Zmarszczki to bruzdy (linie) na powierzchni skóry, powstałe w wyniku pofałdowania naskórka i skóry właściwej.
Z upływem lat skóra twarzy traci jędrność, zarówno w górnych, jak i głębszych warstwach tkanki skórnej. Utrata jędrności twarzy jest spowodowana strukturalnym zwiotczeniem skóry. Może jej również towarzyszyć utrata napięcia skóry, która wynika z postępującego spadku produkcji kolagenu i elastyny spowodowanego postępującym wiekiem. Kolagen stanowi strukturę nośną skóry, która z czasem zaczyna wiotczeć, stając się coraz bardziej luźna i pomarszczona.
Stopień zwiotczenia i opadania skóry jest różny u poszczególnych pacjentów. Na przykład, obwisła skóra jest mniej widoczna u osób o bardziej uporządkowanej twarzy, z wyraźnym podbródkiem i kośćmi policzkowymi.
Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do powstawania zmarszczek. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęściej występujących:
Starzenie się jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn tego zjawiska. Z wiekiem metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, co prowadzi do zmniejszenia ilości kolagenu, elastyny i zagęszczenia komórek tłuszczowych w obrębie twarzy, a w rezultacie do powstania bardzo obwisłej skóry. Obwisłość i wiotkość skóry może jednak wystąpić także w młodym wieku, zwykle z powodu nieodpowiedniej diety, stresu, spożywania alkoholu i palenia tytoniu, a także długotrwałego przebywania na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej. W ten proces fizjologiczny zaangażowane są również inne czynniki, takie jak zmniejszone przyjmowanie płynów z powodu niższego stężenia kwasu hialuronowego.
Wyróżnia się trzy rodzaje zmarszczek:
Zmarszczki ortostatyczne są spowodowane działaniem grawitacji i są niezależne od wyrazu twarzy. Fałd nosowo-wargowy, który rozciąga się od mostka nosa do kącika ust, jest najbardziej powszechny.
Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku ruchów mięśni, np. zmarszczek marszczących. Zazwyczaj pojawiają się one wokół ust, oczu i na czole.
Małe, powierzchowne zmarszczki pojawiają się często u osób palących lub w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Zazwyczaj pojawiają się one wokół ust, na policzkach, podbródku lub czole.
W medycynie estetycznej istnieje kilka nieinwazyjnych zabiegów, dzięki którym możemy osiągnąć doskonałe rezultaty w krótkim czasie.
Wypełniacze kwasu hialuronowego i biorewitalizacja to jedne z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów przywracających napięcie i elastyczność. Idealnie nadaje się do wypełniania zagłębień i zmarszczek na skórze spowodowanych utratą wagi, stresem i starzeniem się. Polega ona na wprowadzeniu kwasu hialuronowego do skóry za pomocą bardzo delikatnych i praktycznie niezauważalnych zastrzyków. Kwas hialuronowy odbudowuje i ujędrnia naturalną strukturę skóry, dzięki czemu staje się ona wyraźnie jędrniejsza i bardziej nawilżona. Jest on wskazany do leczenia dolnej środkowej części twarzy i może być powtarzany po ustąpieniu efektu.
Toksyna botulinowa jest skutecznym środkiem do usuwania zmarszczek na czole i wokół oczu (górna jedna trzecia twarzy), ale nie każdy wie, że może być również stosowana w leczeniu zwiotczenia skóry w innych obszarach twarzy. Toksyna botulinowa może być dalej rozcieńczana i wykorzystana do proecedury biostymulującej mezoterapii, którą można stosować również na szyi i szczęce. Toksyna botulinowa ma zdolność zmniejszania kurczliwości mięśni twarzy, co zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych, dzięki czemu jest jednym z najlepszych zabiegów przeciwstarzeniowych. Zabieg może wymagać kilku sesji, ale rezultaty są widoczne już po pierwszej sesji.
Odmładzanie jest coraz bardziej popularną techniką ze względu na jej skuteczność.
Celem jest usunięcie powierzchownych warstw skóry, a następnie odbudowanie jej powierzchni. Ten innowacyjny zabieg stymuluje powstawanie fibroblastów i nowego kolagenu w celu ujędrnienia skóry twarzy poprzez regenerację nowej tkanki skórnej. Zabieg jest bezbolesny i umożliwia pacjentowi natychmiastowy powrót do normalnej aktywności. Zabieg trwa około 45 minut i można go powtórzyć po dwóch miesiącach. Zazwyczaj do uzyskania widocznych rezultatów potrzebna jest więcej niż jedna sesja.
Nici liftingujące, które są wykonane z substancji wchłanialnych, to bardzo skuteczny sposób walki z utratą napięcia i zwiotczeniem skóry twarzy. Lekarz wprowadza nici w pożądane miejsca za pomocą bardzo cienkich igieł, które naciągają skórę. Ponadto nici stymulują produkcję kolagenu, który odbudowuje strukturę tkanek. Rezultaty są natychmiastowe, a czas trwania zmienny (od 12 do 18 miesięcy). Zabieg jest zalecany na wszystkie części twarzy: okolice czoła, dolną środkową część twarzy i szyję.
Dermatoendocrinology (01.07.2012). Skin anti-aging strategies. [online]. Dostępny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... [dostęp: 27.05.2022]