Kwas hialuronowy czy stymulatory tkankowe?

Kwas hialuronowy czy stymulatory tkankowe?
Prywatna klinika w Rzeszowie, oferująca usługi w zakresie medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetologii.
Utworzono: 6 lis 2023 · Zaktualizowano: 6 lis 2023

Odpowiedzi udzieliła lek. medycyny estetycznej Agnieszka Koczynasz, specjalizująca się od 2001 roku zabiegami medycyny estetycznej w zakresie zabiegów rewitalizujących, modelowania sylwetki oraz zabiegów wolumetrycznych.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek chemiczny należący do polisacharydów, który naturalnie występuje w ciele człowieka na przykład w rogówce oka. Substancja ta ma identyczną budowę również u zwierząt, z tego powodu jego preparaty były pozyskiwane początkowo również tą metodą. Aktualnie kwas hialuronowy izoluje się jednak z hodowli bezpiecznych szczepów bakterii. Tym, co wyróżnia kwas hialuronowy, jest fakt, iż posiada on zdolność wiązania dużej ilości wody, dzięki czemu po aplikacji na skórę skutecznie nawilża ją od środka. Wiązanie wody przez kwas tworzy dla fibroblastów właściwie nawilżone środowisko z odpowiednim pH, co stwarza warunki, w których mogą swobodnie produkować kolagen, budujący wewnętrzną strukturę skóry.

Jakie zastosowania mają preparaty na bazie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej?

Preparaty z kwasem hialuronowym mogą mieć bardzo zróżnicowane zastosowanie w zależności od rodzaju kwasu w preparacie. Według tego kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach redukcji zmarszczek, powiększania bądź modelowania ust, zabiegach służących poprawie rysów twarzy oraz niwelowania ubytków tkankowych. Ponadto kwas hialuronowy sprawdza się w regeneracji i nawilżeniu wewnętrznych tkanek skórnych.

lek. med. Grażyna Żmudzińska
Brak opinii
Olsztyn, Warmińsko-mazurskie
Kraków, Małopolskie
Klinika Wójcicki
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie

Jakie są typy preparatów z kwasem hialuronowym? Jakie są zastosowania poszczególnych rodzajów preparatów?

Wśród występujących typów preparatów z kwasem hialuronowym wyróżnić można najczęściej preparaty gęste, średnio gęste oraz rzadkie. To, do jakiego typu należy preparat, zależy od tego, czy znajdujący się w nim kwas jest bardziej lub mniej usieciowany. Usieciowanie kwasu polega na tym, że do kwasu dodawane są substancje, które organizują jego cząsteczki w większe skupiska. Według tego uzyskuje się mniej bądź bardziej gęste preparaty. Te pierwsze sprawdzą się w zabiegach redukcji zmarszczek i powiększania ust, gdyż posiadają strukturę, która

umożliwia wymodelowanie go po podaniu. Rzadsze preparaty są również odpowiednie do zabiegów, których celem jest regeneracja i nawilżenie tkanek. Z kolei kwasy o gęstszej strukturze sprawdzają się w procesach kształtowania rysów twarzy i niwelowania ubytków, gdyż pozostawiają wyraźniejsze efekty.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego
Zarówno preparaty na bazie kwasu hialuronowego, jak i stymulatory tkankowe podaje się metodą iniekcji

Jakie preparaty z kwasem hialuronowym stosuje Pani w swojej pracy?

W codziennej praktyce związanej z podawaniem kwasu hialuronowego korzystam z preparatów, które pozwalają mi uzyskać delikatne i naturalne efekty terapii kwasem, konieczna jest praca z markami, które oferują preparaty o różnej budowie i gęstości substancji, co pomaga dobrać go indywidualnie do pacjenta.

Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe to preparaty, które pobudzają specyficzne komórki skóry do prawidłowego działania. Stymulowane są fibroblasty, których zadaniem jest produkcja włókien budujących wewnętrzną strukturę skóry, tzw. rusztowania złożonego z włókien elastynowych i kolagenowych. Preparaty do biostymulacji mogą posiadać w składzie kwas hialuronowy, białka, kwasy polimlekowe czy też nukleotydy i minerały. Ich zastosowanie prowadzi do przebudowy struktury skóry, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w zabiegach dot. poprawy napięcia wiotczejącej skóry, pracy ze zmarszczkami mimicznymi, wypełnianiem ubytków oraz leczenia blizn.

Jakie są rodzaje stymulatorów tkankowych i jakie są wskazania do zastosowania poszczególnych typów?

Stymulatory tkankowe wyróżnić można pod względem występujących w nich substancji na stymulatory miękkie i twarde. Wśród stymulatorów miękkich jako substancja główna występować mogą m.in. aminokwasy, nukleotydy, kolagen, a także kombinacja kwasu hialuronowego i aminokwasów. Stymulatorami miękkimi osiąga się najczęściej cel związany z nawilżeniem, regeneracją i stymulacją komórek do przebudowy. Podane preparaty wpływają na pojawienie się nowych włókien, podtrzymujących napięcie skóry, wiążą wodę, nawilżając tkanki od środka, a także wzbogacają macierz pozakomórkową, tworzącą właściwe środowisko dla komórek. Takie działanie poprawia kondycję skóry i delikatnie odnawia jej strukturę. Stymulatory miękkie są wskazane dla młodszych pacjentów.

