Jakie składniki możemy znaleźć w kosmetykach?
W poniższym artykule przedstawimy Wam kilka substancji aktywnych, które naprawdę są aktywne. Korzyści płynące z ich stosowania potrafią dać widoczne rezultaty w odmładzaniu, niwelowaniu niedoskonałości oraz nawilżaniu.
Wiele z opisanych przez nas składników znajdziecie nawet w drogeryjnych kosmetykach. My jednak polecamy profesjonalne zabiegi z ich użyciem. Wtedy ich stężenie jest dużo wyższe, a efekty pełniejsze. Poza tym, gdy oddamy skórę w ręce profesjonalistów, zyskamy jeszcze dużo więcej. Kosmetolog podpowie jak prawidłowo dbać o skórę, jak ją oczyszczać oraz jaka pielęgnacja w domu będzie odpowiednia.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Dzięki swojej małocząsteczkowej budowie dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz łatwo przenika w głębsze warstwy naskórka, aż do warstwy podstawnej. Posiada właściwości keratolityczne, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Znajduje zastosowanie w terapiach przeciwstarzeniowych, trądziku, przebarwień, blizn oraz reguluje zaburzenia rogowacenia. Kwas ten przy niskim pH wykazuje działanie keratoregulujące, pobudza eksfoliację i odnowę komórkową. Natomiast przy wyższym pH wykazuje działanie silnie nawilżające. Jest peelingiem z umiarkowanym działaniem drażniącym. Posiada właściwości stymulujące podziały w żywych warstwach naskórka. Po wniknięciu w głąb skóry pobudza fibroblasty do pracy, tym samym zwiększając syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów. Zmniejsza spójność komórek warstwy rogowej, co ułatwia redukcję plam barwnikowych. Często stosuje się go w połączeniu z innymi preparatami depigmentacyjnymi. Po zastosowaniu kwasu glikolowego obserwuje się wygładzenie skóry, poprawę jej kolorytu, rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i przebarwień, nawilżenie oraz spłycenie nierówności. Zdolność kwasu glikolowego do szybkiej penetracji w głąb mieszków włosowych umożliwia rozkładanie międzykomórkowych substancji cementujących, usuwając i zapobiegając powstawaniu mas rogowych tworzących zaskórnik, a także odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, normalizując ich wydzielanie.
Kwas ferulowy
Kwas ferulowy wykazuje bardzo silne właściwości fizjologiczne między innymi: działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Jest kwasem znajdującym szerokie zastosowanie w kosmetologii. Kwas ten doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami, a dodatkowo jest inhibitorem enzymów, które katalizują powstawanie wolnych rodników. Kwas ferulowy hamuje melanogenezę, wzmaga angiogenezę oraz przyspiesza gojenie się ran. Jest środkiem szeroko stosowanym w preparatach pielęgnacyjnych jako środek w opóźniający procesy fotostarzenia się skóry oraz składnik rozjaśniający. Znajduje zastosowanie w terapiach przeciwstarzeniowych. Posiada zdolność do hamowania tyrozynazy, głównego enzymu biorącego udział w procesie melanogenezy, dzięki czemu wykorzystuje się go w preparatach kosmetycznych o działaniu rozjaśniającym, redukującym przebarwienia oraz przeciwzmarszczkowym. Stabilizuje również procesy proliferacji melanocytów. Kwas ferulowy jest szeroko stosowany w preparatach do pielęgnacji skóry starczej.
Witamina C
Kwas L-askorbinowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie należącą do grupy antyoksydantów enzymatycznych i nieenzymatycznych. Posiada zdolność do neutralizowania reaktywnych form tlenu powstałych na skutek promieniowania UVA jak też UVB. Fotostarzenie wynika z ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Najczęściej spotykanym połączeniem jest synergia witaminy C z witaminą E, gdzie ta pierwsza wykazuje właściwości hydrofilowe, a druga lipofilowe. Takie połączenie zapewnia ochronę komórkowych procesów podziałowych. Witamina C wykazuje działanie depigmentacyjne dzięki hamowaniu enzymu tyrozynazy odpowiedzialnemu za mediację procesów melanogenezy. Przekłada się to na zmniejszone wytwarzanie melaniny. W celu wzmocnienia efektów rozjaśniających kwas askorbinowy łączy się w terapiach z kwasem glikolowym lub retinolem. Witamina C jest także substratem niezbędnym do zainicjowania procesów syntezy kolagenu w skórze. Preparaty kosmetyczne zawierające witaminę C wykazują działanie przeciwstarzeniowe. Zmniejsza się zjawisko elastozy, fotouszkodzeń będących skutkiem promieniowania ultrafioletowego.
