Małoinwazyjny lifting nićmi
Dr Karolina Wójcicka jest specjalistką medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Przynależy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE). Współprowadzi Klinikę Wójcicki we Wrocławiu, gdzie wykonuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. Specjalizuje się w zabiegach okuloplastycznych, przeszczepie tłuszczu oraz korekcie uszu. Jest także ekspertką w dziedzinie zabiegów z zastosowaniem nici liftingujących i dzisiaj odpowiada na pytania związane z tą metodą odmładzania skóry.
Czym są nici liftingujące?
Nici liftingujące to bogata gama różnorodnych nici wykorzystywanych do liftingu, czyli napinania skóry twarzy, poprawy jej owalu oraz wypłycenia zmarszczek. Zbudowane są z kwasu polimlekowego i kaprolaktonu, substancji o bardzo silnych właściwościach stymulujących przebudowę oraz regenerację skóry i kwasu hialuronowego, który doskonale ją nawilża oraz skraca okres rekonwalescencji.
Nici wykorzystywane do liftingu tkanek posiadają na całym swoim przebiegu malutkie haczyki, dzięki którym precyzyjnie i trwale adoptują się w tkankach.
Są całkowicie biodegradowalne, a okres ich półtrwania wynosi ok. 24 miesiące.
Czy nici mogą powodować alergie?
Podobnie jak każdy inny preparat stosowany w medycynie estetycznej, z wyłączeniem preparatów autogennych, nici mogą wywołać reakcję alergiczną. Jest to jednak sytuacja niezwykle rzadka. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia niepożądanych reakcji alergicznych, przed każdym zabiegiem z implantacją nici przeprowadza się z pacjentem bardzo szczegółowy wywiad lekarski dotyczący m.in. uczuleń, chorób współtowarzyszących i przebytych szczepień.
Na jakich partiach twarzy można stosować nici?
Ze względu na bardzo bogaty wybór nici wykorzystuje się do poprawy napięcia oraz rewitalizacji skóry całej twarzy, podbródka i szyi.
Stosując odpowiedni rodzaj nici oraz właściwą dla danego obszaru technikę zabiegową, możemy zniwelować „chomiki”, poprawić kontur żuchwy, spłycić fałdy nosowo-wargowe, linie marioneteki, zredukować zmarszczki palacza, unieść kąciki ust, podnieść brwi, wykonać liftling szyi i podbródka, a także zrewitalizować delikatną skórę np. okolicy oka, szyi i dekoltu.
Jakie są rodzaje nici i do czego są one wykorzystywane?
Nici pozwalają podnieść tkanki oraz napiąć wiotką skórę twarzy. Rozwiązują kompleksowo problem starzejącej się skóry.
Jak przebiega procedura
Zabieg z zastosowaniem nici wykonuje się w warunkach sali zabiegowe, z pełnym zachowaniem warunków sterylności chirurgicznej. Implantacja nici wymaga znieczulenia nasiękowego, które polega na wprowadzeniu środka znieczulającego pod skórę za pomocą długiej kaniuli. Na tym etapie pacjent może odczuwać niewielki ból oraz dyskomfort, sama zaś aplikacja nici jest już zupełnie bezbolesna. Cala procedura przyjęcia, przygotowania oraz wykonania zabiegu trwa ok. 2 h.
Kto jest idealnym kandydatem do zabiegu? Czy wykonanie liftingu nićmi zawsze jest możliwe, czy też w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie tradycyjnego liftingu chirurgicznego, aby osiągnąć zadowalające rezultaty?
Najlepsze efekty liftingu uzyskamy u pacjentów z umiarkowaną wiotkością skóry twarzy oraz średnio nasilonymi bruzdami i zmarszczkami. Optymalnie jest, jeśli skóra jest w dobrej kondycji, zadbana i zdrowa. Oczywiście to nie jedyna grupa pacjentów, u których możemy wykonać zabieg i uzyskać satysfakcjonujące wyniki. U starszych pacjentów, z głębokimi bruzdami i opadającą skórą w linii żuchwy łączymy kilka technik zabiegowych oraz wykorzystujemy różne rodzaje nici, by uzyskać jak najlepsze efekty.
