Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, dlatego jest bardziej narażona na działanie czynników przyspieszających procesy starzenia. Kurze łapki to pionowe zmarszczki pojawiające się w zewnętrznych kącikach oczu.
Są to zmarszczki mimiczne, ponieważ pojawiają się w wyniku uśmiechania się i innych ruchów mięśni związanych z mimiką twarzy. Z czasem stają się zmarszczkami statycznymi, czyli nie znikają nawet podczas rozkurczania się mięśni i wówczas trudniej je zredukować.
Kurze łapki to zmarszczki mimiczne, co oznacza, że powstają na skutek regularnego kurczenia i rozkurczania się mięśni twarzy. Linie i bruzdy w kącikach oczu są wynikiem skurczy mięśni okrężnych oczu, które pracują m.in. podczas uśmiechania się czy mrużenia oczu. Zmarszczki mimiczne w tej okolicy mogą zacząć pojawiać się już po 20-tym roku życia.
Oto czynniki przyczyniające się do powstawania kurzych łapek:
Można zapobiegać pojawieniu się i pogłębieniu zmarszczek w kącikach oczu, wdrażając kilka prostych nawyków. Po pierwsze, należy odpowiednio dbać o skórę: codziennie zmywać makijaż i stosować kremy i maseczki pod oczy przeznaczone specjalnie dla delikatnej skóry wokół oczu. Po drugie, aby spowolnić procesy starzenia, kluczowa jest ochrona przed promieniowaniem UV, dlatego zrezygnuj z solarium i codziennie stosuj kremy z wysokim filtrem. Ważne jest także nawilżenie i odżywienie ciała od środka, dlatego powinno się pić minimum 2 litry wody dziennie i zdrowo się odżywiać.
Poniżej przedstawiamy zabiegi, które pomogą zwalczyć problem kurzych łapek.
Iniekcja kwasu hialuronowego to zabieg uzupełniający w przypadku defektu, jakim są zmarszczki w kącikach oczu. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego stosuje się raczej do korekty cieni pod oczami i tzw. doliny łez. W niektórych przypadkach można je zastosować po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej, aby wypełnić drobne zmarszczki i poprawić ogólny wygląd okolicy oka. Podobnie jak w przypadku toksyny botulinowej, jedna sesja trwa około 15-20 minut i jest bezbolesna. Efekty utrzymują się około 6 miesięcy, ponieważ kwas ulega wchłonięciu. Ponieważ okolica oczu jest bardzo delikatna, zawsze pamiętaj o skontaktowaniu się z doświadczonym specjalistą.
ISAPS. Perioral rejuvenation [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover... [dostęp: 10.01.2023]