Stymulatory tkankowe – przyszłość medycyny estetycznej

Stymulatory tkankowe – przyszłość medycyny estetycznej
Specjalistka medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem. Członkini PTMEiAA. Prowadzi szkolenia dla lekarzy w zakresie różnych technik medycyny estetycznej.
Utworzono: 24 mar 2023 · Zaktualizowano: 24 mar 2023

Starzejemy się… która z nas jako nastolatka nie bagatelizowała tego jakże oczywistego faktu? Tymczasem nieprzespane noce, za mało wody i aktywności fizycznej przyspieszają nieuniknione.

Jako dojrzałe kobiety często też wypieramy z naszej świadomości fakt, że nasza skóra jest mniej elastyczna, przesuszona, ze zmarszczkami, a także utraciła swoją jędrność i pojawił się nadmiar wiotkich tkanek. Myślimy, że skoro przekroczyłyśmy już pewny wiek, nasza skóra nie może wyglądać inaczej. Dzień po dniu przyzwyczajamy się do swojego wyglądu, jednak możemy podjąć działania, aby zminimalizować efekty upływu czasu.

Medycyna estetyczna lekiem na procesy starzenia

Starzenie się jest procesem fizjologicznym, które jest wynikiem zarówno czynników wewnętrznych (na które mamy niewielki wpływ, bo to w głównej mierze nasze geny), jak i czynniki zewnętrzne (czyli wpływ promieni UV, dieta, palenie papierosów już tak). Z upływem czasu skóra traci swoją jędrność, sprężystość i elastyczność, bo zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastynowych oraz stopień nawilżenia skóry, co jest wynikiem mniejszej ilości kwasu hialuronowego w tkankach.

Zatem czy można coś zrobić, aby trochę oszukać czas? I czy jest jakieś rozwiązanie problemów, z jakimi najczęściej przychodzą pacjenci do gabinetu medycyny estetycznej, czyli na:

  • bruzdy nosowo-wargowe;
  • opadający owal twarzy i tzw. chomiki;
  • zmarszczki mimiczne;
  • inne zmarszczki, np. tzw. linie marionetki.

Zabiegi anti-aging

O wyborze preparatu/ów decyduje lekarz, który podczas pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie medycyny estetycznej przeprowadza z nim wywiad, określa jego oczekiwania, bada stan skóry i wspólnie z pacjentem ustala plan zabiegowy. Plan zabiegowy jest propozycją, która w oparciu możliwości czasowe i finansowe oraz w oparciu o wiedzę i umiejętności lekarza pozwala spełnić oczekiwania i marzenia pacjenta dotyczące odwracania młodszego wyglądu.

Przez lata pierwszą propozycją i jednocześnie odpowiedzią na problemy pacjentów był kwas hialuronowy, o różnym stopniu usieciowania, elastyczności i lepkości. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego pozwalały uzyskać efekt rewitalizacji skóry poprzez wypełnienie drobnych zmarszczek, a także uzyskać rezultaty wolumetryczne.

Obecnie w swoim gabinecie wielokrotnie częściej sięgam po grupę preparatów zwanych stymulatorami tkankowymi.

Dr Ewa Rybicka
Warszawa, Mazowieckie
dr Hana Köhncke
Brak opinii
Poznań, Wielkopolskie
Lek. Maciej Ferenc
Brak opinii
Warszawa, Mazowieckie

Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe to bardzo szeroka grupa produktów różniąca się składem, metodą i miejscem i częstotliwością podawania, które łączy podobny mechanizm działania: stymulacja produkcji własnego kolagenu i elastyny.

Stymualtory tkankowe przed i po
Efekty zabiegu z zastosowaniem stymulatorów tkankowych (dr Iwona Anna Gołębiowska)

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa

Jeżeli zgłasza się do mnie młoda pacjentka w wieku 30-35 lat, która chce nawilżyć i poprawić napięcie skóry i zależy jej na delikatnym efekcie wolumetrycznym, to z całą pewnością zaproponuję jej stymulację osoczem, fibryną lub połączenie tych dwóch stymulatorów.

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa (PRP i PRF) to preparaty pozyskiwane z krwi pacjenta wykorzystywane w zabiegach regeneracyjnych. Pobrana od pacjenta krew jest odwirowywana, aby otrzymać osocze bogatopłytkowe (PRP) oraz fibrynę (PRF). Celem podania osocza bogatopłytkowego jest stymulowanie wzrostu nowych naczyń krwionośnych oraz powstanie nowego kolagenu. Po zabiegu skóra staje się sprężysta, elastyczna i wyraźnie odmłodzona.

