliza, przynosiły bardzo nietrwałe efekty i wiązały się z ryzykiem pojawienia się blizn i podrażnień, a nawet zakażeniami i możliwością zakażenia pewnymi chorobami. Zastosowanie technik laserowych stało się przełomem w usuwaniu niechcianego owłosienia. Laserowe usuwanie włosów pozwala na trwałe zniszczenie mieszka włosowego bez uszkodzenia skóry. Światło lasera pochłaniane zostaje pochłonięte przez melaninę, czyli barwnik zawarty w mieszku włosowym. W jego obrębie dochodzi wówczas do reakcji termicznej, która prowadzi do jego zniszczenia. Zabieg jest skuteczny tylko dla włosów znajdujących się w fazie wzrostu.

W naszej placówce dysponujemy dwoma systemami do usuwania zbędnego owłosienia (laser diodowy i system IPL). Umożliwia to zagwarantowanie skuteczności zabiegu w (prawie) każdym przypadku. Laser diodowy niszczy trwale włosy ciemne, natomiast system IPL włosy jasne, siwe, rude i cienkie.

Fotoodmładzanie skóry

Dermabrazja laserowa jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na skanowaniu wiązką laserową skóry pacjenta w celu złuszczenia lub odparowania naskórka na dużej powierzchni. Dermabrazja jest zbiegiem odmładzania skóry, uzyskiwanym poprzez kontrolowane oparzenie drugiego stopnia przeprowadzone na określonej powierzchni oraz na określoną głębokość. Efekt kontrolowanego oparzenia uzyskujemy wtedy, gdy energia promieniowania lasera ulega pochłonięciu przez skórę i jest zamieniana na ciepło.

Zastosowanie lasera IPL pozwala na nieinwazyjne fotoodmładzanie skóry bez peelingu  skóry; w obu przypadkach (dermabrazja laserem CO2 i naświetlanie IPL) dochodzi do ok. 30% przyrostu objętości kolagenu w skórze właściwej.

Trądzik

W leczeniu zmian trądzikowych stosujemy zarówno niskoenergetyczną biostymulację laserową, jak i, szczególnie w przypadku głębokich blizn potrądzikowych, dermabrazję laserem CO2.

Tatuaże

Usuwanie tatuaży odbywa się przy użyciu wielu różnych laserów wysokoenergetycznych, a ich dobór zależy głównie od koloru tatuażu. W każdym przypadku dochodzi do zamiany tatuażu na bliznę, której ostateczny wygląd zależny jest od głębokości usuwanej zmiany.    

Zakres biostymulacji laserowej w fizykoterapii

Pod pojęciem fizykoterapii laserowej kryje się postępowanie rehabilitacyjne i lecznicze przy użyciu biostymulacyjnych laserów niskoenergetycznych (laser helowo-neonowy i lasery półprzewodnikowe z zakresu bliskiej podczerwieni) w przebiegu wielu różnych, bardzo od siebie odmiennych schorzeń o całkowicie odmiennej etiopatogenezie.

Stosując lasery niskoenergetyczne, uzyskujemy między innymi lepsze ukrwienie tkanek, zmniejszenie obrzęków, wzmożoną regenerację tkanek, zmniejszenie bądź ustąpienie dolegliwości bólowych. W związku z tym możemy powiedzieć, iż promieniowanie laserowe przyspiesza procesy gojenia, skracając tym samym czas rehabilitacji. Z uwagi na wielorakie dobroczynne działanie promieniowania laserowego lista wskazań do zastosowania fizykoterapii laserowej jest ogromna.

Biostymulację laserową w fizykoterapii podzielić można umownie ze względu na dwa specjalistyczne obszary jej zastosowań:

  • ortopedyczną
  • neurologiczną

Biostymulację laserową w fizykoterapii narządu ruchu stosujemy w następujących stanach:

Zmiany typu zwyrodnieniowego:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa;

  • zespół bolesnego barku;

  • zmiany zwyrodnieniowe stawu łokciowego (łokieć tenisisty);

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów nadgarstka i rąk;

  • choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych i kolanowych;

  • zwyrodnienie stawów skokowych i stawów stopy, ostroga piętowa.

Zmiany typu zapalnego:

  • rozsiane zapalnie stawów;

  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;

  • zapalenia tkanek miękkich;

  • zapalenia ścięgien.

Stany pourazowe i przeciążeniowe:

  • skręcenie, zwichnięcia, złamania;

  • krwiaki, obrzęki;

  • łokieć tenisisty;

  • zespół cieśni nadgarstka.

Zaburzenia krążenia obwodowego:

  • angiopatia cukrzycowa – owrzodzenia cukrzycowe i stopa cukrzycowa;

  • owrzodzenia troficzne skóry.

Estetyka blizn:

  • pooperacyjnych;

  • pooparzeniowych;

  • pourazowych;

Biostymulacja laserowa laserami niskoenergetycznymi przynosi dobre efekty rehabilitacyjne i lecznicze w leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak:

  • migrena;

  • zapalenia nerwów;

  • rwa kulszowa;

  • wszelkiego rodzaju zespoły bólowe.

Biostymulacja laserowa jest skuteczną i wysoce efektywną techniką rehabilitacyjną w zaawansowanych postaciach postępującego stwardnienia rozsianego. W chwili obecnej CDTL Politechniki Łódzkiej jest jedynym na świecie ośrodkiem prowadzącym badania w tym zakresie. 

Stwardnienie rozsiane jest chorobą układu nerwowego, w przebiegu której dochodzi do zaniku osłonek włókien nerwowych. Choroba ta występuje najczęściej u młodych ludzi, pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Stwardnienie rozsiane może mieć różny przebieg, ale zawsze następuje ograniczenie lub niekiedy, w przypadkach skrajnych, uniemożliwienie wykonywania podstawowych czynności życiowych. Choroba ta w dalszym ciągu należy do chorób nieuleczalnych.

Kwalifikacja do laserowej rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym przeprowadzana jest przez specjalistów neurologów; ocena stanu zdrowia podczas trwania naświetlań oraz na zakończenie serii naświetlań dokonywana jest przez specjalistów laseroterapeutów lub specjalistów neurologów.

Przeciwwskazania do wykonania naświetlań laserowych

  • choroba nowotworowa w wywiadzie;

  • stosowanie leków światłouczulających (niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki moczopędne, hipolipemizujące, uspokajające – dziurawiec, dziegcie itp.);

  • zakaźne zmiany skórne (krosty, opryszczka);

  • ciąża, miesiączka;

  • opalenizna (możliwość przemijającego odbarwienia skóry).

Po zabiegu

Po naświetlaniu mogą wystąpić:

  • obrzęk skóry, zaczerwienienie, uczucie pieczenia – najczęściej ustępują w ciągu 24 godz.;

  • strupki w miejscu powierzchownie występujących naczyń – ustępują po około 3-4 dniach;

  • odbarwienie skóry, gdy naświetlono skórę opaloną – utrzymuje się kilkanaście tygodni.

Po zabiegu w miejscu naświetlania należy unikać:

  • ekspozycji na słońce (opalanie, solarium);

  • stosowania kosmetyków;

  • makijażu.

Autor Cezary Peszyński-Drews, dyrektor Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej Politechniki Łódzkiej

Warszawa, Mazowieckie
Klinika Wójcicki
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie
dr Hana Köhncke
Brak opinii
Poznań, Wielkopolskie
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.