Opalanie się, solarium i sauna po operacji powiększenia piersi

Opalanie się, solarium i sauna po operacji powiększenia piersi
Specjalista chirurgii plastycznej. Prowadzi Klinikę Chirurgii Plastycznej dr Ryszard Nawrocki we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
Utworzono: 2 sie 2023 · Zaktualizowano: 2 sie 2023

Lato to czas urlopów i aktywności na słońcu. Wiele kobiet przez cały rok pracuje nad swoimi ciałami z myślą właśnie o tym okresie. Jedną z procedur, której poddają się najchętniej jest zabieg powiększenia lub liftingu piersi.Warto zatem odpowiedzieć na pytanie o to, ile czasu musi minąć od operacji powiększenia piersi, zanim można bezpiecznie opalać się, korzystać z solarium lub sauny. Lek. med. Ryszar Nawrocki to specjalista chirurgii plastycznej z wieloletnim doświadczeniem, który prowadzi swoją prywatną klinikę we Wrocławiu. Dzisiaj przedstawia nam szczegółowe, aktualne zalecenia dotyczące opalania i korzystania z sauny po zabiegu powiększenia piersi.

Operacja powiększenia piersi – rekonwalescencja

Choć pacjentka po operacji powiększenia biustu może opuścić klinikę, w której przeprowadzony był zabieg, już po upływie około dwudziestu czterech godzin, nie oznacza to jednak, że powinna ona od razu podejmować wszystkie ulubione aktywności. Proces rekonwalescencji dopiero się zaczyna, a jego trakcie występuje konieczność ścisłego przestrzegania zaleceń pooperacyjnych i odbywania regularnych wizyt u lekarza w celu przeprowadzenia badań kontrolnych.

Po upływie około siedmiu dni od zabiegu, pacjentka może zacząć funkcjonować w miarę normalnie. Oczywiście jest to uzależnione od rodzaju operacji i miejsca na ciele poddanego zabiegowi, więc nie jest to termin, którego można się trzymać „na sztywno”.

Trzeba także pamiętać, że termin „normalne funkcjonowanie” nie oznacza w tym wypadku podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego! Do tego typu wzmożonej aktywności najbezpieczniej jest wrócić najwcześniej po upływie miesiąca, choć zaleca się, aby czas ten był jeszcze dłuższy.

Operacja plastyczna a solarium i opalanie się

Wiemy już, jak długo należy unikać wysiłku fizycznego, a co z opalaniem się albo korzystaniem z solarium? Niestety, choć w grę nie wchodzi aktywny ruch, w tym przypadku zalecenia są jeszcze bardziej restrykcyjne. Zgodnie z najlepszą wiedzą lekarską, pacjentki powinny kategorycznie unikać działania promieni ultrafioletowych przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy rekonwalescencji.

Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego tak jest, jest prosta: wymóg ten jest spowodowany koniecznością właściwego zadbania o blizny pooperacyjne, które wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego mogą na zawsze ściemnieć. Rachunek jest zatem prosty. Pacjentka, której zależy na tym, aby jej ciało wyglądało tak, jak to sobie wymarzyła chętniej przemęczy się przez te sześć miesięcy, jeśli będzie miała świadomość, że niefrasobliwe opalanie się może pozostawić na jej skórze pamiątkę na zawsze.

Oczywiście, to wszystko nie oznacza, że pacjentki nie mogą korzystać z uroków wakacji. Warto jednak robić to z głową. Przede wszystkim należy pamiętać o zasłanianiu operowanych miejsc przed działaniem promieniowania ultrafioletowego i unikaniu przegrzewania się. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Bielany Wrocławskie, Dolnośląskie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
Poznań, Wielkopolskie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Operacja plastyczna a korzystanie z sauny

Większość lekarzy zaleca, aby przez okres nawet kilku miesięcy po operacji nie nagrzewać zbytnio gojących się miejsc. Oznacza to, niestety, że należy unikać korzystania z sauny, szczególnie takiej, w której czynnikiem ogrzewającym są promienie podczerwone. W przypadku sauny parowej restrykcje nie są aż tak kategoryczne, ale i tak trzeba do niej wracać stopniowo (na początku najlepiej raz w tygodniu), zaczynając około dwa lub trzy miesiące po operacji. Oczywiście, zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie tego zamiaru z lekarzem, który potwierdzi, że jest to bezpieczne w tym konkretnym przypadku.

Jak widać, droga do pięknego ciała nie kończy się na stole operacyjnym, ani nawet kilka tygodni po operacji plastycznej! Aby móc mówić o pełnym sukcesie należy nawet przez dłuższy czas powstrzymywać się od niektórych czynności, choćby nie wiadomo jak bardzo były one przyjemne! Brzmi to jak niesamowity wyczyn i trening woli, ale przecież jest to równie ważne, jak doświadczenie i pewna ręka chirurga przeprowadzającego zabieg. Zadowolenie z finalnego efektu operacji to wypadkowa sprawnych działań specjalisty oraz dyscypliny pacjentki we wprowadzaniu w życie pooperacyjnych zaleceń.

Konsultacja z lekarzem, który śledzi postępy rekonwalescencji i będzie najlepiej wiedział, czy dana aktywność może nam zaszkodzić, to ważny element drogi do upragnionego ciała. Nie wolno zatem zaniedbywać regularnych wizyt kontrolnych i należy poinformować lekarza prowadzącego o wszelkich wątpliwościach i planach, które mogą mieć negatywny wpływ na proces rekonwalescencji. Z tego względu podejmując decyzję o operacji, warto brać pod uwagę, który okres w roku będzie dla nas najdogodniejszy.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.