Bruksizm to stałe, mimowolne zaciskanie zębów i szczęki, co powoduje tzw. zgrzytanie zębami. Jest spowodowane nieustającymi skurczami mięśni dźwigacza szczęki i na dłuższą metę może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Pacjenci z bruksizemm są narażeni m.in. na ścieranie się zębów, bóle głowy i inne konsekwencje dla zębów i mięśni.
Szacuje się, że nawet 30-70% populacji dorosłych cierpi na bruksizm na jakimś etapie swojego życia, jednak ten problem może się rozpocząć już w dzieciństwie.
Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy bruksizmu:
Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie określić przyczyny bruksizmu, jednak do najczęstszych należą:
Możemy zminimalizować objawy bruksizmu, prowadząc zdrowy tryb życia. Jedną z głównych przyczyn nasilania się bruksizmu jest stres, dlatego pacjenci zmagający się z tym problemem powinni kontrolować poziom stresu, na przykład dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym. Zaleca się także dbać o odpowiednią ilość snu, pić dużo wody i unikać twardych pokarmów.
Udowodniono, że zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej charakteryzują się dużą skutecznością w leczeniu bruksizmu. Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowe, a w konsekwencji zmniejsza kurczliwość mięśni (jest zwykle stosowana w leczeniu zmarszczek mimicznych). W tym przypadku preparat podaje się w okolice, szczęki, co pozwala zredukować skurcze mięśni odpowiedzialnych za zgrzytanie zębami. Efekt nie jest trwały i zabieg należy powtarzać co około 6 miesięcy (w zależności od metabolizmu pacjenta).
Zwana też nakładką lub szyną zgryzową jest zwykle stosowana na noc i pozwala zredukować objawy bruksizmu. Zadanie szyny jest stabilizacja żuchwy. Należy pamiętać, że szyna zgryzowa służy jedynie do ochrony zębów, ale nie rozwiązuje problemu. Ochrona ta pozwoli pacjentowi zabezpieczyć zęby przed ścieraniem oraz ograniczyć zgrzytanie zębami i ból szczęki
Staniek-Misiąg, E. (24.06.2021). Bruksizm trzeba widzieć szerzej. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/stom.... [dostęp: 15.07.2021]