Umieszczenie brodawki i otoczki podczas operacji zmniejszenia piersi

Umieszczenie brodawki i otoczki podczas operacji zmniejszenia piersi
Klinika chirurgii plastycznej założona w Poznaniu w 2010 roku przez chirurga plastyka Samira Ibrahima. Ośrodek oferuje szeroki wachlarz zabiegów z dziedzin chirurgii i medycyny estetycznej i innych.
Utworzono: 30 sty 2019 · Zaktualizowano: 16 cze 2022

Zmniejszenie piersi

Redukcja piersi to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu części gruczołu, a także tkanki tłuszczowej i nadmiaru skóry piersi w celu uzyskania pożądanego kształtu i rozmiaru biustu. Wskazaniem do zabiegu jest nie tylko gigantomastia, czyli przerost piersi, ale też inne dolegliwości na tle fizycznym i psychicznym związane z dużą objętością piersi. To zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który trwa 2-4 godziny.

Podczas redukcji piersi często konieczne jest też ich podniesienie. Operacja niemal zawsze wiąże się z koniecznością przemieszczenia kompleksu brodawka-otoczka (ang. nipple-areola complex – NAC). Brodawka i jej aureola są bardzo ważne nie tylko ze względu na swoje funkcje, ale też ze względów estetycznych. podczas planowania operacji piersi niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej techniki przemieszczenia brodawki i aueroli.

Techniki przemieszczania kompleksu brodawka-otoczka

Istnieje wiele różnych technik operacyjnych przemieszczenia kompleksu brodawka otoczka w nowe, pożądane miejsce. W większości przypadków zostają one podniesione na tzw. szypule tkankowej zawierającej naczynia krwionośne i nerwy, co zapewnia utrzymanie czucia brodawki. Każda z technik niesie jednak ze sobą pewne ryzyko niedokrwienia tkanek, dlatego umiejętny dobór odpowiedniej dla danej pacjentki metody pozwala zminimalizować powikłania.

Poniżej przedstawiamy różne techniki umieszczania brodawki i otoczki podczas plastyki piersi.

Zmniejszenie piersi efekty
Redukcja piersi – przed i po

Szypuła pionowa

Od miejsca przeznaczonego na umieszczenie brodawki i otoczki chirurg przeprowadza cięcie tak, aby wytworzyć pasek tkanki, tzw. szypułę, w której znajduje się brodawka z otoczką. Szypuła kończy się w fałdzie podpiersiowym i chirurg oddziela ją od głębszych struktur gruczołu piersiowego. Po bokach redukowany jest gruczoł piersiowy, a następnie szypuła zostaje przeniesiona w nowe miejsce. Zaletą tej metody jest zachowanie unerwienia i ukrwienia otoczki i brodawki w górnych i dolnych odgałęzieniach nerwów i naczyń krwionośnych. Metoda ta nie może być stosowana w zabiegach rozleglejszej redukcji gruczołu piersiowego. 

Podwojna pionowa redukcja piersi mandala
Szypuła pionowa

Szypuła górna

Chirurg przeprowadza dwa równe cięcia od miejsca wyznaczonego jako przyszła lokalizacja kompleksu otoczka-brodawka aż do otoczki. Owalnym cięciem oddzieli otoczkę od dolnej części piersi. Na tym etapie otoczka jest połączona tylko w górnej części, którą następnie chirurg odseparuje od gruczołu. Pierś jest rozcięta poziomo w fałdzie podpiersiowym. Chirurg usuwa część gruczołu piersiowego i zszywa dolną część piersi. Następnie wykonuje się delikatne zszycie okolic otoczki. Blizna ma tu kształt kotwicy.

Przeniesienie gorne redukcja piersi Mandala
Szypuła górna

Szypuła dolna piramidowa

Cięcie biegnie od fałdy podpiersowej w kierunku brodawki. Przyjmuje to kształt piramidy. Szeroka podstawa gwarantuje bardzo dobre ukrwienie i unerwienie. Metoda ta jest odpowiednia szczególnie dla młodych kobiet, ponieważ umożliwia w przyszłości karmienie piersią. Chirurg usuwa tkankę piersiową i nadmiar skóry nad cięciem.

Przeniesienie dolne redukcja piersi mandala
Szypuła dolna

Szypuła środkowa

Jest modyfikacją metody z wykorzystaniem szypuły dolnej ale bez utworzenia pomostu skórnego. Dopływ krwi jest taki sam – odbywa się poprzez perforatory gałęzi tętnic międzyżebrowych.

Szypula srodkowa redukcja piersi Mandala
Szypuła środkowa

Przyśrodkowa szypuła

Metoda zapewnia dobre czucie i dobre ukrwienie i może być wprowadzona stosunkowo łatwo.

Szypula przysrodkowa redukcja piersi Mandala
Szypuła przyśrodkowa

Wolny przeszczep otoczki z brodawką

W niektórych przypadkach przeniesienie kompleksu otoczka-brodawka przeprowadza się metodą wolnego przeszczepu. Wyniki redukcji piersi z wolnym przeszczepem u odpowiednio dobranych pacjentów mogą być jednakowe lub lepsze niż redukcje oparte na szypule.

Wolny przeszczep NAC jest bezwzględnie wskazany w gigantomastii, ale jest również przydatny w większości przypadków makromastii, gdzie duża szypuła nie pozwala na odpowiednie zmniejszenie i uzyskanie odpowiednich konturów, oraz u pacjentek z biustem z dużą ilością tkanki tłuszczowej.

Wśród możliwych powikłań wymienić możemy:

  • utratę zdolności do karmienia piersią;
  • utratę czucia w brodawce;
  • możliwość hipopigmentacji brodawki.
Wolny przeczep redukcja piersi Mandala
Wolny przeszczep kompleksu otoczkowo-brodawkowego

Dla chirurga plastyka ważne jest opanowanie rożnych technik tak, by było można sobie poradzić z różnymi wielkościami piersi. Wybór doświadczonego i wykwalifikowanego chirurg jest zatem niezwykle istotny dla powodzenia operacji.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.