Mamy również stymulatory twarde, do których zaliczamy polikaprolakton, kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, a także mieszankę hydroksyapatytu z kwasem hialuronowym. Stymulatory twarde oprócz silnych właściwości stymulujących działają także w zakresie wypełniania większych ubytków skóry. Zastosowanie preparatu sprawia, że zaczynają pojawiać się nowe włókna kolagenu i elastyny, które wypełniają miejsca, gdzie uległy one osłabieniu lub degradacji. W ten sposób można również niwelować większe ubytki oraz znaczną utratę elastyczności, zwiększając gęstość skóry. Dzięki temu preparaty twarde świetnie nadają się do pracy nad bruzdą nosowo-wargową, linią marionetek, podnoszeniem kącików ust oraz pracy z bliznami. Wskazane u pacjentów po 40. roku życia.

Czym różnią się wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego od stymulatorów tkankowych?

Działanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego jest bardziej zorientowane na efekty poprawy objętości czy modelowania konkretnych obszarów twarzy. Ważne jest tu również działanie regeneracyjne, gdyż kwas wiąże dużą ilość cząsteczek wody,

nawilżając wewnętrzne struktury skóry. Z kolei stymulatory tkankowe kładą nacisk na długotrwałą rewitalizację i poprawę jakości skóry. Tutaj bardziej istotna jest przebudowa struktury skóry i zwiększenie jej gęstości.

Z tych względów wykorzystanie kwasu hialuronowego lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy najważniejszym celem zabiegu jest uzyskanie efektu wypełnienia i wymodelowania. Natomiast zabiegi z zastosowaniem stymulatorów tkankowych będą odpowiedniejsze, gdy celem jest naturalna rewitalizacja i polepszenie jakości cery. Nie znaczy to jednak, że kwas hialuronowy nie działa odnawiająco, a stymulatory nie wypełniają ubytków. Wręcz przeciwnie, kwas hialuronowy posiada zdolności stymulowania do powstawania nowych włókien kolagenowych, a stymulatory mogą być używane także do efektów wypełnienia. Mimo to należy wykorzystywać preparaty zgodnie z ich głównym wyspecjalizowaniem.

Konsultacja ze specjalistką medycyny estetycznej
Lek. med. Agnieszka Koczynasz podczas konsultacji

Czy zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i stymulatorów tkankowych można łączyć?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i stymulatorów można łączyć, jednak trzeba zastosować szczególną ostrożność w zakresie czasu następującego po wykonaniu konkretnego zabiegu. Stymulatory tkankowe podobnie jak kwas hialuronowy posiadają zróżnicowane możliwości utrzymywania się działania pobudzającego, z tego względu w niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie przerwy między zastosowaniem obydwu preparatów.

W jakiej kolejności należy wówczas wykonywać zabiegi i w jakich odstępach czasu? Czy można te preparaty podać jednocześnie?

W przypadku podawania stymulatorów tkankowych twardych bardziej wskazane będzie stosowanie ich po zabiegu kwasem hialuronowym niż odwrotnie. Należy wówczas odczekać co najmniej miesiąc w zależności od możliwości organizmu i utrzymywania się efektów. Z kolei od zastosowania stymulatorów tkankowych twardych do podania kwasu hialuronowego powinno odczekać się około 3 miesiące w przypadku podania kwasu polimlekowego i od 3 do 6 miesięcy dla hydroksyapatytu wapnia i polikaprolaktonu. Natomiast podawanie stymulatorów miękkich i kwasu hialuronowego niezależnie od kolejności aplikowania można skombinować w ramach jednej wizyty m.in. ze względu na mniejszą głębokość ich aplikowania. Powyższe wskazania czasowe nie są jednak bezwzględne, wszystko jest zależne od czasu działania preparatów w skórze, głębokości podania, efektu, jaki chce się osiągnąć i indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

Jakie są wskazania do łączenia tych produktów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność w łączeniu preparatów. Koniecznością będzie konsultacja z lekarzem, który powinien zdecydować, czy w przypadku danego pacjenta terapia łączona będzie wskazana. Z pewnością kwas hialuronowy sprawdzi się lepiej, gdy celem jest zwiększenie objętości czy wypełnienie ubytku, a stymulatory tkankowe w przypadku chęci polepszenia jakości skóry.

Jakie efekty możemy osiągnąć, łącząc oba produkty?

Zastosowanie obydwu preparatów połączy działanie wypełnienia zmarszczek, ubytków i modelowania skóry z ogólnym polepszeniem jakości cery. Kwas hialuronowy delikatnie zniweluje oznaki starzenia, a stymulatory tkankowe będą w długotrwały sposób stymulować komórki do wytwarzania kolagenu i elastyny, które zwiększają gęstość skóry, co widoczne będzie w poprawie kolorytu i jędrności cery.

Jak długo utrzymują się efekty takiego zabiegu? Czy są one trwalsze niż po zastosowaniu samego kwasu hialuronowego?

Połączenie zabiegu kwasem i stymulatorem tkankowym pomoże utrzymać trwałość pożądanych efektów dłużej. W przypadku gdy kwas utrzymuje się do 6 miesięcy, stymulatory tkankowe działają w skórze dłużej. Z tego względu łączenie obydwu preparatów przedłuży rezultaty zabiegów. Mimo to utrzymywanie się efektów to zawsze kwestia indywidualna zależna od wieku pacjenta, trybu życia oraz indywidualnych skłonności organizmu.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.