Retinoidy
Retinoidy to grupa związków pochodzenia zarówno naturalnego, jak i syntetycznego. Związki te inaczej określa się jako pochodne witaminy A. Z uwagi na efekty fizjologiczne wywierane przez retinoidy, coraz częstej stosuje się je podczas pielęgnacji skór dojrzałych w celu spowolnienia procesów starzenia. Celem wprowadzenia do pielęgnacji domowej kosmetyków zawierających retinoidy jest zwolnienie procesów wpływających na starzenie się skóry, stymulacja procesów naprawczych w skórze uszkodzonej nadmierną ekspozycją na promienie UV i terapia przebarwień słonecznych i hormonalnych. Retinoidy stymulują procesy syntezy białek, metabolizm komórkowy i podziały komórkowe. Ponadto związki te pobudzają wytwarzanie białek naskórkowych, dzięki czemu przyspieszają odnowę naskórka, wykazują działanie normalizujące w procesach różnicowania keratynocytów oraz wpływają na funkcje regulacyjne skóry.
Kolejną charakterystyczną cechą dla retinoidów jest warunkowanie proliferacji komórek warstwy żywej naskórka. Dzięki ich zdolnościom do eksfoliacji warstwy rogowej naskórka dochodzi do stymulacji produkcji włókien kolagenowych, zwiększa się ilość wytwarzanego kolagenu i elastyny. Stymulują również fibroblasty, wzrost ich ilości i aktywności wpływa korzystnie na stan tkanki łącznej skóry właściwej, poprawę elastyczności, jędrność oraz nawilżenie skóry. Ponadto retinoidy posiadają zdolność do zabezpieczania powstałego kolagenu przed degradacją. Znajdują swoje zastosowanie w walce z plamami pigmentacyjnymi – zmniejszają przebarwienia skóry, przyczyniają się do prawidłowego rozkładu melaniny w skórze. Dużą rolę odgrywają także w pielęgnacji skóry dojrzałej, redukcji zmarszczek oraz w zapobieganiu skutków nadmiernego opalania. Retinoidy, jakie występują w kosmetykach, to min.: estry retinolu, retinol, retinaldehyd.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy zaraz obok kolagenu stanowi jeden z fundamentalnych składników tkanki łącznej. Występuje w podstawowych strukturach komórkowych narządów wewnętrznych. Jest silnym antyoksydantem, który mobilizuje proliferację fibroblastów, co sprzyja syntezie kolagenu i elastyny. Jest związkiem należącym do grupy glikozaminoglikanów, które charakteryzują się właściwościami silnie wiążącymi i magazynującymi cząsteczki wody. Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w preparatach kosmetycznych do pielęgnacji skóry w zaciszu domowym. W kosmetykach występuje w trzech nieusieciowanych formach strukturalnych:
- forma wielkocząsteczkowa – utrzymująca się na skórze tworząc cienką półprzepuszczalną błonę, która chroni przed odparowaniem wody;
- forma średniocząsteczkowa – silnie nawilżająca warstwę rogową naskórka, dająca natychmiastowy, aczkolwiek krótkotrwały efekt wygładzenia i ujędrnienia;
- forma krótkocząsteczkowa – wnikająca w głębsze warstwy skóry, dająca silne i długotrwałe nawilżenie.
Kwas hialuronowy wykorzystuje się w kosmetykach o właściwościach nawilżających. Wykorzystywany jest również w kosmetologii oraz zabiegach medycyny estetycznej. Jest składnikiem najczęściej wtłaczanym przy pomocy specjalistycznej aparatury podczas zabiegów w gabinecie kosmetycznym, a jego usieciowana forma stosowana jest w procedurach wypełniających np. zmarszczki lub korekcji ust czy owalu twarzy, który zmienia się wraz z wiekiem.