Niechirurgiczny lifting twarzy nie zastąpi jednak zabiegu chirurgicznego u pacjentów z bardzo dużą wiotkością tkanek, ciężką skórą lub oczekujących długotrwałego, wieloletniego efektu. W takich sytuacjach tradycyjna chirurgia jest lepszym rozwiązaniem.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są zmiany zapalane na skórze o charakterze bakteryjnym lub wirusowym (np. opryszczka), nieleczone choroby przewlekłe, uczulenie na którąkolwiek z substancji, z której zbudowane są nici, choroby autoimunologiczne, skłonność do blizn przerostowych i keloidów, obecność trwałych wypełniaczy w miejscu, które ma być poddane zabiegowi, leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne w toku. Zabiegu nie wykonujemy również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Jakich efektów można się spodziewać i czy są one widoczne od razu po zabiegu?
Zabiegi z zastosowaniem nici napinają skórę, spłycają głębokie bruzdy i zmarszczki twarzy, a także likwidują tzw. chomiki. Te efekty widoczne są już bezpośrednio po zabiegu. Jednak o ostatecznym jednak efekcie liftingu i wymodelowania tkanek możemy mówić po okresie ok. 7-10 dni po zabiegu. W tym czasie u zdecydowanej większości pacjentów obrzęk znika, a siniaki ulegają resorpcji. Rozpoczyna się również bardzo silna biostymulacja i biorewitalizacja skóry twarzy, która z każdym tygodniem staje się coraz bardziej promienna i zregenerowana.
Jak długo utrzymują się efekty i od czego to zależy?
Zabiegi z zastosowaniem nici haczykowatych nie tylko liftingują skórę twarzy, ale także doskonale ją stymulują i rewitalizują dzięki zawartości kwasu polimlekowe, kaprolaktonu oraz kwasu hialuronowego. Spowalniają dzięki temu procesy starzenia i pozwalają dłużej zachować młody wygląd. Czas utrzymania się efektów wynosi od 1,5- 2 lat i zależy od wielu czynników, w tym wieku, warunków anatomicznych (np. grubość i kondycja skóry) i stylu życia (np. palenia papierosów, diety). Oczywiście warunkiem uzyskania i utrzymania się dobrego efektu jest ścisłe stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz postępowanie według wskazówek lekarza.
Czy po aplikacji nici mogą wystąpić jakieś krótkotrwałe lub długotrwałe skutki uboczne?
Implantacja nici jest zabiegiem bezpiecznym, z bardzo niewielkim prawdopodobieństwem wystąpienia efektów niepożądanych. Najczęściej mają ona charakter przejściowy i nie wymagają interwencji lekarskiej. Należą do nich: krótko utrzymujące się ślady po wkłuciu, zaczerwienienie, tkliwość i obrzęk, przejściowa asymetria, miejscowe „zmarszczenie” lub zaciągnięcie skóry.
Czy można łączyć lifting nićmi z innymi zabiegami chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej? Jeżeli tak, to z jakimi i w jakich przypadkach?
Zabiegi z zastosowaniem nici napinają skórę twarzy oraz wspaniale ją rewitalizują. W bardzo wielu przypadkach uzyskany efekt jest doskonały bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów medycyny estetycznej. Stosując odpowiednią technikę wprowadzenia nici pod skórę, możemy również dodać objętość i wymodelować policzki.
W przypadku konieczności większej korekty nie ma żadnych przeciwwskazań, by zastosować kwas hialuronowy, jednak w okresie nie krótszym niż 4-6 tygodni od wykonania zabiegu.
U pacjentów, u których skóra wymaga silniejszej regeneracji, dobre efekty uzyskamy, wykonując mezoterapię z autogennym osoczem bogatopłytkowym i/lub fibryną.
Należy pamiętać, że nie wszystkie zabiegi medycyny estetycznej mogą być łączone z implantacją nici. Należą do nich peelingi, zabiegi rozgrzewające (ultradźwięki, fale radiowe) oraz głębokie masaże. Nie można ich wykonywać przez okres min. 2 miesięcy od zabiegu.
W celu uzyskania długotrwałego efektu lifting z zastosowaniem nici haczykowatych może być wielokrotnie wykonywany. Gdyby jednak pacjent zdecydował się na poddanie pełnemu liftingowi chirurgicznemu, to można go bezpiecznie przeprowadzić po okresie resorpcji nici, czyli ok. 1,5 roku.