Siła komórek macierzystych – rewitalizacja osoczem bogatopłytkowym (PRP)
Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Plasma Rich Platelet) pozyskiwane jest z własnej krwi pacjenta pobieranej tuż przed zabiegiem do specjalnego zestawu, który następnie po odpowiednim przygotowaniu poddaje się odwirowaniu. Frakcja odwirowanego osocza (PRP) zawiera znaczne ilości czynników wzrostu i komórek macierzystych. Aplikacja osocza bogatopłytkowegodo tkanek zapewnia bardzo silną i efektywną stymulację komórek do produkcji białka i aktywizuje procesy biologiczne w uszkodzonej lub starzejącej się tkance. Zawarte w osoczu komórki macierzyste w połączeniu z czynnikami wzrostu wykazują zdolności naprawczo-regeneracyjne, aktywnie zmieniając właściwości tkanek, w których zostały umieszczone. Komórki macierzyste naprawiają uszkodzenia i tym samym powodują głębokie i trwałe odmłodzenie tkanek.
Stosowana w klinikach Bieńkowscy technika pobudzania i tkanek z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego pacjenta jest oparta na bezpiecznej, przebadanej i udokumentowanej procedurze medycznej z zastosowaniem oryginalnych jednorazowych, sterylnych zestawów służących do bezpiecznego pobierania i odwirowywania krwi. Terapie z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego zostały opracowane na podstawie wiedzy zaczerpniętej z medycyny regeneracyjnej. Skuteczność i bezpieczeństwo terapia PRP zostały udowodnione naukowo. Zawiera tzw. czynniki wzrostu (ang. GF – Growth Factors), których zadaniem jest stymulacja i inicjacja procesów wytwarzania białka i tworzenia nowych komórek.
Otrzymane osocze bogatopłytkowe ma właściwości gojące, redukujące ból, powodujące silną biostymulację fibroblastów i regenerację tkanek.
Kto jest kandydatem do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
Stosowanie PRP zalecane jest zarówno w terapii skutków, jak i prewencji procesów starzenia skóry czy włosów. Z powodzeniem stosujemy je w redukcji skutków ekspozycji skóry na UV – fotouszkodzeń skóry takich jak zmarszczki, sucha pergaminowa skóra, przebarwienia i zmiany naczyniowe. W Bieńkowscy Clinic wykorzystujemy tę technikę bardzo często w leczeniu blizn, rozstępów i zmian pourazowych (naderwane ścięgna, stłuczenia, przykurcze itp.)
Wraz z postępem i rozwojem tej metody w Bieńkowscy Clinic łączymy ją obecnie z innymi procedurami odmładzania i przebudowy blizn, rozstępów, czy wiotkiej skóry zarówno twarzy, szyi, dekoltu, jak i całego ciała takimi jak:
- lipotransfer (przeszczep własnej tkanki tłuszczowej);
- zabiegi laserowe (zapewnia to lepsze gojenie i pozwala spotęgować efekty);
- fotomodulacja.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem PRP?
Zabieg składa się z trzech etapów. Etap pierwszy to pobranie w sterylnych warunkach odpowiedniej ilości krwi pacjenta do specjalnych probówek, którą w drugim etapie poddaje się wirowaniu, dzięki czemu otrzymujemy koncentrat bogatopłytkowy. W tym procesie następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza, zawierającego płytki krwi, dzięki czemu uzyskujemy osocze bogatopłytkowe (PRP). W czasie przygotowywania preparatu PRP skóra w miejscu poddawanym terapii znieczulana jest poprzez nałożenie specjalistycznego preparatu z 10% tetrakainą. W etapie trzecim otrzymane osocze poddaje się aktywacji i w znieczuleniu miejscowym aplikuje w skórę pacjenta poprzez iniekcję przy zastosowaniu klasycznej techniki mezoterapii bądź liniowo z użyciem mikrokaniuli w obszarze skóry lub tkanki, który ma być poddany terapii np. wzdłuż blizny, zmarszczki lub fałdu skóry.
Procesy zachodzące w tkankach pod wpływem PRP:
- wzrost potencjału biologicznego i podziałów komórkowych;
- wzrost produkcji białka (kolagenu, elastyny) w komórkach skóry;
- przyspieszenie procesów regeneracji i gojenia;
- poprawa ukrwienia i tym samym odżywienia i nawilżenia komórek.
Jakie są wskazania do zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP?
- zaburzenia wzrostu lub nadmierne wypadanie włosów;
- wiotkość skóry, zmarszczki, suchość, skóra pergaminowa, cienka;
- fotouszkodzenia: zmiany barwnikowo-naczyniowe;
- blizny pourazowe, pooparzeniowe, potrądzikowe;
- rozstępy;
- zabiegi naruszające ciągłość naskórka i skóry ( w celu przyspieszenia gojenia);
- leczenie chorób zwyrodnieniowych, urazów oraz zmian pourazowych.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP?
- choroby nowotworowe;
- przyjmowanie leków immunopresyjnych;
- ciąża i laktacja;
- przewlekłe choroby wątroby, nerek i płuc w stadium niewydolności.
Jakie są efekty wizualne po zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP?
- odmłodzenie, wzrost elastyczności, napięcia i gęstości skóry;
- ujednolicenie kolorytu i nawilżenie skóry;
- spłycenie zmarszczek i redukcja objawu „pergaminowej skóry";
- zmiękczenie, redukcja i poprawa kolorytu blizn;
- obkurczanie i poprawa kolorytu rozstępów;