Naturalny efekt – odmładzanie z użyciem nici
Zabieg z użyciem nici nazywany bywa „liftingiem w czasie lunchu” za sprawą krótkiego czasu trwania i efektów, jakie jesteśmy w stanie uzyskać. Dzięki małej inwazyjności pacjentki mogą wrócić do swoich aktywności już po kilku dniach. Implantacja nici PDO to również świetna alternatywa dla tych, którzy woleliby uniknąć wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.
Nici PDO a wypełniacze
Wypełniacz jest substancją, która jak sama nazwa wskazuje – wypełnia zmarszczki, dodając twarzy objętości. Nici natomiast pozwalają na zachowanie naturalnej objętości twarzy, mogą podkreślić jej rysy i „podciągnąć” skórę, unikając przy tym ingerencji skalpela. Oprócz efektu liftingu, mają właściwości naprawcze i pobudzają do produkcji kolagenu.
Nici PDO – z czego są wykonane?
Nici składają się po części z substancji, które naturalnie występują w naszym ciele, m.in. z polikaprolaktonu i kwasu polimlekowego. Włókno wykonane jest z polidioksanonu, to znaczy z materiału, który z powodzeniem od ponad dwóch dekad stosowany jest m.in. w szwach chirurgicznych. Nici ze względu na kolor dzielimy na niebieskie i białe (tzw. white PDO), które cieszą się coraz większym powodzeniem wśród pacjentek.
Nici liftingujące
Lifting bez skalpela, tak nazywane są zabiegi z użyciem nici. Nici liftingujące stosujemy najczęściej na policzkach, czole, podbródku czy szyi. Uzyskujemy dzięki nim naturalny efekt odmłodzenia, napięcia i uniesienia. Co ciekawe, wykonujemy nimi również niechirurgiczną korektę nosa lub brwi. To dobra opcja dla tych, którzy obawiają się operacji plastycznej, a chcieliby poprawić swój wygląd.
Sam zabieg nie trwa długo i nie wymaga specjalnego przygotowania. Stosujemy znieczulenie miejscowe, nasiękowe, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Po zabiegu nie należy masować ani pocierać skóry, aby nici nie uległy przesunięciu. Pacjentki często pytają, czy nici są widoczne pod skórą – prawidłowo założone nici nie będą się odznaczać na skórze. Efekty zabiegu utrzymują się do kilkudziesięciu miesięcy. Ostateczny efekt widoczny jest po kilku tygodniach, kiedy nici obudowane zostaną naszym naturalnym kolagenem – warto tu podkreślić, że nici działają nie tylko liftingująco, ale również pobudzają skórę do odnowy.
Nici rewitalizujące
Nici rewitalizujące są dedykowane pacjentom, którzy chcą poprawić gęstość i jędrność swojej skóry. Stosujemy je najczęściej na okolicę oczu (tzw. „kurze łapki”), jak również z bardzo dużym powodzeniem do zagęszczania skóry wiotkiego podbródka, szyi i dekoltu. Niejednokrotnie również na skórę kolan, czy łokci u pacjentek, z luźną skórą, które szybko straciły na wadze.
Ten zabieg może być alternatywą dla mezoterapii, dlatego polecamy go nawet stosunkowo młodym pacjentkom i pacjentom jako formę przeciwdziałania powstawaniu zmarszczek. Nici rewitalizujące, jak sama nazwa wskazuje, działają pobudzająco na skórę – przyspieszają proces produkcji kolagenu i stymulują pracę fibroblastów. Opóźniają więc proces starzenia się skóry, regenerują ją i „motywują” do odnowy. Jak już wspominałem, nie zwiększają przy tym objętości twarzy, tylko pomagają przywrócić lub podkreślić nasze naturalne rysy twarzy. Nie paraliżują mięśni tak jak botoks. Mimika zostaje w pełni zachowana, a skóra jest odświeżona i bardziej napięta.
Zalecenia po zabiegu
Jak w każdym przypadku, tak i tutaj na ostateczny efekt zabiegu wpływ ma także sama pacjentka. Zalecenia możemy podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe, trwające ok. 4 tygodni. Przez pierwszy tydzień po zabiegu rekomenduję spanie na wznak oraz używanie delikatnego żelu do mycia twarzy, najlepiej takiego sprawdzonego, który nas nie uczuli. Pacjentka powinna ostrożne spożywać produkty, które wymagają intensywnego żucia, a przez miesiąc po zabiegu nie korzystać z zabiegów stomatologicznych. Wymagają one szerokiego otwarcia ust, co absolutnie nie jest wskazane po zabiegu z użyciem nici. Przez ok. 1 miesiąc po zabiegu pacjentka powinna też zrezygnować z aktywności fizycznej i prowadzić raczej spokojny, oszczędny tryb życia. Rezygnujemy z opalania, gorących kąpieli, saun i basenów. Nie wykonujemy masażu twarzy, odstawiamy rollery. Pamiętaj, aby zawsze zapytać swojego lekarza o listę zaleceń po zabiegu i pytaj, jeśli tylko masz jakieś wątpliwości.