Rak kojarzony z implantami piersi - postrach o nazwie BIA-ALCL
Co to jest BIA-ALCL?
Choroba BIA-ALCL (Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma, w skrócie BIA-ALCL) to chłoniak wielkokomórkowy kojarzony z implantami piersi. Chłoniak piersi nie jest klasyfikowany jako nowotwór piersi, ale jako chłoniak z limfocytów T z bardzo dobrymi rokowaniami powrotu do zdrowia. Oceniając na podstawie aktualnych zachorowań występuje po około 6-8 latach od wszczepienia implantów.
Ten typ chłoniaka może mieć związek nie tylko z implantami teksturowanymi, ale wg słów chirurgów plastycznych, również z gładkimi implantami, ekspanderami, implantami szczękowymi, nawet z materiałami osteosyntetycznymi używanymi przy leczeniu złamań. Ryzyko pojawienia się chłoniaka BIA-ALCL może więc dotyczyć producentów wszystkich typów implantów.
Jak rozwija się chłoniak?
Implant piersi jest umieszczany w przygotowanej przez chirurga specjalnej kieszeni tkankowej, najczęściej pod mięśniem piersiowym. Z czasem wokół implantu powstaje tkanka włóknista, zwana torebką.
Jako jedną z przyczyn ALCL podaje się przewlekłe zapalenie piersi spowodowane zakażeniem bakteryjnym, przewlekłym drażnieniem powodowanym przez teksturę implantu lub predyspozycjami genetycznymi.
Objawy ALCL
Zgodnie z ostatnimi badaniami BIA-ALCL pojawia się u kobiet po 6-8 latach od wszczepienia implantu jako nagły i bolesny obrzęk jednej z piersi. Obrzęk może być jednak objawem wielu innych nieprawidłowości i chorób.
Diagnoza i leczenie ALCL
Diagnoza opiera się na badaniach cytologicznych płynu pobranego z piersi. Badania laboratoryjne potwierdzą lub wykluczą obecność ALCL.
Leczenie odbywa się poprzez usunięcie implantu, torebki, a także sąsiadujących tkanek. Pacjentki we wczesnych stadiach choroby nie wymagają dalszego leczenia. W bardziej zaawansowanym stadium zostaje włączone leczenie onkologiczne. Chemioterapia jest konieczna w przypadku rozprzestrzenienia się choroby do węzłów chłonnych.
Występowanie ALCL na świecie
ALCL to bardzo rzadka choroba. Prawdopodobieństwo wystąpienia u kobiet po powiększeniu piersi waha się od 1:50 000 do 1:300 000. Od 1997 r. na całym świecie udokumentowano 457 przypadków zachorowań, 9 osób zmarło (źródło: Oficjalne pismo FDA z 22. marca 2019).
"Dwudniowy pobyt w Nowym Jorku jest znacznie bardziej ryzykowny niż prawdopodobieństwo zachorowania na tę uleczalną i bardzo rzadką chorobę" - tak prezes ISAPS opisał zagrożenia związane z BIA-ALCL w swoim komunikacie skierowanym do chirurgów plastycznych.
Badanie i kontrola implantów piersi
Znany chirurg plastyczny Dennis Hammond opisuje w krótkim filmie dla Estheticon, jakiej kontroli podlegają implanty piersi.
Czy implanty teksturowane stanowią większe ryzyko?
Dostępne informacje potwierdzają, że ten typ chłoniaka ma związek z użyciem teksturowanych implantów bez względu na markę i producenta. Urzędy zatwierdzające oraz kontrolujące leki i materiały medyczne niezwykle intensywnie badają zgłoszone przypadki zachorowań. Pojawienie się ALCL jest jednak wieloczynnikowe i tekstura nie jest główną przyczyną tego chłoniaka. Wielu ekspertów dyskutuje na temat predyspozycji genetycznych.
Przypadek implantów piersi firmy Allergan - fakty i mity
Tuż przed Bożym Narodzeniem Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej (ISAPS) wydało oświadczenie, w którym sprostowało wiele błędnych informacji na temat implantów.
Jedna z nich dotyczyła zawieszenia sprzedaży teksturowanych implantów Allergan w Europie. Zawieszenia, ale nie zakazu, jak oznajmiały niektóre media, wprowadzając pacjentów w błąd. Powodem nie były nowe odkrycia dotyczące tych implantów piersi, ale nieprzedłużenie certyfikatu CE w Europie. Firma Allergan nie przedłożyła w wymaganym terminie wszystkich niezbędnych dokumentów. Obecnie aktywnie pracuje nad odnowieniem certyfikacji.
Allergan kontynuuje sprzedaż bez ograniczeń w innych częściach świata i posiada najwyższy certyfikat bezpieczeństwa FDA. Gładkie implanty Allergan są nadal w obiegu bez ograniczeń.
Skonsultuj ALCL ze swoim chirurgiem plastykiem
Podczas konsultacji i wizyt kontrolnych ALCL nie powinno być tematem tabu. W ramach konsultacji przed powiększaniem piersi lekarz powinien przekazać informacje na temat tej bardzo rzadkiej choroby, powinny one również zostać uwzględnione w zgodzie na zabieg podpisywanej przez pacjenta, podobnie jak informacje o innych zagrożeniach związanych z powiększaniem piersi implantami.
Zapobieganie chorobom piersi i ALCL?
Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i organy regulacyjne nie zalecają usuwania implantów bez potwierdzenia ALCL ani usuwania ich w ramach profilaktyki. Chodzi bowiem o pojedyncze przypadki zachorowań.
Kobiety z implantami piersi, które odczuwają nagłe zmiany w piersiach, takie jak stwardnienie lub obrzęk, powinny bezzwłocznie udać się na kontrolę do lekarza, który je operował.
Obecnie nie prowadzi się żadnych badań screeningowych BIA-ALCL. Oczywistością i codzienną praktyką powinna być prewencja - regularne samobadanie piersi. Regularne badania USG lub mammografia powinny być rutyną nie tylko dla kobiet po powiększeniu piersi. Nadal śledzimy aktualne doniesienia o ALCL.
Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tego artykułu należą się: