Powstawanie zmarszczek jest nieuniknione – z wiekiem zmniejsza się stężenie kolagenu, przez co skóra staje się wiotka. Mimo że nie możemy całkowicie zahamować procesu powstawania zmarszczek, możemy ograniczyć ich ilość i spowolnić proces formowania się nowych. Medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, pozwalające zapobiegać przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek i spłycić te już istniejące.
Termin zmarszczki wokół ust odnosi się do wszystkich rodzajów zmarszczek, które powstają w tej okolicy. Możemy je podzielić na trzy następujące grupy:
Skóra wokół ust jest delikatna, cienka i zawiera mniej kolagenu, a także jest narażona na uszkodzenia związane z mimiką twarzy, która w tym miejscu jest bardzo intensywna. Z tego względu ten obszar jest bardzo podatny na powstawanie zmarszczek.
Główną przyczyną powstawania zmarszczek palacza są procesy starzenia, podczas których dochodzi do zmniejszenia produkcji kolagenu oraz stopniowej utraty kolagenu i glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za utrzymywanie sprężystości i jędrności skóry. Są też inne czynniki, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek wokół ust:
Poniżej znajdziesz techniki medycyny estetycznej, które pomogą walczyć ze zmarszczkami palacza.
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie. Głównym celem zabiegów z jego wykorzystaniem jest głębokie nawilżenie skóry, nadanie objętości tkankom, wypełnienie zmarszczek i ujędrnienie skóry. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego są często wykorzystywane do powiększania ust i równie często do wypełniania zmarszczek, w tym tych wokół ust. Zabieg pozwala wygładzić zmarszczki i zapobiegać powstawaniu nowych. Aplikacja kwasu hialuronowego jest bezbolesna i trwa krótko, pacjent może wrócić do codziennych czynności od razu po zabiegu. Efekty są widoczne od razu, jednak nie są długotrwałe – kwas pozostaje w organizmie przez 6-12 miesięcy.
Peeling medyczny to zabieg estetyczny, którego celem jest regeneracja i odbudowa skóry poprzez złuszczenie zewnętrznych warstw naskórka, co jest możliwe dzięki zastosowaniu preparatów z odpowiednimi substancjami czynnymi. Nowo odbudowana warstwa skóry jest gładsza, a zmarszczki są płytsze. Zwykle możemy podzielić rodzaje peelingu na trzy podstawowe kategorie według głębokości jego działania: peeling powierzchniowy, średniogłęboki i głęboki. Podczas zabiegu specjalista najpierw oczyszcza i dezynfekuje skórę, a następnie nakłada produkt pre-peelingujący, który jest usuwany po upływie około 1 minuty. Potem nakładany jest właściwy produkt peelingujący, który zawiera jeden lub więcej składników powodujących złuszczanie. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie i ciepło, jednak nie ból. Aby uzyskać dobre rezultaty, należy stosować się do zaleceń specjalisty i po zabiegu unikać ekspozycji na słońce.
Lasery są stosowane do usuwania zmarszczek w obszarach, gdzie skóra jest delikatna i szczególnie cienka, jak na przykład pod oczami czy wokół ust. Laser frakcyjny przenika do głębszych warstw skóry i stymuluje fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu. Podczas sesji zabiegowej lekarz przygotowuje najpierw skórę, oczyszczając ją, a później przykłada głowicę lasera w określonych miejscach. Sesje zabiegowe są krótkie i bezbolesne. Należy wykonać kilka sesji, aby osiągnąć oczekiwane efekty. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jednak z czasem cera nabierze blasku, a zmarszczki staną się płytsze.
Healthline (12.10.2020). A Nonsurgical Facelift: What Are the Options? [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 25.05.2022]
MdlinePlus (11.04.2020). Laser surgery for the skin [online]. Dostępny: https://medlineplus.gov/ency/a... [dostęp: 25.05.2022]