Wklęsłe brodawki a karmienie piersią – kiedy pojawia się problem?
Wciągnięte brodawki sutkowe to stosunkowo częsty problem, który występuje u ok. 5-10% kobiet. W tym przypadku brodawka jest płaska lub wklęsła, a nie wypukła jak u innych kobiet. Ta anomalia może dotyczyć jednej lub obu piersi i może być obecna od urodzenia lub wykształcić się później. W tym artykule szerzej omawiamy ten problem oraz jego związek z karmieniem piersią.
Czym są wciągnięte brodawki?
Przez wciągnięte brodawki rozumiemy stan, w którym brodawki są płaskie lub wklęsłe i nie uwypuklają się nawet pod wpływem dotyku, czy zimna. Jeżeli Twoje brodawki sutkowe są płaskie lub wklęsłe od urodzenia, nie ma powodów do obaw. Natomiast jeżeli problem pojawia się później, należy skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie jest on związany z występowaniem chorób, w tym nowotworu piersi, którego może być objawem.
Zmiany w wyglądzie brodawek sutkowych mogą być objawem chorób lub stanów zapalnych. Dlatego jeśli zauważymy jakieś zmiany w obrębie brodawki, w tym stanie się ona płaska lub wklęsła, mimo że wcześniej była wypukła, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć, że podłożem tych zmian są poważne schorzenia.
Jeżeli choroby zostaną wykluczone albo wklęsłe brodawki są cechą wrodzoną, kobieta nie powinna mieć mimo wszystko problemów z karmieniem piersią, o ile nie mamy do czynienia z III stopniem anomalii.
Brodawka sutkowa nie wpływa na produkcję mleka, dlatego też zazwyczaj kobieta z wklęsłymi lub płaskimi brodawkami mają taką samą zdolność produkcji mleka jak kobiety, które nie mają tego problemu. Wewnątrz piersi znajdują się przewody mleczne, a także tkanka mięśniowa, która łączy sutek z gruczołami. U kobiet z wklęsłymi brodawkami te przewody są bardzo krótkie, dlatego też sutek jest płaski lub wklęsły, a nie wystający na zewnątrz.
Jednak mimo że brodawki nie wpływają na produkcję mleka, wciągnięte sutki mogą powodować komplikacje podczas karmienia piersią, ponieważ niemowlę może mieć trudności z prawidłowym uchwyceniem piersi i ssaniem. Eksperci szacują, że ponad połowa kobiet z wklęsłymi brodawkami zmaga się z problemami podczas karmienia piersią.
↪️ Przeczytaj też: Czy po powiększeniu biustu można karmić piersią?
Czy wciągnięte brodawki da się skorygować?
Aby brodawka sutkowa wystawała na zewnątrz, możemy zastosować kilka technik, jednak nie we wszystkich przypadkach będą one skuteczne. Możemy wyróżnić 3 stopnie inwersji brodawki sutkowej. Inwersja I i II stopnia nie powinna uniemożliwiać karmienia, jednak III stopień zwykle oznacza, że przewody mlekowe są bardzo krótkie, zwężone i cofnięte, a także zwiększa się ryzyko stanów zapalnych, dlatego karmienie piersią jest zazwyczaj niemożliwe.
Zazwyczaj dzięki stymulacji brodawka sutkowa staje się wystająca, dlatego podczas karmienia wystarczą usta dziecka, aby umożliwić karmienie.
U pacjentek z III stopniem inwersji stymulacja brodawki nie powoduje korekcji problemu i jedynym rozwiązaniem jest operacja. Należy jednak pamiętać, że chirurgiczna korekta wciągniętych brodawek to zabieg przynoszący jedynie estetyczne efekty Oznacza to, że pozwala ona przywrócić pożądany, zgodny z klasycznym kanonem piękna wygląd brodawek, ale nie umożliwi karmienia piersią. Podczas operacji przecinane są przewody mleczne, co uniemożliwia karmienie w przyszłości.
Chirurgiczna korekta wciągniętych brodawek w przypadku III stopnia inwersji wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym i z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. W związku z tym pacjentka nie musi nocować w klinice, a rekonwalescencja nie jest długa i trudna, chociaż mogą jej towarzyszyć pewne nieprzyjemne objawy.
Do niedawna niektórzy specjaliści zalecali ćwiczenia Hoffmana (czyli uchwycenie brodawki palcami i rozciąganie jej w przeciwnych kierunkach) w przypadku kobiet chcących karmić piersią. Niektórzy dalej polecają wykonywanie tych ćwiczeń w ostatnim trymestrze ciąży, jednak udowodniono, że ćwiczenia te nie są skuteczne i nie ułatwiają karmienia piersią w przyszłości, a także mogą powodować przedwczesne skurcze podczas ciąży, dlatego odradza się ich stosowanie.
Podsumowując, jeżeli masz wciągnięte brodawki, zwykle stymulacja przed karmieniem piersią powinna rozwiązać problem, natomiast u pacjentek z III stopniem inwersji jedynym rozwiązaniem jest chirurgiczna korekta, której efekty są jedynie estetyczne.
Wciągnięte brodawki a karmienie piersią
W przypadku kobiet z I lub II stopniem zaleca się jak najszybciej rozpocząć karmienie piersią; niemowlę powinno mieć szeroko otwarte usta podczas przystawiania do piersi.
Stymulacja brodawki przed karmieniem może ułatwić ten proces. Skuteczne okaże się stymulowanie brodawki dłonią, schłodzenie brodawki, użycie laktatora przez kilka minut lub zastosowanie specjalnego urządzenia pomagającego wyciągnąć brodawkę przed karmieniem.
Jeżeli matka ma wciągnięte brodawki, odradza się podawanie dziecku smoczków i butelek ze smoczkiem w pierwszych dniach życia, aby nie przyzwyczaiło się do ich ssania, ponieważ mogłoby to spowodować późniejsze problemy podczas karmienia.
Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków wciągnięte brodawki (I i II stopień) nie uniemożliwiają karmienia piersią, jednak może to wymagać większego zaangażowania ze strony matki i stosowania się do powyższych wskazówek. Wyjątkiem jest III stopień inwersji sutkowej, który oznacza brak możliwości karmienia naturalnie.
W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą. Na naszym portalu znajdziesz listę lekarzy specjalizujących się w chirurgii piersi i korekcie wciągniętych brodawek, którzy przeanalizują każdy przypadek indywidualnie, ocenią stopień inwersji i doradzą najlepsze rozwiązanie, pozwalające na karmienie piersią, o ile to tylko będzie możliwe. W przypadku III stopnia inwersji, kiedy karmienie naturalne nie jest możliwe, lekarz dobierze zabieg, który pozwoli nadać tej części piersi harmonijny i pożądany wygląd.
Bibliografia
Żukowska-Rubik, M. (09.11.2013). Płaskie i wklęsłe brodawki (sutki) - Jak karmić piersią? https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/93049,plaskie-i-wklesle-brodawki-sutki-jak-karmic-piersia