Lifting piersi - metoda minimalizująca blizny na piersi po operacji ich uniesienia

Lifting piersi - metoda minimalizująca blizny na piersi po operacji ich uniesienia
Klinika chirurgii plastycznej założona w Poznaniu w 2010 roku przez chirurga plastyka Samira Ibrahima. Ośrodek oferuje szeroki wachlarz zabiegów z dziedzin chirurgii i medycyny estetycznej i innych.
Utworzono: 5 lis 2023 · Zaktualizowano: 5 lis 2023

Opadające piersi mogą być skutkiem ciąży, karmienia, wahań wagi, starzenia się tkanek czy genów.. Często pacjentki decydują się na poprawę tak zwanej projekcji biustu, korzystając z pomocy chirurga plastycznego. Zabiegiem, który poprawi wygląd biustu jest podniesienie piersi, czyli mastopeksja. Można ją wykonać różnymi technikami, w tym łącząc ją z powiększeniem piersi z wykorzystaniem implantów lub tkanki własnej pacjentki.  

Metody liftingu piersi 

Klasyczny zabieg podniesienia piersi (lifitng) wiąże się z powstaniem dość dużych blizn pod brodawkami sutkowymi w kształcie kotwicy lub lizaka, które wynikają z konieczności przemieszczenia otoczki sutkowej i brodawki. Szczególnie trudna do zaakceptowania jest blizna pionowa. Istnieje metoda opracowana przez dra Constantina Stana, której zwolennikiem jest dr Rami Alshekh, współpracujący z Kliniką Mandala, pozwalająca w pewnych przypadkach na podniesienie biustu z powiększeniem implantami techniką wewnętrznego podniesienia piersi. Stosując tę technikę jedyną blizną, która pozostaje po operacji, jest blizna w fałdzie podpiersiowym. Czasami konieczne jest też wykonanie cięcia wokół brodawki sutkowej, ale w obu tych przypadkach blizna jest mało widoczna, z uwagi na jej umiejscowienie na granicy różnych kolorów skóry. 

Lifting biustu
Nie zawsze blizna w kształcie kotwicy jest nieunikniona

Metodę tę można zastosować w przypadkach, gdy pacjentka ma zdeformowany gruczoły piersiowe, które utraciły swoją jędrność, ale utrata ta nie jest znaczna. Kwalifikacje do zabiegu przeprowadza chirurg podczas konsultacji przedoperacyjnej.

Zabieg ten polega na wykorzystaniu implantów, by uzyskać efekt podniesienia piersi, zniwelowania ich asymetrii, co przywraca biustowi kształt, jednocześnie dodając objętości. Operacja polega na odwarstwieniu gruczołu piersiowego od mięśnia i zmianie jego pozycji względem tego mięśnia. Efekt podniesienia daje zmiana stosunku gruczołu piersiowego do mięśnia. W ten sposób poprawiamy kształt, symetrię oraz projekcję piersi.

Metoda ta nie determinuje wykorzystania konkretnego rodzaju implantów. Pacjentka nadal jak przy każdym powiększeniu piersi może wybrać pomiędzy implantami okrągłymi i anatomicznymi o dostępnych profilach i strukturze.  

Kwalifikacja do zabiegu 

Jak wspomnieliśmy, zabieg można wykonać u niektórych pacjentek z opadającym biustem. Kluczowa jest tu prawidłowa kwalifikacja, która dokonywana jest podczas konsultacji przedoperacyjnej. W klinice Mandala kładziemy duży nacisk na osobistą konsultację, na której lekarz dokonuje wnikliwej analizy anatomii pacjenta, charakterystyki tkanek, a także oczekiwań osoby, która zgłasza się na zabieg. To ważne by pacjent zrozumiał na jaki efekt może liczyć, czy będzie on trwały, do jakich zaleceń po zabiegu musi się stosować. 

Lifting piersi
Niezwykle ważna jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegu i wybór odpowiedniej techniki

W przypadku liftingu piersi z wewnętrznym podniesieniem jeśli podniesienie zostanie wykonane prawidłowo, rokowania co do trwałości efektu są bardzo dobre. Biust z upływem czasu nie powinien powrócić do przedoperacyjnego wyglądu przez wiele lat. Warto jednak uważać na wahania wagi. Podobnie ciąża może wpłynąć na kształt zoperowanego biustu. Może to skutkować lekkim osiadaniem piersi, ale skorygowana pozycja brodawki powinna pozostać niezmieniona.

Zaletą omawianej metody liftingu piersi jest także mniejsze ryzyko utraty możliwości karmienia piersią. W porównaniu z klasycznymi metodami mastopeksji rzadziej dochodzi do przecięcia przewodów mlecznych, co uniemożliwia laktację.  

Przebieg rekonwalescencji

Rekonwalescencja i zalecenia pooperacyjne nie różnią się od tych, które są rekomendowane pacjentkom po powiększeniu piersi implantami bez podniesienia piersi. Zwykle wracają one do pracy po ok. 1-2 tygodni od operacji, a rekonwalescencja przebiega stopniowo i trwa około 3 miesiące. Przez pierwsze tygodnie po operacji należy nosić specjalny biustonosz, a po około 20 dniach zdejmowane są szwy.

Naturalne po operacji chirurgicznej są obrzęk i ból, który jest niwelowany przyjmowanymi pod kontrolą lekarza lekami. Nie zaleca się wysiłku fizycznego, kąpieli wodnych na basenie oraz słonecznych, należy unikać nagłych zmian temperatur (jak np. w saunie). Docelowy efekt widać już po 3-6 miesiącach od zabiegu.

Jak zawsze po operacjach chirurgii plastycznej rekomendujemy pracę z fizjoterapeutą, co przyspiesza rehabilitację oraz powrót do pełnej formy.

Podsumowując, nie zawsze konieczne jest zastosowanie klasycznej techniki, polegającej na łączeniu powiększenia piersi z podniesieniem. Podczas konsultacji specjalista wykona dokładne badania, aby określić wielkość piersi, stopień opadania oraz pozcję otoczki w stosunku do fałdu piersiowego. Na tej podstawie dopiera się nasjkuteczniejszą w danym wypadku technikę operacyjną, która zapewni najbardzeij trwały i pożądany efekt.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.