Wszystko, co warto widzieć o niciach liftingujących

Wszystko, co warto widzieć o niciach liftingujących
Autor: Dr n. med. Katarzyna Szczepanowska
Specjalistka medycyny estetycznej, prowadzi gabinet medycyny estetycznej Abelia w Warszawie. Członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA).
Utworzono: 25 paź 2021 · Zaktualizowano: 9 mar 2023

Jakie są rodzaje nici liftingujących i rewitalizujących? Kiedy stosuje się poszczególne rodzaje nici?

Warto zacząć od tego, że nici są metodą odmładzającą twarz i szyję w sposób radykalny i bezpieczny. Implantacja nici jest nieinwazyjnym zabiegiem o zminimalizowanym ryzyku powikłań i z natychmiastowym efektem. 

Dzielimy nici na podciągające tkanki, czyli liftingujące, oraz rewitalizujące. Nici liftingujące mają nacięcia i tłoczenia, zwane popularnie „haczykami”. Te nacięcia mają za zadanie utrzymać nić w miejscu, gdzie lekarz ją zakotwiczy, a także (przy niektórych technikach zakładania nici) mają zaczepić się w skórze, aby ją unieść.

Nici rewitalizujące nie mają „haczyków”, ich zadaniem jest wywołać proces kolagenogenezy, a więc stymulować komórki tkanki podskórnej do produkcji białka w skórze. One też dają często mechaniczny efekt wygładzenia zmarszczek.

Z jakich materiałów wykonuje się nici? Czy mogą one wywołać alergię?

Nici liftingujące są wykonywane z m.in. polidioksanonu i jest to ten sam materiał, z którego są wykonywane nici, których używają chirurdzy do zszywania ran i narządów wewnętrznych w czasie operacji. Ulega on hydrolizie (rozkładowi) w ciągu dwóch lat, pozostawiając po sobie kolagen – białko skórne. Innym materiałem stosowanym przy produkcji nici liftingujących jest kwas mlekowy, rozpuszczalny polimer. Proces jego wchłaniania trwa około roku. Kwas mlekowy również pobudza procesy regeneracji w skórze.

Nici regenerujące są zbudowane najczęściej z polidioksanonu oraz z kwasu polimlekowego, który ulega rozkładowi w ciągu około pół roku, stymulując tkankę podskórną i skórę do regeneracji.

Jeśli chodzi o alergie, pacjenci powinni wiedzieć, że uczulenie może wywołać niemal wszystko, łącznie z własnym potem. Jednak alergie na nici chirurgiczne są wyjątkowo rzadkie.

dr n. med. Karolina Wójcicka
Wrocław, Dolnośląskie
Face Dental Instytut
Brak opinii
Rzeszów, Podkarpackie
Katowice, Śląskie

Na jakich obszarach twarzy można stosować nici?

Nici stosować można na dowolnym obszarze skóry twarzy. Wszystko zależy od celu. Nici liftingujące zakładane są po to, aby podnieść owal twarzy, brwi czy policzki. Lekarz tak wybiera miejsce wszczepienia nici, aby były one w stanie jak najlepiej i najdłużej podtrzymywać tkanki. Nici rewitalizujące można podawać wszędzie tam, gdzie skóra potrzebuje regeneracji: w okolicę dolnej powieki, nad górną wargą – a więc tam, gdzie użycie np. kwasu hialuronowego dałoby niepożądany efekt objętości. Inne miejsca to policzki, szyja czy czoło.

Warto też wspomnieć, że nici można stosować nie tylko na twarzy, ale na całym ciele – wygładzają zmarszczki na szyi i dekolcie, można nimi również leczyć zwiotczenie tkanek i rozstępów na pośladkach, brzuchu, ramionach oraz nogach.

Jakie problemy estetyczne możemy rozwiązać, stosując nici?

Stosując nici liftingujące możemy rozwiązać problem opadania tkanek i jego następstwa, czyli naprawić tak zwane „chomiczki”, zaburzenia owalu twarzy, opadanie policzków i związane z tym bruzdy nosowo-wargowe, opadanie powiek czy opadanie brwi. Efekty są spektakularne i natychmiastowe.

Natomiast nici rewitalizujące są niezastąpione, jeśli chodzi o likwidację zmarszczek powieki dolnej, policzków i szyi.

Jakie efekty możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu nici?

Na pewno nici dają piękne i spektakularne efekty – uniesienie owalu twarzy, likwidacja chomików, podniesienie powieki górnej, podniesienie brwi, spłycenie bruzd nosowo-wargowych, spłycenie doliny łez poprzez lifting policzków, likwidacja lwiej zmarszczki poprzez lifting czoła, lifting szyi, wygładzenie zmarszczek powiek dolnych, policzków i szyi. To wszystko sprawia, że twarz wygląda młodziej i promienniej, skóra jest wygładzona i jędrna, a efekt bardzo naturalny.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu z zastosowaniem nici?

Efekty zabiegu nićmi liftingującymi utrzymują się od roku do dwóch lat – w zależności od użytych preparatów. W przypadku zastosowania nici rewitalizujących, podobnie jak w przypadku laseroterapii, pobudzamy produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu nasza skóra będzie bardziej sprężysta niż przed zabiegiem.

Czy po ustąpieniu efektów pierwszego zabiegu można go powtórzyć?

Oczywiście można zawsze powtórzyć zabieg. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego.

Jakie są zalety stosowania nici w porównaniu do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych?

Jest ich cała masa. Przede wszystkim to mniejsza inwazyjność zabiegu (przy face liftingu należy odpreparować całą skórę twarzy), a co za tym idzie, mniejsze ryzyko powikłań (np. porażenia nerwu twarzowego), brak upływu krwi, nieporównywalnie krótszy czas rekonwalescencji po zabiegu i znacznie szybszy powrót do wykonywania wszystkich normalnych czynności, brak konieczności hospitalizacji i licznych badań laboratoryjnych i obrazowych, i oczywiście mniejszy koszt zabiegu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania nici?

Jak każdy zabieg ingerujący w nasz organizm, ten też ma swoje przeciwskazania. Są to ciąża i karmienie piersią, choroby tkanki łącznej (toczeń, twardzina), małopłytkowość i zaburzenia układu krzepnięcia, niewyrównana cukrzyca, choroby psychiczne, zaburzenia osobowości, nadmierne oczekiwania wobec  zabiegu  oraz aktywne zakażenia skóry w miejscu ewentualnej implantacji nici.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.