Krótki przewodnik po wypełniaczach

Krótki przewodnik po wypełniaczach
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 26 cze 2014 · Zaktualizowano: 7 mar 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wypełniacze są często stosowane w medycynie estetycznej, ponieważ mają wiele zastosowań – mogą być wykorzystywane podczas zabiegów usuwania zmarszczek, do poprawy owalu twarzy, powiększania i modelowania ust i policzków oraz podczas zabiegów rewitalizacji. Pozwalają szybko zregenerować skórę, a efekty zabiegów są naturalne. Jest to możliwe, ponieważ większość wypełniaczy zawiera substancje, które naturalnie występują w organizmie i których z wiekiem skóra zawiera coraz mniej. Aplikując wypełniacze, uzupełniamy braki tych substancji. Tradycyjnie w gabinetach medycyny estetycznej najpopularniejsza są trzy rodzaje preparatów – na bazie kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia oraz kwasu L-polimlekowego.

Jaki wypełniacz wybrać?

Decyzję powinien podjąć lekarz medycyny estetycznej w porozumieniu z pacjentką. Bardzo ważna jest pierwsza konsultacja, która pozwoli postawić diagnozę i wykluczyć przeciwwskazania. Wybór preparatu zależy od kilku czynników, w tym od wyjściowego stanu skóry, obszaru zabiegowego, a także budżetu pacjentki. Nie każdy produkt będzie odpowiedni dla wszystkich pacjentów, dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego specjalisty, który dobierze najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę.

Wstrzykiwanie wypełniacza
Zabiegi wykonuje się metodą iniekcyjną

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to najbardziej uniwersalny i najczęściej stosowany w medycynie estetycznej wypełniacz. Ma wiele zastosowań: najrzadsze preparaty stosowane są do rewitalizacji skóry metodą mezoterapii mikroigłowej, podczas gdy go wypełniania zmarszczek wykorzystuje się preparaty o średniej gęstości, a do wykonania wolumetrii (wypełnianie określonych partii twarzy) – gęsty, usieciowany kwas hialuronowy. Zaletą wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego jest to, że zabieg jest odwracalny, ponieważ kwas można rozpuścić hialuronidazą.

  • Właściwości

Substancja występuje naturalnie w skórze, jej głównym zadaniem jest wypełnienie tkanki i utrzymanie poziomu nawilżenia.

  • Działanie

Preparaty, których głównym składnikiem jest kwas hialuronowy, stosowane są do modelowania różnych części twarzy. Ponadto, pozwalają na stworzenie swoistego rusztowania pod skórą, przez co efekt odmłodzenia i ujędrnienia utrzymuje się dłużej. 

  • Zastosowania

Wśród zastosowań preparatów na bazie kwasu hialuronowego znajdziemy: modelowanie twarzy (np. kości policzkowych, brody, nosa itp.); powiększanie i modelowanie ust; wypełnianie bruzd i zmarszczek; odmładzanie szyi. 

  • Efekty

Są widoczne przez 6-12 miesięcy w zależności wybranego preparatu (głównie zależy to od jego gęstości) oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Kwas hialuronowy
Istnieją różne typy kwasu hialuronowego
dr Rafał Woś
Katowice, Śląskie
Lek. med. Małgorzata Ornatowska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
dr n. med. Karolina Wójcicka
Wrocław, Dolnośląskie

Hydroksyapatyt wapnia

Bardzo skutecznym wypełniaczem jest również Radiesse – preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia. Służy on głównie do modelowania twarzy, a także – w przeciwieństwie do większości wypełniaczy – odmładzania grzbietowej powierzchni dłoni. Przywraca objętość dokładnie w tych miejscach, które wcześniej były naturalnie wypełnione. Jest on całkowicie biodegradowalny i bezpieczny w stosowaniu.

  • Właściwości

Jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Cząsteczki hydroksyapatytu wapnia pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.

  • Działanie

Jest dwuetapowe: tuż po podaniu widzimy efekty wypełnienia np. zmarszczek, a w ciągu kolejnych miesięcy poprawia się także kondycja skóry. Wszystko to dzięki stymulacji produkcji własnego kolagenu, który wytwarza się pod wpływem cząsteczek hydroksyapatytu wapnia. 

  • Zastosowania

Najczęściej stosowany jest do korekty bruzd nosowo-wargowych, głębokich zmarszczek, uwypuklenia zapadniętych policzków oraz poprawy elastyczności skóry dłoni.

  • Efekty

Widoczne przez 12 miesięcy.

Kwas polimlekowy 

Równie skuteczny jest wypełniacz na bazie kwasu polimlekowego. Jest on szczególnie polecany pacjentkom, którym nie zależy na natychmiastowym efekcie wypełnienia zmarszczek, ale które oczekują naturalnego i długotrwałego efektu. Wszyscy zauważą, że lepiej wyglądamy po zabiegu, ale na pewno nikt nie zareaguje hasłem: „O, coś się stało?”.

  • Właściwości

Kwas L-polimlekowy naturalnie występuje w naszym organizmie. Jego działanie polega na odtwarzaniu tkanki tłuszczowej w miejscach, gdzie występuje jej zanik, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza i grubsza. 

  • Działanie

Preparat wstrzykuje się głęboko w tkankę podskórną, co stymuluje ją do odbudowy własnego kolagenu.

  • Zastosowania

Do odbudowy objętości twarzy, w tym na przykład okolicy skroniowej oraz policzków. Poprawia owal twarzy, modelując linię żuchwy. Redukuje też zmarszczki nosowo-wargowe oraz linie marionetki.

  • Efekty

Utrzymują się ponad 2 lata.

Zabiegi odmładzające
Efekty utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy

Zabieg wypełniaczem – krok po kroku

  1. Konsultacja u specjalisty, podczas której lekarz będzie chciał poznać Twoje oczekiwania oraz przeanalizuje mimikę, układ i siłę mięśni Twojej twarzy, aby dobrać najodpowiedniejszą metodę zabiegową. 
  2. Zaleca się, aby dzień przed zabiegiem unikać leków przeciwzapalnych (np. aspiryny) oraz nie spożywać alkoholu.
  3. Zabieg polega na iniekcji preparatu w wybrane miejsce za pomocą specjalnej, wyjątkowo cienkiej igły. Podczas procedury pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ wykonywana jest ona w znieczuleniu miejscowym. Po wprowadzeniu wypełniacza lekarz delikatnie rozmasowuje i modeluje kwas pod skórą. Zabieg trwa około 30-40 minut. Od razu po zakończeniu procedury możemy udać się do domu.
  4. Od razu po zabiegu mogą pojawić się drobne siniaki po wkłuciach i zaczerwienienia, które znikną do 3 dni. Można je maskować makijażem. Ostateczne rezultaty widoczne są przed upływem 1 tygodnia, a w przypadku zastosowania hydroksypatytu wapnia lub kwasu polimlekowego narastają one w czasie wraz z postępowaniem procesu odbudowy kolagenu.
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.