Tajemnicza mezoterapia toksyną botulinową
Dr Izabela Lenartowicz to certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, właścicielka prywatnego gabinetu medycyny estetycznej w Katowicach – Lenartowicz Clinic, który prowadzi od kilkunastu lat. Jej pasją jest medycyna estetyczna i innowacyjne, małoinwazyjne metody rewitalizacji i odmładzania skóry. Dzisiaj przybliża nam nowoczesną metodę mezoterapii igłowej z wykorzystanim toksyny botulinowej.
Wskazania do mezoterapii toksyną botulinową
Medycyna estetyczna to stale rozwijająca się dziedzina. Specjaliści nieustannie pracują nad tworzeniem nowych metod leczenia, które mają za zadanie zagwarantować pacjentom jak najbardziej satysfakcjonujące efekty – jedną z nich jest właśnie mezoterapia toksyną botulinową. Wykonuje się ją w celu poprawy kondycji i wyglądu cery. Zabieg dedykowany jest m.in. osobom, które borykają się z oznakami starzenia skóry oraz widocznym zmęczeniem. Drobne zmarszczki, utrata elastyczności i odwodnienie – to tylko część wskazań do wykonania zabiegu, będącego połączeniem zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej oraz mezoterapii igłowej. Technika ta świetnie sprawdza się jako sposób na odmłodzenie i nawilżenie okolic, w przypadku których nie można stosować tradycyjnych metod iniekcji toksyny botulinowe, np. obszarze dolnej powieki. Zabieg wykonuje się zarówno w celu poprawy wyglądu skóry twarzy, jak również szyi i dekoltu.
Jak przebiega zabieg?
Przed przystąpieniem do wykonywania procedury na skórę nakłada się preparat o właściwościach znieczulających. Podczas zabiegu podskórnie aplikowany jest koktajl, będący połączeniem toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego oraz witamin. Ze względu na to, że wstrzykiwane dawki neutotoksyny są mniejsze niż w przypadku tradycyjnej procedury z jego wykorzystaniem, wstrzyknięcia wykonuje się na dużej powierzchni skóry. Powoduje to, że cały obszar poddawany zabiegowi staje się jednolicie wygładzony. Mezoterapię z użyciem toksyny botulinowej wykonuje się przeważnie w celu poprawy wyglądu czoła, policzków, okolicy ust, a także szyi i dekoltu.
Przeciwwskazania
W przypadku większości zabiegów medycyny estetycznej istnieją pewne sytuacje, kiedy nie należy stosować danej procedury. Przeciwwskazaniem do wykonywania mezoterapii tego typu są m.in. ciąża oraz okres karmienia piersią. Oprócz tego, zabiegu nie przeprowadza się, jeśli występują różnego rodzaju infekcje skórne. Z procedury trzeba również zrezygnować, jeżeli pacjent boryka się z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego albo z nieprawidłową krzepliwością krwi. Nie należy także stosować tej metody w przypadku czynnych chorób autoimmunologicznych czy chorób zakaźnych. Przeprowadzenie zabiegu będzie niemożliwe, jeśli występuje nadwrażliwość na jakiś składnik wstrzykiwanego preparatu.
Jakie efekty można osiągnąć?
Efekty zastosowania połączenia toksyny botulinowej i mezoterapii igłowej widoczne są już po tygodniu od wykonania zabiegu. To, jak długo będą utrzymywały się rezultaty, uzależnione jest przede wszystkim od konkretnego organizmu oraz prowadzonego trybu życia. Po wykonaniu zabiegu skóra staje się wygładzona, co powoduje, że twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. Zwiększa się napięcie i elastyczność skóry, a problem z wiotkością zostaje zminimalizowany. Można zaobserwować także znaczny wzrost poziomu nawilżenia.