Moda na piękno – o popularności medycyny estetycznej w Polsce

Moda na piękno – o popularności medycyny estetycznej w Polsce
Jeden z ojców medycyny estetycznej w Polsce. Prowadzi prywatny ośrodek w Warszawie, sygnowany jego imieniem i nazwiskiem. Założyciel i dyrektor Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL.
Utworzono: 8 lut 2018 · Zaktualizowano: 27 cze 2023

„Powiększanie ust kwasem hialuronowym” czy „lifting osoczem” to tylko część z modnych (i nieprawidłowych!) określeń, ukutych przez media szukające efektownych haseł i – co gorsza – lekarzy nieodpowiedzialnie promujących swoje usługi. Co więcej – do tej pory próby doprecyzowania tego kto, kiedy i dlaczego tak naprawdę korzysta z zabiegów medycyny estetycznej opierały się głównie na przypuszczeniach i mglistych kalkulacjach. Nareszcie mamy jednak dostęp do obiektywnych danych uzyskanych od 450 lekarzy praktykujących tę dziedzinę.

Cała prawda o medycynie estetycznej

Odpowiedzi na pytanie o najczęściej wykonywane zabiegi w obrębie twarzy nie są niespodzianką. Zdecydowanym zwycięzcą okazuje się toksyna botulinowa (29% zabiegów). Za nią uplasowały się wypełniacze (28%) i mezoterapia (18%).

Najczęściej poprawianymi miejscami są natomiast czoło, okolicę oczu i usta (które po umiejętnie przeprowadzeniu zabiegu zdecydowanie nie są przerysowane i karykaturalne!). Najpopularniejsze zabiegi na ciało to z kolei mezoterapia (25%), laseroterapia – np. depilacja laserowa (21%) – i lipoliza, czyli usuwanie tkanki tłuszczowej (18%). Co zaskakujące – najczęściej poddawane zabiegom części ciała to nie brzuch czy uda, lecz szyja, dekolt i dłonie. To one bowiem najszybciej zdradzają nasz wiek.

Kto korzysta z dobrodziejstw medycyny estetycznej?

Najwięcej – bo aż 56% – pacjentów zaczyna korzystać z zabiegów medycyny estetycznej w wieku 40-50 lat. Zabiegi są bardzo popularne także wśród osób w wieku śrendim, czyli 30-40 lat, kiedy obserujemy pierwsze oznaki starzeni. Proszę mi wierzyć, gdy zauważamy w lustrze pierwse oznaki upływu czasu, warto poradzić się specjalisty medycyny estetycznej z doświadczeniem, a nie czekać, aż zmarszczki się pogłębią, a skóra utraci jędrność. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie zniwelować efekty upływu czasu. 

Warto zaznaczyć również, że prawie 80% pacjentów przychodzi do gabinetów medycyny estetycznej kilka razy do roku – co jest słuszne, gdyż stała opieka jest najefektywniejsza. Przy czym ponad 70% nie informuje o tym nawet swoich najbliższych. Osobiście mnie to nie dziwi – to w końcu dość intymna sfera życia.

lek. med. Łukasz Banasiak
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
dr Rafał Woś
Katowice, Śląskie
dr Hana Köhncke
Brak opinii
Poznań, Wielkopolskie

Czego się boimy?

Nienaturalne efekty, ból i powikłania – to główne obawy dotyczące zabiegów. Być może wynikają z niewiedzy – duża część lekarzy zauważa bowiem, że ich pacjenci nie dysponują wystarczającymi informacjami na temat medycyny estetycznej. Mam jednak dobrą wiadomość dla zainteresowanych – aż 70% lekarzy, którzy wypełnili ankietę, ukończyło podyplomową w szkołę zakresie medycyny estetycznej. Mają więc najlepsze możliwe przygotowanie.


Dr Ignaciuk 3
Dr Andrzej Ignaciuk – pionier medycyny estetycznej w Polsce

Dr Andrzej Ignaciuk – pionier medycyny estetycznej w Polsce z ponad 25-letnim doświadczeniem, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, wykładowca Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie, Uniwersytetu Wysp Balearów w Hiszpanii i Uniwersytetu Guglielmo Marconi w Rzymie. Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej w Paryżu (UIME).

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.