Jak opóźnic i cofnąć naturalne procesy starzenia się organizmu
Co zrobić aby się nie zestarzeć, aby zachować jak najdłużej sprawność, zdrowie i dobry młodzieńczy wygląd? To niespełnione od pokoleń marzenie ludzi, zaczęło za sprawą nieprawdopodobnie szybkiego rozwoju nauki i medycyny, przybierać w ciągu kilku ostatnich lat realne kształty.
Coś, co do niedawna było zarezerwowane dla wąskiej grupy niezwykle majętnych osób (przedsiębiorców, aktorów, managerów) powoli staje się dobrem ogólno dostępnym a to głównie za sprawą nowoczesnych metod nieinwazyjnych, czyli nieoperacyjnych metod odmładzania.
Rozwój medycyny estetycznej w Polsce
Zabiegi odmładzające pozwalają na uzyskanie efektów "cofnięcia" czasu nawet o 10 lat i więcej. Można je wykonać w wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej, w których pracują kompetentni i wyspecjalizowani w tej dziedzinie lekarze medycyny estetycznej i lekarze kosmetolodzy. To budująca się dopiero w Polsce niewielka grupa lekarzy, szkolących się za własne pieniądze u najlepszych specjalistów o uznanej międzynarodowej renomie. Pozwala to oczekiwać, że to właśnie oni będą pionierami w rozwoju współczesnej polskiej medycyny estetycznej i kosmetologii. Lekarze ci doskonalą swoja wiedzę i umiejętności, wymieniają się doświadczeniami, stowarzyszają się w takich organizacjach, takich jak sekcja Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, skupiająca lekarzy różnych specjalności – chirurgów, dermatologów, lekarzy kosmetologów.
Jak opóźnić proces starzenia?
Czego można, więc oczekiwać od współczesnej medycyny, która według aktualnych prognoz demograficznych pozwala prawie każdemu osiągnąć wiek 80 lat w dobrej kondycji psychofizycznej?
Należy przyjąć, że procesy degradacyjne w organizmie człowieka rozpoczynają się już powyżej 30 roku życia. Oczywiście czynnikiem w dużej mierze decydującym o tych procesach, jest czynnik genetyczny. Stąd wiek kalendarzowy bardzo często odbiega od wieku biologicznego. Można spotkać 30-letnich "starców" i 60-letnich "trzydziestolatków". Na genetyczne czynniki oczywiście nie mamy wpływu, ale na wszystkie czynniki zewnętrzne – jak najbardziej. I tu jest pole do popisu dla wszystkich działań przeciwstarzeniowych zapobiegających szybkim procesom degradacji tkanek.
Zaliczają się do nich przede wszystkim nasza własna inicjatywa w zakresie odpowiedniej diety, redukcji nadmiernej wagi ciała, rezygnacji z używek, prowadzenie aktywnego trybu życia. Czyli to wszystko, do czego możemy dążyć samodzielnie, ale są też działania i zabiegi, które pozwalają nam odmłodzić nasz organizm. Do tych zabiegów zaliczamy zabiegi zarówno operacyjne – wykonywane przez chirurgów plastyków, jak i zabiegi nieinwazyjne – wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej.
Jakie zabiegi odmładzające można wykonać?
To, co wykonuje się chirurgicznie to przede wszystkim zabiegi liftingu (czyli podnoszenia skóry), zabiegi powiększania piersi u kobiet, zabiegi korygujące defekty urody (nos, usta) i wiele innych.
To, co może wykonać nieoperacyjnie wyspecjalizowany lekarz w gabinecie, ambulatoryjnie to: usuwanie zmian naczyniowych, tzw. popularnie pajączki (teleangiectazje) na twarzy i ciele – wykonuje się te zabiegi laserem. Również laserem można usuwać zmiany typu naczyniaki wrodzone, przebarwienia, niektóre blizny czy drobne zmarszczki.
Laserem wykonuje się też trwałą depilację. Ma to niebagatelne znaczenie w sytuacjach, gdzie z powodów zaburzeń hormonalnych bądź uwarunkowań genetycznych występuje owłosienie w miejscach niepożądanych
Zmarszczki można także usunąć bądź skorygować nieinwazyjnie, używając do tego celu takich urządzeń jak laser, stosując rózne preparaty, czy też stosując zabiegi wstrzyknięcia toksyny botulinowej – substancji czasowo porażającej połączenia nerwowo-mięśniowe w skórze. Można stosować tzw. wypełniacze, będące różnymi modyfikacjami kwasu hialuronowego, który jest substancją naturalnie występującą w organizmie ludzkim, odpowiedzialną za prawidłowe napięcie skóry.
U młodych osób jest jej wystarczająco dużo, dzięki czemu skóra jest jędrna, napięta i prawidłowo nawodniona. W procesie starzenia dochodzi do zmniejszenia ilości tej substancji w tkankach co, przy gorszej "jakości" starzejących się włókien kolagenu – kolejnej substancji odpowiedzialnej za prawidłowe napięcie skóry – powoduje występowanie zmarszczek, pogłębiania rysów twarzy, nadając jej groźny lub smutny wyraz.
