Światło, które pomaga, czyli zalety fotoodmładzania

Światło, które pomaga, czyli zalety fotoodmładzania
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 12 sty 2012 · Zaktualizowano: 6 wrz 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Zmiany i efekty starzenia najłatwiej zauważamy na skórze twarzy. Jeżeli nie chronimy skóry przed działaniem promieniowania słonecznego, będzie się ona szybciej starzeć, a wśród objawów fotostarzenia wymienić możemy m.in. utratę sprężystości i blasku, pojawienie się zmarszczek i bruzd, pękające naczynka, a także powstawanie plam i przebarwień. Do niedawna tego rodzaju zmiany uważano za nieodwracalne, jednak obecnie mamy dostęp do różnych technik anti-aging, w tym fotoodmładzania.

Czy światło rzeczywiście odmładza?

Naukowcy już dawno stwierdzili, że tak. Okazało się, że podczas naświetlania intensywnym źródłem światła melatonina, hemoglobina i kolagen zawarte w skórze pochłaniają je i zamieniają w ciepło. Wiadomo także, że światło pobudza także głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu, którego produkcja maleje z upływem lat. 

Fotoodmładzanie to zabieg medycyny estetycznej i anti-aging, podczas którego stosuje się światło IPL (intense pulse light). Do tej procedury wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia IPL. Procedurę wykonuje lekarz lub kosmetyczka, jednak to zawsze lekarz ustawia parametry urządzenia i nawet jeżeli zabieg wykonuje kosmetolog, powinien on być poprzedzony konsultacją z dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej. Jego zaletami są nieinwazyjność (nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry) oraz kompleksowość (zabieg pozwala walczyć z kilkoma różnymi problemami na raz). 

Urządzenia IPL są często mylnie zaliczane do rodziny laserów, jednak IPL i laser to dwie różne rzeczy. Główna różnica polega na tym, że w przypadku lasera mamy do czynienia z wiązką światła, podczas gdy IPL emituje światło rozproszone o różenj długości. Dokładne parametry (długość fal, liczba i czas trwania impulsów) dobierane są do rodzaju skóry i problemu, z którym światło ma się uporać. Reguluje się je aplikaturami. Aparat IPL powinien mieć takich aplikatorów kilka, każdy przeznaczony do innej grupy zmian skórnych. Tak emitowane światło jest jednak mało selektywne oraz płytkie (dociera zaledwie 3 milimetry pod naskórek).

Czy fotoodmładzanie jest dla mnie? 

Zabieg fotoodmładzania może być wykonany na różnych partiach ciała, w tym na twarzy, dekolcie, dłoniach i nogach.

Dzięki footodmładzaniu nasza skóra stanie się jaśniejsza, jędrniejsza i gładsza. Technika ta pozwala walczyć z kilkoma problemami na raz, likwidując oznaki fotostarzenia (np. plamy, piegi, przbearwienia), drobne linie i zmarszczki, a także niektóre zmiany naczyniowe (np. rumień, pajączki). Dlatego też zabieg ten można polecić zarówno pacjentom, które cierpią na trądzik różowaty, jak i tym które zmagają się z przebarwieniami po trądziku. 

Fotoodmładzanie IPL
Fotoodmładzanie to zabieg z wykorzystaniem technologii IPL

Fotoodmładzanie zalecane jest w przypadku:

  • powierzchniowych zmian pigmentowych, takich jak przebarwienia potrądzikowe i posłoneczne oraz plamy starcze;
  • powierzchniowych zmian naczyniowych, czyli pajączków, rumienia, trądziku różowatego itp.;
  • zmian w strukturze skóry lub oznak starzenia spowodowanych działaniem promieniowania słonecznego, takich jak płytkie zmarszczki i linie, blizny potrądzikowe itp.

Nie możemy też zapomnieć o przeciwwskazaniach, wśród których wymienić należy m.in. ciążę i okres karmienia piersią, świeżą opaleniznę, zażywanie leków i ziół fotouczulających, a także niektóre choroby, jak na przykład bielactwo czy łuszczyca.

Kiedy lepiej zdecydować się na inne metody?

