Wymiana implantów piersi – kiedy, jak i dlaczego
Czy implanty piersi powinno się wymieniać? Jeżeli tak, to po jakim czasie?
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej, nie ma żadnych bezwzględnych wskazań do planowej wymiany implantów (zupełnie inna sytuacja jest, gdy się coś dzieje z piersiami lub implantami). Zaleca się po 10-letnim okresie „noszenia” implantów silikonowych ocenę stanu klinicznego oraz badań obrazowych (USG piersi, MRI piersi) pod kątem ewentualnej wymiany implantów.
Od czego zależy to, czy implanty trzeba będzie wymienić w przyszłości?
Przy operacji wszczepiania implantów silikonowych piersi bardzo trudno/niemożliwe jest przewidzieć, czy będą one wymagały wymiany. Przy odpowiedniej i starannej kwalifikacji do takiego zabiegu nie występują czynniki predysponujące do przyszłej ewentualnej wymiany implantów.
Jakie implanty wybierać, aby zminimalizować ryzyko powikłań i co za tym idzie ich wymiany?
Należy wybierać tylko i wyłącznie implanty renomowanych producentów posiadających wszystkie certyfikaty i dopuszczenia, tę wiedzę powinien posiadać lekarz kwalifikujący do zabiegu i poinformować o tym pacjentkę. Na chwilę obecną i aktualny stan badań medycznych, można powiedzieć, że najbezpieczniejsze są implanty teksturowane, silikonowe, z nano-teksturą.
Jakie są wskazania do wymiany implantu?
Istnieje szereg takich wskazań, do podstawowych należą:
- niesatysfakcjonujący wygląd piersi (najczęściej w miarę upływu lat pojawia się obwisłość piersi z implantami typu „snoopy”, ewentualnie zjawisko „bottoming out”, czy też zjawisko „double bubble”) – wykonuje się wtedy operacje liftingujące/korekcyjne piersi z lub bez wymiany implantów;
- przykurcz torebkowy BAKER I-III – dochodzi czasem do przerostu i zaciśnięcia torebek włóknistych wokół implantów silikonowych, co może powodować zniekształcenie piersi;
- nieprawidłowe wyniki badań obrazowych piersi (USG i MRI) – głównie chodzi o nieprawidłowości struktury implantów i/lub nieprawidłowości struktury torebek włóknistych wokół implantów;
- BII (Breast Implant Illnes) – szereg dolegliwości ogólnoustrojowych, bardzo różnych, których jedynym punktem uchwytu-przyczynowym (po wykonaniu stosownych badań dodatkowych wykluczających inne schorzenia) mogą być implanty silikonowe – wtedy rozwiązaniem jest usunięcie implantów silikonowych wraz z torebkami, a nie ich wymiana;
- część pacjentek decyduje się na usunięcie implantów z przyczyn osobistych, argumentując, iż już nie chcą dłużej nosić w sobie implantów – mają pełne prawo do takiej decyzji.
Czy w przypadku odrzucenia implantu przez organizm (stan zapalny, reakcja alergiczna itp.) ponowna operacja jest możliwa?
Teoretycznie jest możliwa – w przypadku problemów pooperacyjnych chirurgicznych (stan zapalny, torebka włóknista, wysięk itp.), natomiast w przypadku problemów natury immunologicznej (alergia na silikon, która występuje niezmiernie rzadko) – nie jest możliwa wymiana implantów, jedynie ich usunięcie i zastosowanie innej metody modyfikacji kształtu piersi, np. przeszczep własnego tłuszczu czy zabiegi liftingujące.
Jeżeli pacjentka chce wymienić implanty na inne w celu uzyskania pożądanego efektu estetycznego – jak długo powinna zaczekać z ponowną operacją?
Czas od pierwotnej operacji do kolejnej powinien wynosić minimum 6 miesięcy, najlepiej jednak jest poczekać 1-1,5 roku.
Czy podczas wymiany implantów można wykorzystać większe implanty? A implanty o wyższej projekcji lub innym kształcie?
Teoretycznie tak, można przy kolejnej operacji wykorzystać większe implanty, zarówno w zakresie szerokości i wysokości, jak i profilu, o ile pozwalają na to warunki stanu miejscowego piersi.
Czy operacja wymiany implantów jest obarczona większym ryzykiem niż pierwsza operacja powiększenia piersi?
Każda ponowna operacja tego samego miejsca jest obarczona większym ryzykiem niż operacja pierwotna, natomiast przy odpowiedniej i starannej kwalifikacji, to ryzyko jest akceptowalne.
Jeżeli dochodzi tylko i wyłącznie do wymiany implantów, bez żadnych dodatkowych procedur operacyjnych (np. operacji korekcyjnych czy liftingujących), to proces rekonwalescencji jest podobny, a nawet, nie tak rzadko, łagodniejszy.
Czy proces rekonwalescencji po operacji wymiany implantów przebiega inaczej niż po pierwszej operacji?
Jeżeli dochodzi tylko i wyłącznie do wymiany implantów, bez żadnych dodatkowych procedur operacyjnych (np. operacji korekcyjnych czy liftingujących), to proces rekonwalescencji jest podobny, a nawet, nie tak rzadko, łagodniejszy.
Kiedy może się okazać konieczne usunięcie implantów na stałe?
Konieczność usunięcia implantów na stałe należy rozważyć w przypadkach:
- podejrzenie/potwierdzenie BIA-ALCL (breast implant-associated anaplastic large cell lymphoma) w torebce włóknistej wokół implantu;
- podejrzenie/potwierdzenie BIA-SCC (breast implant-associated squamous cell carcinoma) w torebce włóknistej wokół implantu;
- BII (Breast Implant Illness);
- reakcje alergiczne ogólnoustrojowe/miejscowe na silikon;
- podejrzenie/rozpoznanie raka piersi.
Czy pacjentki, które zdecydują się usunąć implanty na stałe, powinny liczyć się z niekorzystnym efektem estetycznym? Czy można jakoś temu zaradzić?
Efekt estetyczny po usunięciu implantów wcale nie musi być zły, zależy to od wielu czynników, m.in. od stanu skóry i tkanek piersi, stanu implantów silikonowych i torebek włóknistych wokół implantów, od wielkości i rodzaju zastosowanych implantów, od stanu piersi przed wszczepieniem implantów, od odpowiedniej techniki operacyjnej usunięcia implantów, od odpowiedniego prowadzenia okresu pooperacyjnego itp.).