Fibryna bogatopłytkowa (PRF) jest strukturą zawierającą wysokie stężenie płytek krwi, krwinek białych i komórek macierzystych. Jej płynna postać podana do tkanek miękkich polimeryzuje i wypełnia przestrzenie od wewnątrz. Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów spłycenia zmarszczek, odmłodzenia i ujędrnienia skóry.

Stymulatory tkankowe zawierające kwas hialuronowy

Kolejne preparaty to te, które zawierają w swoim składzie aminokwasy, polinukleotydy i/lub kwas hialuronowy, będący jednocześnie wypełniaczem, jak i stymulatorem tkankowym (L- Ha stymuluje funkcje naprawcze, z kolei H-Ha jest głównym komponentem „rusztowania skóry”).

Do osiągnięcia pożądanego efektu niezbędne są właściwa kwalifikacja pacjenta, w tym określenie jego „wieku biologicznego skóry”, a także określona częstotliwość zabiegów, aby uzyskać efekt „synergii zabiegowej”. Najchętniej stosuję je u pacjentek około 40 roku życia z wiotkością tkanek i delikatnym ich opadaniem celem uzyskania efektu liftingu, antyoksydacji i właściwego nawilżenia skóry.

Stymulatory tkankowe na bazie hydroksypatytu wapnia

Stosując kryterium wiekowe (w tym odnosząc się do wieku biologicznego, a nie tylko metrykalnego skóry), u pacjentek powyżej 40 roku życia najchętniej stosuję preparaty zawierające w swoim składzie hydroksyapatyt wapnia. Oprócz efektu liftingu i nawilżenia można wtedy oczekiwać stymulacji z efektem konturowania tkanek (tzw. efekt uniesienia zwany efektem bronzera).

Bezpośrednio po podaniu widać efekt uniesienia tkanek, poprawa jakości skóry następuje stopniowo w ciągu kilku tygodni. Jeśli pacjentka zgłosi się na kolejny zabieg w ciągu 3-4 miesięcy efekty są spektakularne.

Stymulatory tkankowe zawierające kwas mlekowy

I wreszcie grupa preparatów, które darzę szczególnym zainteresowaniem, a mianowicie preparaty, które zawierają w swoim składzie kwas polimlekowy (PLA) lub będące hybrydą PLA i kwasu hialuronowego (HA).

Dają efekt napięcia skóry, stymulacji aktywności komórek do syntezy nowych włókien kolagenowych i innych substancji macierzy komórkowej. Pozwalają na bezpieczne wypełnienia tkanek poprzez uzyskanie naturalnej objętości, bez efektu przerysowania. Zapewniają bardzo dobre rezultaty już po pierwszej procedurze.

Warto też zaznaczyć, że mimo że zabieg nie należy do najtańszych, to należy go powtórzyć jedynie po upływie około 6-8 miesięcy, a efekt utrzyma się do dwóch lat.

Nici stymulujące

Na koniec krótko wspomnę o moich ulubionych stymulatorach tkankowych, dających najbardziej spektakularne efekty. Mam na myśli nici zbudowane z kwasu polimlekowego (PLA), polikaprolaktonu i kwasu hialuronowego, dające efekt spektakularnego liftingu, pobudzenia i przebudowy skóry; rezultaty utrzymują się do dwóch lat.

Mogłoby się wydawać, iż jest to propozycja przeznaczona dla pacjentek już z dużymi problemami wynikającymi z upływu czasu? Nici tego rodzaju są określane jako produkty do działań specjalnych, jednak jeśli jesteś młodą pacjentką i zastanawiasz się, czy jest to produkt dla Ciebie, to z całą pewnością uzyskasz równie spektakularny efekt, który dodatkowo utrzyma się dłużej.

Na jakich obszarach można stosować stymulatory tkankowe?

Preparaty należące do grupy stymulatorów tkankowych swoim zakresem oddziaływania nie ograniczają się oczywiście tylko do skóry twarzy, ale z powodzeniem mogą być stosowane również w obrębie szyi, dekoltu, brzucha, wewnętrznej strony ud czy ramion.

Są więc uniwersalne zarówno pod względem zastosowań, jak i obszarów zabiegowych.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.