Smuklejsza twarz i wydatniejsze kości policzkowe dzięki zabiegowi usunięcia poduszek Bichata
Kanony piękna zmieniały się na przestrzeni wieków, a w ostatnich latach możemy zauważyć nowe zjawisko, a mianowicie wpływ mediów społecznościowych (przede wszystkim Instagrama i TikToka, a także platform takich jak Youtube) na ich kształtowanie się. Pełne policzki i okrągła kształt twarzy niegdyś były uznawane za ideał kobiecej urody, jednak w ostatnich latach wydatne kości policzkowe i szczupłe policzki stały elementami zachodniego kanonu piękna, dlatego dzisiaj podziwiamy urodę takich modelek i aktorek jak Anya Taylor-Joy, Bella Hadid czy Khloe Kardashian.
Chirurgiczne usunięcie poduszek Bichata (ang. buccal fat removal) to zabieg, który narodził się w Stanach Zjednoczonych jako odpowiedź na zmieniające się standardy urody. W krótkim czasie zabieg zyskał dużą popularność w klinikach chirurgii estetycznej i był szeroko omawiany w mediach społecznościowych, a obecnie można go wykonać także w Polsce.
Czym są poduszki Bichata?
Poduszki Bichata – zwane także poduszeczkami lub torebkami tłuszczowymi – to depozyty tłuszczowe znajdujące się w okolicy kości policzkowych. Wszyscy mamy poduszki tłuszczowe, jednak u niektórych są one większe lub położone nieco niżej lub wyżej, co wpływa na wygląd twarzy. Osoby z większymi poduszkami tłuszczowymi mają zwykle okrągły kształt twarzy i tzw. pulchne policzki. Wiek również ma w tym przypadku znaczenie – z upływem czasu dochodzi do stopniowego zaniku tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, dlatego pełne policzki występują zwykle u osób przed 30 rokiem życia.
Usunięcie poduszek tłuszczowych to zabieg wskazany u osób młodych, z pulchnymi policzkami. Pacjenci z owalną lub wąską twarzą, bez wydatnych policzków lub w średnim wieku powinni zrezygnować z tej procedury, ponieważ nie przyniesie ona w ich przypadku dobrych efektów estetycznych.
Przeczytaj też: Foxy eyes, czyli oczy jak Bella Hadid
Na czym polega zabieg usunięcia poduszek Bichata?
Chirurgiczne usunięcie poduszek Bichata to zabieg polegający wycięciu części lub całości wyżej opisywanych poduszeczek, aby wyszczuplić policzki i uzyskać bardziej wyraziste rysy twarzy u pacjenta. Podczas operacji lekarz wykonuje niewielkie nacięcie wewnątrz jamy ustnej, mniej więcej na wysokości zębów trzonowych, co pozwala mu uzyskać dostęp do poduszeczek tłuszczowych. Ostatnim etapem jest założenie wchłanialnych szwów. Jako że nacięcia wykonuje się wewnątrz jamy ustnej, po zabiegu nie pozostają widoczne blizny.
Procedura trwa około 40-60 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg wykonywany w trybie jednodniowym, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.
Po zabiegu policzki będą opuchnięte i mogą się pojawić zasinienia, dlatego jeżeli bezpośrednio po wyjściu z kliniki Twoje policzki będą wyglądać na większe niż przed zabiegiem, nie wpadaj w panikę – ostateczne efekty możemy ocenić zwykle po upływie około miesiąca. Rana wewnątrz jamy ustnej zwykle goi się 7-10 dni, a pełna rekonwalescencja trwa około 2 tygodnie.
Jakich efektów można się spodziewać?
Dużą zaletą tej metody wyszczuplania twarzy jest to, że w przypadku osób dobrze zakwalifikowanych do zabiegu efekty są bardzo naturalne. Usunięcie poduszek Bichata pozwala uzyskać szczuplejszą twarz, zredukować tzw. chomiki, ale nie tylko – rezultatem zabiegu jest także uwypuklenie kości policzkowych.
Kolejną istotną zaletą tego zabiegu jest to, że efekty są trwałe, w przeciwieństwie do niektórych mniej inwazyjnych procedur, które trzeba regularnie powtarzać.
Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, niezwykle ważna jest prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu; mowa tutaj nie tylko o wykluczeniu przeciwwskazań, ale także o ocenie uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób, u których występuje nadmiar tkanki tłuszczowej w środkowej części twarzy, mimo że są szczupłe, i które mają naturalnie pełne policzki i okrągłą twarz i chciałaby zmienić jej kształt. Zarówno otyłość, jak i wiek, które wpływają na ilość tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy oraz sprężystość skóry. mogą sprawić, że mimo braku przeciwwskazań medycznych pacjent nie będzie kwalifikował się do zabiegu, ponieważ uzyskanie dobrych efektów będzie w ich przypadku niemożliwe.
Ponadto tak jak w przypadku każdej procedury medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, specjalista powinien upewnić się, że pacjent ma realistyczne oczekiwania co do zabiegu i poinformować go, jakich efektów może się spodziewać w danym przypadku.
Czy toksyna botulinowa może pomóc wyszczuplić policzki?
Najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym w celu wyszczuplenia twarzy wciąż pozostaje procedura z zastosowaniem toksyny botulinowej. Popularność zabiegu ma związek z wieloma czynnikami, w tym z niższą ceną (800-1200 zł) oraz niskim stopniem inwazyjności zabiegu. Ponadto, toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie estetycznej od wielu lat i jest bardzo popularna także w Polsce, dlatego też wielu pacjentów wybiera tę technikę jako coś znanego i sprawdzonego (nawet jeżeli nigdy wcześniej nie poddali się procedurze z jej zastosowaniem).
W tym przypadku toksynę botulinową podaje się w okolice mięśni żuchwy. Przed wstrzyknięciem preparatu miejsce zabiegowe znieczula się miejscowo, dlatego podczas zabiegu nie odczuwamy bólu. Efekty utrzymują się około 6 miesięcy.
Inne małoinwazyjne techniki
Do wyszczuplania i modelowania twarzy można stosować także nowoczesne technologie od niedawna stosowane w medycynie estetycznej, takie jak HIFU, radiofrekwencja czy ultradźwięki. Wszystkie wymienione techniki są nieinwazyjne, nie wymagają znieczulenia ani rekonwalescencji. Warto jednak pamiętać, że zwykle konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, aby uzyskać optymalne rezultaty. Wszystkie wymienione technologie oddziałują na głębsze warstwy skóry głównie poprzez temperaturę, dzięki czemu możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej i ujędrnienie tkanek, a co za tym idzie wyszczuplenie policzków.
Jeżeli jednak zależy Ci głównie (lub tylko) na uwydatnieniu kości policzkowych, możesz rozważyć zabieg z wykorzystaniem wypełniaczy. Najpopularniejszy jest kwas hialuronowy, jednak na rynku dostępne są też preparaty nowszej generacji, czyli stymulatory kolagenu, których efekty są subtelniejsze i stopniowo narastają w czasie, dlatego też utrzymują się nieco dłużej.
Z kolei jeżeli pełniejsza twarz jest wynikiem obrzęku i zatrzymywania wody, rozwiązaniem może okazać się endermologia – jest to całkowicie nieinwazyjna technika, która wykorzystuje technikę masażu podciśnieniowego, oddziałując na tkankę łączną, poprawiając krążenie i funkcjonowanie układu limfatycznego oraz pobudzając metabolizm komórkowy. Efektem jest ustąpienie obrzęku, przez co twarz staje się smuklejsza.
Przeczytaj też: HIFU – skuteczność i bezpieczeństwo
Ile kosztuje zabieg usunięcia torebek tłuszczowych?
Usunięcie poduszek Bichata to zabieg oferowany w polskich klinikach chirurgii plastycznej od stosunkowo niedawna, dlatego orientacyjne ceny mogą nie być powszechnie znane. Jeżeli zastanawiasz się nad zabiegiem, jednak nie wiesz, na jaki wydatek się przygotować, przychodzimy z pomocą – średnia cena za zabieg wynosi 4500-6000 złotych.
Mniej inwazyjne zabiegi są zazwyczaj mniej obciążające finansowo, jednak trzeba je powtarzać, dlatego w dłuższej perspektywie może okazać się, że chirurgiczne usunięcie poduszek Bichata jest bardziej opłacalne. Bibliografia
Britt, K. (27.04.2022). What buccal fat is and how it is removed. https://www.medicalnewstoday.c... style="text-align:justify;">
Nunez, K. (26.06.2020). All About Buccal Fat Removal for Thinner Cheeks. https://www.healthline.com/health/all-about-buccal-fat-removal-for-thinner-cheeks