Najważniejsze pytania o zmniejszenie piersi

Najważniejsze pytania o zmniejszenie piersi
Chirurg plastyczny, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, American Society of Plastic Surgeons i International Society of Aesthetic Plastic Surgery.
Utworzono: 10 paź 2023 · Zaktualizowano: 10 paź 2023

Dr n. med. Szymon Kołacz na co dzień kieruje Oddziałem Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego. im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu. Współpracuje także z Kliniką Kolasiński oraz Dubai London Clinic and Hospital w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poprzednio związany był też ze szpitalem Mediclinic Abu Dhabi oraz Kliniką Chirurgii Plastycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie również ukończył staż specjalizacyjny w 2015 roku. W 2018 roku obronił pracę doktorską. Jest autorem i współautorem licznych prac naukowych z zakresu chirurgii plastycznej. Niedawno został powołany na Asystenta Sekretarza Narodowego International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS). Dzisiaj odpowiada na najważniejsze pytania pacjentek związane z zabiegiem zmniejszania biustu. 

Na czym polega zabieg zmniejszenia piersi?

Zabieg redukcji piersi jest zabiegiem kompleksowym. Z jednej strony zmniejszamy objętość i wagę piersi, a z drugiej unosimy ją ku górze tak aby brodawki piersiowe nie były skierowane ku dołowi a przed siebie. Dodatkowo zawsze jest wykonywana symetryzacja piersi, tak aby były jak najbardziej podobne do siebie po operacji. Odpowiednie planowanie przedoperacyjne pozwala nam uzyskać satysfakcjonujące efekty estetyczne, zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie barków oraz przywrócenie komfortu funkcjonowania w życiu codziennym.

Jakie badania należy wykonać przed operacją?

Cała dokładana lista badań jest przedstawiana podczas konsultacji. Z racji że jest to zabieg w znieczuleniu ogólnym, tych badań jest sporo. Często są one dobierane indywidulanie do pacjentki z zależności od jej stanu zdrowia. Podstawowe to badania laboratoryjne oraz badania obrazowe piersi – USG lub mammografia.

Zmniejszenie piersi przed i po
Zmniejszenie piersi - porównianie przed i po

Jak przebiega zabieg chirurgiczny krok po kroku?

Każdy zabieg operacyjny jest szczegółowo zaplanowany. Przed samym zabiegiem jest wykonywana dokumentacja fotograficzna oraz w zależności od techniki operacyjnej pacjentka jest rozrysowywana. Następnie anestezjolog wprowadza pacjentkę w stan znieczulenia ogólnego. 

Operacja rozpoczyna się od wypreparowania szypuły naczyniowej, która będzie dostarczała krew do kompleksu brodawka otoczka. Następnie nadmiar gruczołu piersiowego jest resekowany, a pierś przy pomocy szwów rozpuszczalnych formowana do nowego kształtu. Wykonywana jest dokładana hemostaza, żeby ograniczyć ryzyko krwawienia lub formowania krwiaków. Zakładane są niewielkie dreny celem odprowadzenia nadmiaru krwi. Wszystkie szwy na skórę są rozpuszczalne, a na rany zakładane są opatrunki i biustonosz uciskowy pooperacyjny. Tak po zabiegu pacjentka trafia na salę pooperacyjną.

Czy po zabiegu pacjentka pozostaje na noc w klinice?

Tak. W zależności od rozległości zabiegu zostaje 1-2 dni w klinice.

Czy pacjentki, które przeszły zabieg zmniejszenia piersi, będą mogły w przyszłości karmić piersią?

Zdecydowanie należy się nastawić, że nie będzie to możliwe. Ale do tej pory pamiętam, jak wiele lat po zabiegu redukcji piersi zadzwoniła do mnie pacjentka tylko po to, żeby mi powiedzieć, że udało jej się karmić piersią. Co nie zmienia faktu, że jest to w mojej ocenie wyjątek od reguły.

Jak wyglądają blizny po zabiegu?

Blizny są cienkie, linijne, na początki żywo czerwone. Dopiero w miarę upływu czasu bledną i upodabniają się do otaczającej skóry. Taki proces dojrzewania blizn może trwać u człowieka około 9 miesięcy. Oczywiście będzie można stosować różnego rodzaju preparaty lub zabiegi na blizny, ale i tak ostateczny efekt będzie można ocenić po 9 miesiącach. Blizna po redukcji piersi jest albo w kształcie lizaka (wokół otoczki i pionowa do fałdu podpiersiowego) lub kotwicy (wokół otoczki, pionowa w dół i pozioma w fałdzie podpiersiowym).

Zmniejszenie piersi efekty
Zmniejszenie piersi - prównanie przed i po (z profilu)

W jaki sposób dbać o blizny, aby były jak najmniej widoczne?

W pierwszej kolejności należy je natłuszczać i masować. Następie bardzo dobrze sprawdzają się maści i plastry silikonowe. Do indywidulanego rozważenia należą zabiegi laserowe, ostrzykiwanie osoczem lub inne bardziej zaawansowane metody, które mogą być omawiane na bieżąco podczas kontroli pooperacyjnych.

Co należy robić, aby rekonwalescencja przebiegała prawidłowo?

Przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarskich. Ważne jest unikanie wysiłku fizycznego oraz spania na brzuchu w pierwszym okresie po operacji. Wstrzemięźliwość seksualna minimum 14 dni po operacji.

Czego nie powinna robić pacjentka w ciągu pierwszych tygodni i miesięcy po zabiegu?

W pierwszym okresie nie należy spać na brzuchu oraz trzeba unikać wszelkiej aktywności fizycznej do 30 dni po zabiegu. Ze względu na blizny należy unikać opalania się przez okres minimum 3 miesięcy.

Kiedy pacjentka może wrócić do uprawiania sportu?

Zawsze rekomenduję powrót do aktywności fizycznej po upływie 30 dni od zabiegu operacyjnego. Co nie znaczy, że do tego czasu należy leżeć w łóżku – absolutnie nie – trzeba funkcjonować normalnie, ale bez wysiłku.

Przed i po zmniejszeniu piersi
Zmniejszenie piersi - przed i po

Ile wizyt kontrolnych jest zwykle koniecznych po operacji?

Zawsze minimum są 4 wizyty kontrolne – po 7 i 30 dniach oraz po 3 i 9 miesiącach po zabiegu operacyjnym. Oczywiście jeżeli tylko jest taka potrzeba ze strony pacjentki lub mojej, tych wizyt może być więcej.

Jakie są najczęściej występujące powikłania po zmniejszeniu piersi?

Zabieg redukcji piersi mimo że jest czasochłonny i rozległy, jest obarczony małą ilością powikłań. Najczęściej występującymi są krwiak w okolicy operowanej wymagający nakłucia, stan zapalny wymagający antybiotykoterapii czy niewielkie rozejście się rany na skutek puszczenia szwu. Stosując się dokładnie do zaleceń pooperacyjnych, w zdecydowanej większości jesteśmy w stanie ich uniknąć.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.