IPL nie zawsze przyniesie jednak wymarzone efekty i niekiedy Jeżeli zmiany naczyniowe położone są głębiej na twarzy oraz w przypadku zmian naczyniowych na nogach konieczne będzie zastosowanie medycznych laserów, np. diodowego lub Nd:YAG. W przypadku dużego spadku jędrności skóry w okolicach innych niż twarz lepszym rozwiązaniem będą urządzenia wykorzystujące fale radiowe (RF). W przypoadku zmian głębszych, takich jak bruzdyi zmarszczki oraz blizny hipotroficzne, IPL również się nie sprawdzi; u takich pacjentów można rozważycć zabiegi frakcyjne, podczas których w skórze powstają mikrouszkodzenia, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi tego rodzaju wykonuje się zwykle laserem frakcyjnym CO2 lub laserem erbowym.

Najnowocześniejsze aparaty do kuracji odmładzania światłem są wielofunkcyjne, co oznacza, że mogą współpracować zarówno z aplikaturami laserowymi, jak i z IPL. Dzięki temu w trakcie jednego zabiegu można przeprowadzić jednocześnie fotoodmładzanie, ujędrnianie skóry i zmniejszenie zmarszczek. To znacznie oszczędza czas pacjentki. Nigdy natomiast nie jest tak, że za pomocą jednego aplikatora można wykonać kilka różnych procedur anti-aging. 

Dr Ewa Rybicka
Warszawa, Mazowieckie
dr Rafał Woś
Katowice, Śląskie
Lek. med. Małgorzata Ornatowska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
Women's Care by Anna Słomka
Brak opinii
Warszawa, Mazowieckie

Efekty fotoodmładzania

Nie u wszystkich pacjentów efekt fotoodmładzania będzie taki sam, ponieważ rezultaty będą się różnić w zależności od stanu wyjściowego i rodzaju skóry. Najlepsze rezultaty osiąga się u pacjentów o jasnej skórze bez skłonności do nadmiernego wydzielania łoju i sebum. Jeżeli zmiany są niewielkie, efekty mogą być zadowalające już po jednej sesji. W większości przypadków konieczne jest jednak wykonanie serii zabiegów, najlepiej około 5-6 w odstępach czterech tygodni

Efekty różnią się także w zależności od wieku skóry, bowiem skóra u starszych pacjentów nie zareaguje tak samo jak pacjentów mlodszych. Dlatego ważne jest, aby pacjent miał realne oczekiwania co do tego, co można osiągnąć dzięki zabiegowi.  

Zabieg IPL
Zabieg IPL jest kompleksowy

Jak przebiega zabieg?

Procedura trwa około 20-40 minut. Im większa powierzchnia zabiegowa, tym dłużej trwa procedura. 

Zabieg nie wymaga znieczulenia – przed rozpoczęciem procedury na skórę nakłada się jedynie zimny żel. Odczucia bólowe są kwestią indywidualną, dlatego niektóre pacjentki nie odczuwają bólu wcale, inne czują mrowienie, a jeszcze inne nawet nieprzyjemnie pieczenie i kłucie. 

Czego spodziewać się w pierwszych dniach po zabiegu?

Od razu po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może być lekko obrzęknięta, jednak te objawy ustępują zwykle w ciągu pierwszej doby po zabiegu. Mogą też pojawić się zmiany pigmentacyjne, które utrzymują się do dwóch tygodni. Po kilku dniach skóra w miejscu zabiegowych zaczyna się złuszczać. Jeżeli usuwane były zmiany naczyniowe, mogą wystąpić małe siniaczki.

Po zabiegu należy w specjalny sposób dbać o skórę. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja, czyli właściwe nawilżanie naskórka i stosowanie odpowiednich produktów myjących (w pierwszych dniach należy unikać preparatów zawierających alkohol). Przez co najmniej miesiąc po zabiegu należy zrezygnować z solarium i chronić skórę przed słońcem. Zaleca się też unikanie sauny i kąpieli, dlatego zabieg lepiej wykonywać w innym okresie niż lato. 

Ostateczny efekt zabiegu możemy ocenić po upływie 3-4 tygodni.

Cena zabiegu

Cena może być inna w zależności od lokalizacji gabinetu, zastosowanego sprzętu i doświadczenia kadry. Średnia cena za jedną sesję (twarz, dekolt lub dłonie) wynosi zazwyczaj ok. 300-500 zł, a w przypadku zabiegów frakcyjnych – zwykle ponad 1000 zł. U większości pacjentów konieczne jest wykonanie serii zabiegów i często cena za serię zabiegów jest atrakcyjniejsza. Zbyt niska cena powinna jednak zwrócić naszą uwagę. Pamiętajmy, że zakup profesjonalnego sprzętu i zatrudnienie doświadczonych specjalistów kosztuje i nie warto narażać swojego zdrowia z powodu okazyjnej ceny. 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.