Jaki typ powłoki implantów jest odpowiedni dla powiększenia Twoich piersi?

Jaki typ powłoki implantów jest odpowiedni dla powiększenia Twoich piersi?
Specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Pasjonuje się chirurgią plastyczną; stara się wprowadzać do swojej praktyki najnowocześniejsze techniki stosowane na świecie.
Utworzono: 30 maj 2019 · Zaktualizowano: 7 mar 2023

Jakie są rodzaje powłok implantów piersi?

  • gładka
  • mikroteksturowana
  • makroteksturowana

Wcześniej istniały dwa rodzaje powłok implantów – gładkie i teksturowane. Obecnie standardem międzynarodowym jest podział na implanty gładkie, mikroteksturowane i makroteksturowane.

Nowoczesne gładkie powłoki są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i mają bardzo niskie ryzyko rozwoju przykurczu torebki podczas pierwszych pięciu lat od powiększenia piersi w porównaniu z tradycyjnymi gładkimi implantami, implantami mikro- i makroteksturowanymi.

Innowacyjne gładkie powłoki nie powodują również powikłań takich jak późna seroma lub podwójna kapsuła.

Wady i zalety poszczególnych typów powłok implantów

Im bardziej implant jest chropowaty, tym lepiej przylega do tkanek. Po operacji implanty o powłoce makroteksturowej zaczynają przylegać do otaczających tkanek, dzięki czemu nie dochodzi do ich przemieszczania się i odwracania

Implanty gładkie sprawiają natomiast, że pierś wygląda bardziej naturalnie. Mogą znacznie swobodniej poruszać się w kieszeni wytworzonej w tkance, co pozwala naśladować zachowanie naturalnej piersi. Jednakże wraz z upływem lat może dochodzić do ich przemieszczania się skutkującego zmianą kształtu piersi.

Literatura medyczna zazwyczaj wspomina o wyższym współczynniku przykurczów torebki przy tradycyjnych implantach gładkich w porównaniu z implantami z makroteksturą, chociaż istnieją publikacje, które podważają ten pogląd i donoszą, że prawdopodobieństwo przykurczu torebki jest porównywalne w przypadku implantów gładkich i makroteksturowanych. Decydujące jest natomiast umieszczenie implantu pod mięśniem lub pod gruczołem. 

Implanty z makroteksturą, a zwłaszcza te o chropowatej  powierzchni, mają także swoje wady. Zbytnie przyleganie powłoki implantu do tkanek częściej prowadzi do jego pofałdowania, czego konsekwencją może być nawet jego pęknięcie. Z zastosowaniem implantów o makroteksturowanej powłoce jest również kojarzony chłoniak BIA-ALCL oraz częstsze występowanie podwójnej kapsuły niż przy użyciu tradycyjnych gładkich lub mikroteksturowanych implantów.

Dotychczas nie potwierdzono, czy istnieje znacząca różnica między tradycyjnymi implantami gładkimi i teksturowanymi pod względem prawdopodobieństwa zakażenia, krwiaka, seromy, zmiany ułożenia implantu czy różnych deformacji.

Dlaczego przy doborze implantów należy brać pod uwagę typ powłoki?

Porównując różne powierzchnie implantów należy wziąć pod uwagę nie tylko zdolność implantu do przylegania do tkanek, która wpływa na kształt piersi i estetyczny efekt zabiegu, ale również tolerancję okolicznych tkanek.

breast implants
Przy wyborze implantów warto zwrócić uwagę również na powłokę implantu

Jaki wpływ na bezpieczeństwo zabiegu ma powierzchnia implantu?

Chropowate, makroteksturowane powłoki mają związek z większą częstotliwością występowania długotrwałych przewlekłych powikłań zapalnych(1) takich jak późna seroma, podwójna kapsuła, a także zgłoszono przypadki występowania chłoniaka BIA-ALCL.

Szacuje się, że na całym świecie wykonuje się około 1,5 miliona zabiegów powiększania piersi implantami rocznie. W skali globalnej zarejestrowano tylko 600 przypadków pojawienia się ALCL. Pomimo tak niewielkiej liczby zachorowań i dobrych rokowań w przypadku wdrożenia leczenia, należy ten problem potraktować poważnie.

Zdrowie jest naszym największym majątkiem, dlatego wybór odpowiedniego implantu jest najwyższym priorytetem.

Jaki preferuję typ powłoki implantów i dlaczego?  

Od ponad trzech lat stosuję gładkie implanty o innowacyjnej technologii. Innymi słowy, zgodnie z międzynarodowymi standardami implanty te są klasyfikowane jako gładkie, ale nie są takie same jak implanty gładkie wcześniejszych generacji, które miały szereg wad.

Przekonało mnie do nich zastosowanie naukowych rozwiązań i technologii, które prowadzą do zminimalizowania problemów związanych z użyciem silikonowych implantów obecnych na rynku od wielu lat. Ich nowo opracowana, innowacyjna nanopowłoka była jednym z głównych powodów, dla których podjąłem decyzję o wyborze tych właśnie implantów. 

Implanty gładkie o nowoczesnej technologii są stosowane do powiększania piersi z powodzeniem od prawie dziesięciu lat, dlatego dysponujemy wystarczającą ilością danych niezbędnych do oceny statystycznej. Dane pokazują zmniejszenie liczby przykurczów torebki do mniej niż 1% w ciągu pierwszych 5 lat. Późna seroma lub tworzenie podwójnej kapsuły nie były odnotowane.

Takie wyniki sugerują jeszcze lepszą tolerancję tkankową w porównaniu z innymi typami implantów. Ponadto warstwa wierzchnia implantu zapobiega wyciekaniu żelu silikonowego. Są to dla mnie i moich pacjentek bardzo ważne argumenty dotyczące bezpieczeństwa silikonowych implantów.

Bibliografia:

(1) Hall-Findlay EJ. Breast Implant Complication Review: Double Capsules and Late Seromas Plast. Reconstr. Surg. 2011;127: 56-66. doi: 10.1097/PRS.0b013e3181fad34d

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.