Innym zabiegiem liftingującym skórę jest mezoterapia. Mezoterapia jest to metoda polegająca na miejscowych, wielokrotnych wstrzyknięciach do skóry właściwej bardzo małych ilości substancji rewitalizujących: witamin, minerałów, preparatów homeopatycznych. Wykonuje się ja za pomocą bardzo cienkich igieł na głębokość od 1-4 mm. Wskazaniami do tej terapii jest zbyt wiotka skóra, wypadanie włosów, cellulit, ale przede wszystkim ma działanie przeciwstarzeniowe.
Hitem ostatnich miesięcy są zabiegi wykorzystujące fale radiowe do bezoperacyjnego liftingu skóry – głównie twarzy – niemniej jednak koszt serii takich zabiegów to wydatek sięgający kilku tysięcy złotych.
Równie doskonałe efekty uzyskuje się zabiegami fotoodmładzania za pomocą lasera lub urządzenia IPL ze specjalnym oprogramowaniem i zmiennymi filtrami pozwalającymi uzyskać efekt liftingu, taki sam jak przy terapii falami radiowymi, ale kilkakrotnie taniej.
Efekt odmładzania (liftingu) tymi metodami opiera się na mechanizmie głębokiego przegrzewania tkanek. Metoda Radiage polega na oddziaływaniu fal radiowych na głębiej położone tkanki skóry – głównie na włókna kolagenowe oraz fibroblasty, pobudzając je do odnowy i wtórnie do zwiększenia napięcia i jędrności skóry. Metoda ta w zasadzie znana od wielu lat i stosowana w chirurgii została zmodyfikowana i nazwana Thermage, Radiage itp. w zależności od producenta zastrzegającego sobie nazwę firmową dla tej metody terapii.
W przypadku metody laserowej IPL ten sam efekt uzyskujemy poprzez dobranie odpowiednio "głębokich" filtrów emitowanego światła, co powoduje również przegrzanie i odnowę włókien kolagenu z wtórne ujędrnienie skóry. W obydwu przypadkach na końcowy efekt trzeba poczekać kilka tygodni
Częstymi zabiegami poprawiającymi fakturę skóry, jej napięcie, likwidującymi zmarszczki, zmiany potrądzikowe typu blizny, przebarwienia są peelingi. Peeling, czyli złuszczanie jest to zniszczenie zmian chorobowych lub wad kosmetycznych w obrębie naskórka lub jednocześnie naskórka i skóry właściwej.
Kilka słów o peelingu
Peeling mechaniczny – dermabrazja; to ścieranie samego naskórka lub naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Zabiegu dokonuje się przy pomocy wirującego bębna korundowego lub diamentowego. Dermabrazję wykonuje się do granicy warstwy brodawkowej i siateczkowej. Peeling chemiczny– polega na stosowaniu związków chemicznych o właściwościach złuszczających. Na twarz nakłada się mieszankę substancji chemicznych (głównie kwasów), które pozwalają rozpuścić i usunąć warstwy naskórka do różnych głębokości.
Gwarantowanym efektem każdego, dobrze dobranego do cery pacjenta peelingu jest ujędrnienie, rozjaśnienie i lepsze napięcie skóry widoczne juz po kilku dniach. Peelingi wpływają również na regeneracje kolagenu i proces odbudowy skóry.
W literaturze fachowej znane są przypadki poddawania się jednego z bliźniąt w wieku 40 lat zabiegom poprawiającym kondycję skóry. Druga osoba z pary bliźniąt, prowadząca podobny tryb życia, nie wykonywała żadnych zabiegów pielęgnacyjnych czy też odmładzających. Porównywano zdjęcia tych 2 osób po dziesięciu latach od rozpoczęcia badania i okazywało się, że diametralna różnica w wyglądzie badanych osób uniemożliwiała w ogóle stwierdzenie, że są to bliźnięta. Niezależne osoby proszone o określenie wieku par bliźniaków, określały różnicę między nimi nawet na kilkanaście lat.
Jakiego specjalistę wybrać?
Zanim zdecydujesz się na wykonanie zabiegu w jakimkolwiek gabinecie, warto wiedzieć, że wszystkie zabiegi, które opisano w artykule może wykonywać tylko uprawniony do tego lekarz. Warto jest sprawdzić, czy wykonujący je lekarz ma nie tylko certyfikaty, ale czy posiada własne doświadczenia, udokumentowane sukcesy terapeutyczne, gdzie się szkolił, czy ukończył jakieś studia podyplomowe przygotowujące do tego typu zabiegów (w Polsce od ponad roku są dwie uczelnie posiadające kierunek "Kosmetologia dla Lekarzy", które to opuściły pierwsze grupy absolwentów, lekarzy kosmetologów, a także działa Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej.)
Warto sprawdzić, z jakimi innymi ośrodkami medycyny estetycznej pracuje lekarz, któremu chcesz zaufać. Należy mieć świadomość, że każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań, tak więc należy zawsze starać się je wykonywać z jak najmniejszym ryzykiem dla pacjenta. Dlatego tak ważna jest wiedza i odpowiedzialność, którą musi dysponować lekarz podejmujący się tych zabiegów.