Medycyna estetyczna dla każdego
Dr n. med. Izabela Lenartowicz to certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem – od kilkunastu lat prowadzi prywatny gabinet medycyny estetycznej i kosmetologii Lenartowicz Clinic. Dzisiaj odpowiada na pytania o popularne zabiegi medycyny estetycznej i anti-aging.
Czy każdy może korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej?
Myślę, że jak najbardziej. Do pacjentów gabinetów specjalizujących się w medycynie estetycznej należą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, coraz częściej zaglądają też do nich osoby w młodym wieku. Należy jednak pamiętać o tym, aby każdy zabieg dobrany był odpowiednio do potrzeb naszego ciała.
Granice wiekowe są bardzo płynne. Nie da się konkretnie sprecyzować wieku, w którym można rozpocząć przygodę z medycyną estetyczną, również górna granica wiekowa nie jest dokładnie określona. Zabiegi medycyny estetycznej mają swoje określone wskazania oraz przeciwwskazania i przede wszystkim tym należy kierować się przy ich wyborze. Oczywiście pomoże w tym odpowiednio wyspecjalizowany lekarz, który podczas wywiadu oceni stan naszej skóry i doradzi, z czego możemy skorzystać oraz co sprawi, że będziemy wyglądać lepiej.
Tutaj należy zaznaczyć, że niektóre zabiegi medycyny estetycznej pozwalają leczyć nie tylko defekty ciała, ale też duszę. Efekty zabiegów są uzależnione przede wszystkim od właściwego zabiegu indywidualnie dobranego do potrzeb każdego pacjenta.
Jakie zabiegi estetyczne dedykowane są dla nastolatków?
Młoda, nastoletnia osoba raczej nie ma zmartwień związanych ze zmarszczkami pojawiającymi się w okolicach ust, oczu czy czoła, aczkolwiek zdarzają się pacjentki, które już w tak młodym wieku mają nieliczne zmarszczki. Młodzieńczy wiek, dojrzewanie charakteryzuje się natomiast powszechnym problemem, jakim są zmiany trądzikowe.
Zabiegi zalecane w takim przypadku to peelingi medyczne, mikrodermabrazja oraz zabiegi laserowe.
Peelingi medyczne głęboko złuszczają naskórek, a odpowiednio dobrane również leczą zmiany powstałe na skórze.
Mikrodermabrazja jest mechaniczną metodą złuszczania naskórka oraz wygładzania blizn (również tych potrądzikowych), jednak należy pamiętać, że jest przeciwwskazana przy cerach naczyniowych.
Zabiegi laserowe wyciszają, uspokajają skórę naczynkową, wzmacniają ściany naczyń i zamykają naczynka. Terapia tego typu pozwala cieszyć się zdrową, czystą i gładką skórą bez zbędnych blizn potrądzikowych, jednak warunkiem skuteczności tej terapii jest systematyczne i najlepiej kompleksowe działanie.
Na tym nie kończy się oferta dla najmłodszych klientów gabinetów medycyny estetycznej. Osoby młode mogą tam również z powodzeniem usunąć laserowo zbędnie owłosienie lub pozamykać nieestetycznie wyglądające naczynka. Bardzo popularnym zabiegiem wśród dziewcząt po dwudziestym roku życia stało się modelowanie oraz powiększanie ust kwasem hialuronowym.
Jakie zabiegi sprawdzą się u trzydziestolatków?
Osoby około trzydziestki zachęcam do stopniowego wprowadzania w swoje życie zabiegów odmładzających. Popularnymi zabiegami w tym przedziale wiekowym są mezoterapia, powiększanie ust, zabiegi antycellulitowe oraz początki przygody z botoksem i wypełniaczami.
Mezoterapia to metoda, w której ostrzykuje się wybrane okolice twarzy i ciała, a stosowana jest w celu wprowadzenia składników odżywczych i nawilżających, sprawiających, że nasza skóra jest bardziej napięta i ma świeży wygląd.
Wyraźnie zaznaczone zmarszczki można likwidować, wypełniając je kwasem hialuronowym (np. bruzdy nosowo-wargowe) lub podając toksynę botulinową, która pomoże zahamować powstawanie zmarszczek mimicznych w okolicy czoła i oczu. Są to zabiegi mało bolesne, wykonywane po znieczuleniu ostrzykiwanego miejsca specjalnym kremem.
Z jakich dobrodziejstw medycyny estetycznej korzystają pacjenci 40+?
Dla osób po czterdziestym i pięćdziesiątym roku życia chcącym wyglądać młodziej, zaleca się regularne wizyty u specjalisty oraz poddawanie się zabiegom ostrzykiwania twarzy (wcześniej wspomnianymi botoksem lub kwasem hialuronowym).
Bardzo skuteczna stała się również metoda fotoodmładzania przy pomocy urządzeń IPL, które w tym przypadku ma za zadanie pobudzić komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu; pomaga również zlikwidować takie objawy starzenia się skóry jak: rozszerzone naczynka, rumień, plamy starcze i inne zmiany pigmentowe.
Pobudzenie produkcji kolagenu w skórze można uzyskać także poprzez ostrzykiwanie twarzy preparatami zawierającymi kwas L-polimlekow. Seria powinna zawierać minimum 3 zabiegi w odstępach jednego miesiąca, natomiast efekt zabiegu widoczny jest po 4-6 miesiącach.
Wszystkie te zabiegi można stosować, mając nawet osiemdziesiąt lat, jednak trzeba się liczyć z tym, że w takim wieku nie przyniosą znacznych efektów. Osobom w tym wieku, którym nadal zależy na idealnej skórze, nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z pomocy chirurgii plastycznej.
Czy istnieją zabiegi, dla których nie ma limitu wieku?
Wiele zabiegów może być stosowanych bez względu na wiek, np.: nadpotliwość występuje zarówno u młodszych, jak i u starszych osób i leczona jest toksyną botulinową typu A, z kolei problem wypadania włosów może rozwiązać mezoterapia skóry głowy. Również leczenie blizn, zamykanie naczynek, usuwanie owłosienia jest odpowiednie i dla osób w wieku dwudziestu lat, jak i dla pacjentów po sześćdziesiątce.
Na koniec chciałabym podkreślić, że wszystkie te zabiegi odpowiednie są również dla panów, których bardzo serdecznie zapraszam do skorzystania z szansy na młody, piękny i zdrowy wygląd, jaką daje nam medycyna estetyczna.