Zmarszczki to typowy objaw starzenia.
Zmarszczki to bruzdy (linie) na powierzchni skóry, powstałe w wyniku pofałdowania naskórka i skóry właściwej.
Z upływem lat skóra twarzy traci jędrność, zarówno w górnych, jak i głębszych warstwach tkanki skórnej. Utrata jędrności twarzy jest spowodowana strukturalnym zwiotczeniem skóry. Może jej również towarzyszyć utrata napięcia skóry, która wynika z postępującego spadku produkcji kolagenu i elastyny spowodowanego postępującym wiekiem. Kolagen stanowi strukturę nośną skóry, która z czasem zaczyna wiotczeć, stając się coraz bardziej luźna i pomarszczona.
Stopień zwiotczenia i opadania skóry jest różny u poszczególnych pacjentów. Na przykład, obwisła skóra jest mniej widoczna u osób o bardziej uporządkowanej twarzy, z wyraźnym podbródkiem i kośćmi policzkowymi.
Styl życia znacząco wpływa na wygląd skóry.
Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do powstawania zmarszczek. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęściej występujących:
Starzenie się jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn tego zjawiska. Z wiekiem metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, co prowadzi do zmniejszenia ilości kolagenu, elastyny i zagęszczenia komórek tłuszczowych w obrębie twarzy, a w rezultacie do powstania bardzo obwisłej skóry. Obwisłość i wiotkość skóry może jednak wystąpić także w młodym wieku, zwykle z powodu nieodpowiedniej diety, stresu, spożywania alkoholu i palenia tytoniu, a także długotrwałego przebywania na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej. W ten proces fizjologiczny zaangażowane są również inne czynniki, takie jak zmniejszone przyjmowanie płynów z powodu niższego stężenia kwasu hialuronowego.
Wyróżnia się trzy rodzaje zmarszczek:
Zmarszczki ortostatyczne są spowodowane działaniem grawitacji i są niezależne od wyrazu twarzy. Fałd nosowo-wargowy, który rozciąga się od mostka nosa do kącika ust, jest najbardziej powszechny.
Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku ruchów mięśni, np. zmarszczek marszczących. Zazwyczaj pojawiają się one wokół ust, oczu i na czole.
Małe, powierzchowne zmarszczki pojawiają się często u osób palących lub w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Zazwyczaj pojawiają się one wokół ust, na policzkach, podbródku lub czole.
Iniekcje kwasu hialuronowego pomagają walczyć z tym problemem.
W medycynie estetycznej istnieje kilka nieinwazyjnych zabiegów, dzięki którym możemy osiągnąć doskonałe rezultaty w krótkim czasie.
Wypełniacze kwasu hialuronowego i biorewitalizacja to jedne z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów przywracających napięcie i elastyczność. Idealnie nadaje się do wypełniania zagłębień i zmarszczek na skórze spowodowanych utratą wagi, stresem i starzeniem się. Polega ona na wprowadzeniu kwasu hialuronowego do skóry za pomocą bardzo delikatnych i praktycznie niezauważalnych zastrzyków. Kwas hialuronowy odbudowuje i ujędrnia naturalną strukturę skóry, dzięki czemu staje się ona wyraźnie jędrniejsza i bardziej nawilżona. Jest on wskazany do leczenia dolnej środkowej części twarzy i może być powtarzany po ustąpieniu efektu.
Toksyna botulinowa jest skutecznym środkiem do usuwania zmarszczek na czole i wokół oczu (górna jedna trzecia twarzy), ale nie każdy wie, że może być również stosowana w leczeniu zwiotczenia skóry w innych obszarach twarzy. Toksyna botulinowa może być dalej rozcieńczana i wykorzystana do proecedury biostymulującej mezoterapii, którą można stosować również na szyi i szczęce. Toksyna botulinowa ma zdolność zmniejszania kurczliwości mięśni twarzy, co zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych, dzięki czemu jest jednym z najlepszych zabiegów przeciwstarzeniowych. Zabieg może wymagać kilku sesji, ale rezultaty są widoczne już po pierwszej sesji.
Istnieje wiele skutecznych zabiegów anti-aging.
Odmładzanie jest coraz bardziej popularną techniką ze względu na jej skuteczność.
Celem jest usunięcie powierzchownych warstw skóry, a następnie odbudowanie jej powierzchni. Ten innowacyjny zabieg stymuluje powstawanie fibroblastów i nowego kolagenu w celu ujędrnienia skóry twarzy poprzez regenerację nowej tkanki skórnej. Zabieg jest bezbolesny i umożliwia pacjentowi natychmiastowy powrót do normalnej aktywności. Zabieg trwa około 45 minut i można go powtórzyć po dwóch miesiącach. Zazwyczaj do uzyskania widocznych rezultatów potrzebna jest więcej niż jedna sesja.
Nici liftingujące, które są wykonane z substancji wchłanialnych, to bardzo skuteczny sposób walki z utratą napięcia i zwiotczeniem skóry twarzy. Lekarz wprowadza nici w pożądane miejsca za pomocą bardzo cienkich igieł, które naciągają skórę. Ponadto nici stymulują produkcję kolagenu, który odbudowuje strukturę tkanek. Rezultaty są natychmiastowe, a czas trwania zmienny (od 12 do 18 miesięcy). Zabieg jest zalecany na wszystkie części twarzy: okolice czoła, dolną środkową część twarzy i szyję.
Dermatoendocrinology (01.07.2012). Skin anti-aging strategies. [online]. Dostępny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [dostęp: 27.05.2022]