Rekonstrukcja piersi płatem DIEP

Rekonstrukcja piersi płatem DIEP
Specjalista chirurg plastyk. Wieloletni nauczyciel akademicki Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
Utworzono: 5 lis 2021 · Zaktualizowano: 5 lis 2021

Na czym polega rekonstrukcja piersi płatem DIEP?

Rekonstrukcja piersi płatem DIEP polega na przeszczepieniu tkanek z podbrzusza w miejsce rekonstruowanej piersi. Nowa pierś jest modelowana z własnej skóry i tkanki tłuszczowej i nie wymaga użycia implantu.

Jak przebiega zabieg krok po kroku?

Pobrane w podbrzuszu tkanki zawierające skórę, tkankę podskórną i naczynia krwionośne są przenoszone na klatkę piersiową. Po podłączeniu pod mikroskopem naczyń w miejscu po mastektomii modelowana jest wyniosłość piersiowa. Podbrzusze zamykane jest jak podczas zabiegu plastyki brzucha, czyli rana jest zszywana, a pępek umieszczany w nowym miejscu.

Rekonstrukcja piersi płatem DIEP
Schematyczny widok pacjentki po pobraniu płata DIEP z podbrzusza gotowego do przeniesienia na klatkę piersiową.

Czy operację wykonuje się od razu po mastektomii, czy też rekonstrukcja jest odroczona?

Rekonstrukcje tego typu wykonuje się zwykle w trybie odroczonym, gdy pacjentka zakończy leczenie uzupełniające. Najczęściej tą metodą operowane są pacjentki po radioterapii, ponieważ po jej przebyciu inne, prostsze metody rekonstrukcji nie są możliwe do zastosowania.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tej techniki?

Operacja trwa kilka godzin i wymaga od pacjentki dobrego stanu zdrowia. Ponadto pacjentka musi posiadać odpowiednią ilość tkanek w podbrzuszu, wystarczających do utworzenia nowej piersi. Do operacji nie są kwalifikowane palaczki tytoniu i osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Jakie badania należy wykonać przed operacją?

Przed operacją wykonywane są standardowe badania wymagane do operacji w znieczuleniu ogólnym (czyli badania krwi, EKG, RTG klatki piersiowej). Ponadto wykonuje się USG powłok brzusznych, a w wybranych przypadkach tomografię komputerową brzucha.

Jak długo trwa rekonwalescencja i jak przebiega?

Następnego dnia po operacji pacjentki są stopniowo uruchamiane, zaczynają wstawać. Po kilku dniach usuwane są dreny i pacjentki opuszczają szpital tydzień po operacji. Szwy zdejmowane są tydzień i dwa tygodnie po zabiegu. Powrót do pełnej sprawności trwa 3-4 tygodnie. Ćwiczenia fizyczne można rozpocząć po 2-3 miesiącach.

Rekonstrukcja piersi DIEP
Widok schematyczny przebiegu blizn po mikrochirurgicznej rekonstrukcji piersi metodą DIEP

Jakich efektów możemy się spodziewać i po jakim czasie zaobserwujemy ostateczne rezultaty?

Po zdjęciu szwów pacjentkom zaleca się natłuszczanie blizn i masaż. Po około 2-3 miesiącach zrekonstruowana pierś układa się w sposób naturalny. Odtworzona pierś nie posiada dobrego czucia, ale jest ciepła i miękka w dotyku. Po kilku miesiącach można odtworzyć brodawkę i otoczkę. Są to zabiegi, które przeprowadza się już w znieczuleniu miejscowym. W wybranych przypadkach potrzebna jest symetryzacja drugiej piersi.

Jakie są zalety tej techniki w porównaniu do innych metod rekonstrukcji piersi?

Operacje te stosuje się najczęściej wtedy, gdy inne metody rekonstrukcji nie mogą zostać wykorzystane, np. po radioterapii. Zrekonstruowana pierś jest miękka i ciepła. W przypadku wahań masy ciała zachowuje się jak inne tkanki – zwiększa lub zmniejsza swoją objętość. W metodzie tej nie stosuje się implantu, więc nie ma ryzyka jego uszkodzenia lub przemieszczenia.

Czy rekonstrukcja piersi tą techniką jest refundowana przez NFZ?

Rekonstrukcja tą metodą jest refundowana przez NFZ, jednak ze względu na małą liczbę chirurgów ją wykonujących oraz specjalne wymagania sprzętowe czas oczekiwania na operacje może być wydłużony.

Rekonstrukcja piersi - przed i po
Widok pacjentki po rekonstrukcji piersi metodą DIEP i późniejszą rekonstrukcja brodawik i otoczki.

Jakie są koszty rekonstrukcji piersi płatem DIEP w przypadku pacjentek, które zdecydują się wykonać ten zabieg prywatnie?

Mikrochirurgiczna rekonstrukcja piersi metodą DIEP wymaga wielogodzinnej operacji wymagającej większego zespołu, mikroskopu operacyjnego i dłuższego pobytu w szpitalu. Orientacyjny koszt to 50-60 tysięcy złotych.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.