W miarę upływu lat nasza skóra stopniowo traci jędrność i sprężystość, co dotyczy zarówno naskórka, jak i głębiej położonych tkanek. Utrata jędrności twarzy jest spowodowana osłabieniem struktury skóry, która potrzebuje specjalnych kosmetyków, a czasami też zabiegów, aby przywrócić jej dobrą kondycję, przywrócić jej napięcie oraz objętość.
Utrata jędrności skóry jest spowodowana stopniowym zmniejszaniem się produkcji kolagenu i elastyny w skórze, wynikającym z procesów starzenia. Włókna kolagenowe tworzą siatkę, która stanowi swoiste rusztowanie podtrzymujące skórę, które z biegiem czasu staje się coraz słabsze, co powoduje utratę sprężystości skóry.
W tym procesie biorą udział także inne czynniki takie jak mniejszy stopień nawilżenia i mniejsze stężenie kwasu hialuronowego.
Stopień wiotczenia i opadania skóry jest różny u poszczególnych pacjentów, na przykład u osób, u których struktury twarzy są silnej zbudowane, z zarosowanym podbródkiem i kośćmi policzkowymi, proces wiotczenia skóry będzie przebiegał wolniej, a zmiany będą mniej widoczne.
Starzenie się jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn utraty jędrności skóry twarzy. Z wiekiem metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, co powoduje zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny oraz zagęszczenia komórek tłuszczowych w skórze twarzy. Na skutek tych zjawisk dochodzi do powstawania zmarszczek, wiotczenia skóry i opadania owalu twarzy. Jednak utrata sprężystości i jędrności skóry może wystąpić nawet w młodym wieku, zwykle na skutek złej diety, picia niewystarczającej ilości wody, stresu, spożywania alkoholu, palenia tytoniu i długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych bez stosowania kremów ochronnych.
Medycyna estetyczna oferuje wiele nieinwazyjnych rozwiązań, które pozwolą uzyskać znakomite rezultaty w krótkim czasie i bez długiej rekonwalescencji.
Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy tkankowych takich jak kwas hialuronowy i inne preparaty biorewitalizujące to jedne z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów w walce z wiotkością skóry. Wypełniacze pozwalają wypełnić zmarszczki, bruzdy i wgłębienia powstałe w skórze na skutek procesów starzenia, stresu lub utraty wagi. Podczas zabiegu specjalista wprowadza preparat do skóry przy zastosowaniu mikroigieł. Działanie kwasu hialuronowego polega na odtworzeniu naturalnej struktury skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej sprężysta i lepiej nawilżona. Zabieg zalecany jest w przypadku korekty defektów dolnych partii twarzy. Preparat ulega stopniowemu wchłonięciu, ale zabieg można powtórzyć tak szybko, jak efekty przestaną być widoczne.
Toksyna botulinowa to substancja znana przede wszystkim jako preparat do redukcji zmarszczek na czole i wokół oczu, jednak nie wszyscy wiedzą, że może być wykorzystywana także w celu poprawy jędrności skóry twarzy. Taki zabieg polega na wykonaniu mezoterapii z zastosowaniem toksyny botulinowej w bardzo małym stężeniu. Jego celem jest przywrócenie jędrności skórze szyi i szczęki. Zazwyczaj zaleca się wykonanie więcej niż jednej sesji zabiegowej, a efekty są widoczne od razu po pierwszej z nich i utrzymują się kilkanaście miesięcy.
Nici liftingujące są wykonane z materiałów wchłanialnych i są bardzo skutecznym rozwiązaniem w przypadku obwisłej skóry twarzy. Podczas interwencji specjalista wprowadza nici pod skórę przy pomocy specjalnych mikroigieł, dzięki czemu możliwe jest naciągnięcie skóry. Ponadto, dzięki materiałom, z których wykonane są nici, stymulują one także produkcję kolagenu, co dodatkowo zwiększa napięcie skóry. Efekty są widoczne od razu po zabiegu i utrzymują się około 12-18 miesięcy. Metodę tę można stosować na różnych partiach twarzy, takich jak czoło, policzki, szczęka, a także szyja.
Skuteczność resurfacingu laserowego sprawia, że to coraz popularniejszy zabieg. To metoda łącząca zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 i fal radiowych. Ten innowacyjny zabieg pozwala pobudzić fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i przyspieszyć procesy regeneracji tkanek, dzięki czemu uzyskujemy poprawę jakości i stopnia sprężystości skóry. Technika nie jest bolesna i umożliwia pacjentowi osiągnięcie znakomitych efektów bez pobytu w klinice i długiej rekonwalescencji. Jedna sesja trwa około 45 minut i można wykonać kolejny zabieg po około 2 miesiącach. Zwykle wykonuje się więcej niż jedną sesję, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.
Jeżeli stopień opadania owalu twarzy i utrata jędrności skóry są na tyle zaawansowane, że zabiegi medycyny estetycznej nie przyniosą zadowalających efektów, konieczna będzie wizyta u chirurga. Lifting twarzy to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który polega na podniesieniu opadających tkanek i usunięciu nadmiaru obwisłej skóry. Efekty są długotrwałe – utrzymują się od kilku do kilkunastu lat w zależności od pacjenta, jednak należy na nie zaczekać do kilku miesięcy. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa 7-14 dni i w tym czasie konieczne jest noszenie specjalnych opatrunków i opaski. To inwazyjny zabieg chirurgiczny, dlatego zaleca się sięgnięcie po mniej inwazyjne metody w pierwszej kolejności, aby odwlec wykonanie liftingu w czasie.
ISAPS (2019). Face Lift [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover... [dostęp: 10.01.2023]