Niektóre rodzaje powierzchni implantów mogą wiązać się z większym ryzykiem komplikacji niż inne

Niektóre rodzaje powierzchni implantów mogą wiązać się z większym ryzykiem komplikacji niż inne
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 26 lip 2021 · Zaktualizowano: 26 lip 2021
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Przed operacją plastyczną pacjenci zastanawiają się, czy efekty ich usatysfakcjonują, a także jakie są możliwe komplikacje i skutki uboczne. Dotyczy to także operacji powiększenia piersi, dlatego zalecamy na konsultacji z chirurgiem plastycznym poruszyć wszystkie nurtujące nas tematy i w jasny sposób porozmawiać o plusach i minusach różnych rozwiązań oraz omówić tak ważne kwestie jak wybór implantów i sposób ich umieszczania.

Dostępnych jest coraz więcej publikacji naukowych i badań na temat implantów: ich typów, różnic między nimi, a nawet ich wpływie na ogólny stan zdrowia. Jedno z takich badań zostało przeprowadzone przez zespół specjalistów z MIT (Massachusetts Institute of Technology) w Stanach Zjednoczonych; dotyczy ono wpływu implantów o różnych powierzchniach na zdrowie pacjentki i powiązanych skutkach ubocznych.

Interesujące rezultaty: mniejszy stan zapalny niż w przypadku innych implantów

Wyniki badań są interesujące, bowiem pokazują, że „ukształtowanie powierzchni implantu może wpływać w znaczący sposób na odpowiedź immunologiczną pacjentek”, jak wskazuje Omid Vaiseh, były pracownik MIT, a obecnie adiunkt na Uniwersytecie w Rice (Houston). W badaniach wykazano, że implanty o bardzo niskiej strukturze (niższej niż 4 mikrometry) i w zależności od rodzaju ukształtowania powierzchni, powodowały mniejszy stan zapalny i wiązały się z łagodniejszą odpowiedzią organizmu na ciało obce.

Jakie są zalety implantów o powierzchni cieńszej niż 4 mikrometry?

Nowa generacja implantów o takiej budowie, o której mowa w badaniach, została zaprojektowana 10 lat temu i wyposażona w opatentowaną powierzchnię o strukturze liczącej jedynie 4 mikrometry, której odpowiednikiem dostępnym na rynku są implanty o powierzchni SmoothSilk. Należy więc przyjąć, bazując na cytowanym badaniu, że to właśnie te implanty są najbardziej biokompatybilne ze wszystkich porównywanych w badaniach i w związku z tym wywołują mniejszy stan zapalny niż inne ciała obce.

Implanty 4 mikrmetry
Nowa generacja implantów wyposażona jest w powłokę o grubości jedynie 4 mikrometrów

Z czego to wynika? Powierzchnia SmoothSilk charakteryzuje się cieńszą powłoką, co powoduje, że komórki zapalne tworzą się wolniej, niż w przypadku tradycyjnych gładkich, mikroteskturowanych lub teksturowanych implantów. Warto też zaznaczyć, że wspomniana powłoka została zaklasyfikowana jako gładka i otrzymała certyfikat ISO-14607 w 2018 roku. Została zaprojektowana w taki sposób, aby jej struktura była jak najmniej chropowata nawet w najmniejszym stopniu w celu zminimalizowania stanów zapalnych i zwiększenia prawdopodobieństwa przyjęcia przez organizm. Często jest określana jako „nanotekstuowana”, ponieważ łączy cechy powłoki gładkiej i mikroteskturowanej, przez co minimalizuje ryzyko wystąpienia komplikacji związanych z dwoma tymi typami implantów.

Co więcej, w przypadku tego rodzaju implantów odsetek komplikacji takich jak przykurcz torebki czy BIA-ALCL (anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z implantami piersi) wynosi mniej niż 1%.

Z badań wynika, że zarówno implanty o powierzchniach gładkich, jak i teksturowanych, wiązały się z gorszym zdrowiem tkanek loży implantu oraz odpowiedzią immunologiczną pacjentki. Wynik były takie same u zwierząt i ludzi włączonych do badania.

Lek. Łukasz Bartosz Malinowski
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
dr Agnieszka Niewczas-Maciejewska
Brak opinii
Gliwice, Śląskie
Lek. Aleksander Skulimowski
Brak opinii
Łódź, Łódzkie

Obiecująca przyszłość implantów piersi

Te odkrycia są również ważne dla producentów implantów, jako że pozwalają im projektować bezpieczniejsze, bardziej kompatybilne z organizmem generacje protez piersi, zmniejszając w ten sposób możliwe komplikacje ze strony układu odpornościowego. Według Roberta Langera, profesora z Instytutu David H. Koch, działającego przy MIT, i głównego autora cytowanego badania, „implanty będą coraz bezpieczniejsze, a efekty operacji bardziej satysfakcjonujące”.

Bezpieczne implanty
Implanty piersi będą coraz bezpieczniejsze

Jednocześnie należy podkreślić, że zarówno chirurg plastyczny, jak i pacjentka powinni mieć świadomość, jak ważny jest wybór implantu, jako że wykazano, że ta decyzja ma duży wpływ nie tylko na efekty, ale też na stan zdrowia.

Bibliografia:

MIT. 2021. How the surfaces of silicone breast implants affect the immune system. [online] Available at: <https://news.mit.edu/2021/silicone-breast-implants-surfaces-health-0621> [Accessed 2 July 2021].

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.