Laserowa rewolucja – jak odmłodzić skórę?
Procesy starzenia się skóry
Podczas procesu starzenia dochodzi do spadku ilości i zmiany struktury kolagenu w skórze. Efektem tego jest jej słabsze napięcie, zwiotczenie, powstanie bruzd i zmarszczek. Podobne reakcje zachodzą podczas tworzenia się blizn zanikowych, potocznie obserwowanych jako zagłębienia skóry. Blizny zanikowe dotykają części osób z długotrwałym i uciążliwym przebiegiem trądziku; powstają też po różnego rodzaju zabiegach operacyjnych; pewną ich odmianę stanowią rozstępy.
Obecnie do najefektywniejszych metod terapii w medycynie estetycznej służących odmładzaniu i regeneracji skóry należy technika frakcyjna, ablacyjna. Jako nowa technologia terapii laserowej pojawiła się zaledwie kilka lat temu.
Nowoczesna koncepcja nazwana ablacyjną fototermolizą frakcyjną (z ang. fractional – częściowy) polega na tym, że laserem naświetla się i odparowuje tylko część skóry, a nie całą jej powierzchnię poddawaną zabiegowi. Dzięki temu powstałe mikroskopijne uszkodzenia sięgające skóry właściwej otoczone są obszarami nienagrzewanymi, co pozwala na szybki proces gojenia i stymulację wytwarzania kolagenu.
W metodzie frakcyjnej strefy uszkodzenia termicznego nie przekraczają rozmiarem obszarów nieuszkodzonych. Nienaruszone okolice naskórka i skóry właściwej zapoczątkowują procesy naprawcze i regeneracyjne. Funkcja bariery ochronnej skóry pozostaje cały czas zachowana podczas złuszczania się skoagulowanej tkanki. Również zmiany zachodzące na granicy naskórek/skóra właściwa są przyczyną przebudowy skóry właściwej i stymulacji produkcji kolagenu – obserwowanej w kilka miesięcy po zabiegu.
Terapie laserowe poprawiają jędrność i napięcie skóry wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, tj. w obrębie twarzy, szyi, dekoltu, brzucha, ramion itp. Redukują zmarszczki i bruzdy, zmniejszają rozszerzone pory i usuwają zagłębienia powstałe na skutek bliznowacenia. Wyrównują kolorystykę skóry. Rezultaty zabiegu, częściowo widoczne zaraz po, pojawiają się również stopniowo jakiś czas po zabiegu.
Ostateczne efekty terapii laserowej są długotrwałe, a wśród nich można wymienić:
-
odnowa skóry widoczna jest kilka lat od zabiegu;
-
efekty spłycenia blizn pozostają praktycznie niezmienne;
Wskazania do zabiegów laserem frakcyjnym CO2 i ablacyjnym obejmują:
-
zmarszczki oraz zwiotczenie skóry twarzy, szyi, dekoltu, brzucha, ramion;
-
zmarszczki wokół oczu i zwiotczenie skóry powiek;
-
blizny zanikowe (potrądzikowe, pooperacyjne, pourazowe);
-
rozstępy;
-
przebarwienia pozapalne, plamy starcze, dyschromie w obrębie każdej partii ciała (w tym dłoni);
-
uszkodzenia posłoneczne, po solarium;
-
nierówny koloryt skóry;
-
rozszerzone pory.
Do przeciwwskazań należy zaliczyć:
-
ciążę;
-
aktywne infekcje w obszarze przeznaczonym do zabiegu;
-
skłonność do wytwarzania bliznowców;
-
aktualne stosowanie leków i produktów światłouczulających, oraz mniejszy niż 2 tygodniowy okres od zaprzestania ich stosowania.
Przed zabiegiem:
-
Umów się na konsultację.
-
Zaplanuj okres rekonwalescencji – wykorzystaj zaległy urlop, a jeśli już go nie masz, otrzymasz zwolnienie lekarskie.
-
Twarz zwykle wymaga 4-8 dniowej absencji, pozostałe części ciała około 10-14 dni
Jeśli jesteś bardzo wrażliwy na ból, na 1,5 godziny przed zabiegiem zażyj 1000 mg Paracetamolu (BARDZO WAŻNE: Nie zażywaj Aspiryny, Akardu, Nurofenu, Ibupromu i innych leków przeciwzapalnych, które rozrzedzają krew na 4 dni przed planowanym zabiegiem).
Postępowanie po zabiegu
-
Otrzymasz szczegółowe wskazówki od lekarza wykonującego zabieg.
-
Otrzymasz preparaty pielęgnacyjne na najbliższe tygodnie po zabiegu.
-
Nie możesz zapomnieć o stosowaniu kremu z filtrem 50 przez kilka tygodni po zabiegu.
-
Będziesz mógł skorzystać z 2 bezpłatnych wizyt kontrolnych.
Zalety i efekty zabiegu laserowego:
-
Wspomaga fizjologiczną przebudowę skóry, która wraz z upływem lat zwalnia swoje tempo.
-
Zastępuje 3-5 zabiegów laserem nieablacyjnym o zakresie fali 1540-1550 nm.
Jest lubiany przez pacjentów, ponieważ połączenie energii CO2 , metody frakcyjnej i zastosowanie opatentowanej drogi skanowania i prowadzenia wiązki laserowe , tak aby utrzymać możliwie najdłuższy odstęp pomiędzy dwoma sąsiednimi punktami, zaowocowało znaczącym obniżeniem bólu, skróceniem okresu rekonwalescencji oraz powrotu do normalnej aktywności zawodowej, bez obniżania skuteczności zabiegu.