Jak się pozbyć bruzd nosowo-wargowych i lwich zmarszczek?

Jak się pozbyć bruzd nosowo-wargowych i lwich zmarszczek?
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 5 lis 2019 · Zaktualizowano: 3 lis 2022
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, mająca szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej ze względu na jej właściwości do wiązania wody. Niezwykle dużą popularnością cieszą się zabiegi modelowania i powiększania ust kwasem hialuronowym, jednak preparaty z tą substancją mają też wiele innych zastosowań, w tym wypełnianie zmarszczek.

Kwas hialuronowy – najważniejsze informacje

Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid – HA) to związek chemiczny, który naturalnie występuje w ciele każdego człowieka. Jego główną funkcją jest wiązanie wody w skórze właściwej – warstwie skóry o grubości około dwóch milimetrów, znajdującej się bezpośrednio pod naskórkiem. Dzięki obecności kwasu hialuronowego w organizmie skóra jest sprężysta i gładka. Niestety, wraz z upływem lat maleje jego ilość, co skutkuje powstawaniem niechcianych zmarszczek. Produkcja kwasu hialuronowego w naszym organizmie spada już po ukończeniu 20 roku życia, dlatego warto już w młodym wieku dbać o właściwe nawilżenie skóry, stosując odpowiednią pielęgnację.

Przebieg zabiegu korekcji bruzd kwasem hialuronowym

Jednym z głównych zastosowań kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest wypełnianie bruzd i zmarszczek. Produkty z kwasem hialuronowym mają też jednak inne zastosowania, dlatego wybór preparatu zależy od miejsca iniekcji i celu jego zastosowania. Preparaty na bazie HA przeznaczone do korygowania zmarszczek mają zwykle postać elastycznego żelu. Zabieg z jego wykorzystaniem polega na wstrzykiwaniu produktu pod skórę za pomocą bardzo cienkich igieł. Przed rozpoczęciem aplikowania substancji miejsca, gdzie będą wykonywane wkłucia, są znieczulane. Stosuje się znieczulenie miejscowe (kremy znieczulające). Znieczulenie zaczyna działać po około 30 minutach. Po zakończeniu całej procedury pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć, co stanowi niewątpliwą zaletę tej metody radzenia sobie z widocznymi oznakami starzenia.

dr Hana Köhncke
Brak opinii
Poznań, Wielkopolskie
Warszawa, Mazowieckie
Lek. med. Małgorzata Ornatowska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
dr Rafał Woś
Katowice, Śląskie

Jak szybko widoczne są efekty korygowania bruzd?

Pierwsze efekty pacjent może zauważyć bezpośrednio po zakończeniu zabiegu – kwas hialuronowy wstrzyknięty pod skórę wypełnia zmarszczki i sprawia, że skóra staje się gładka. Aby móc cieszyć się pełnymi rezultatami, trzeba poczekać około dwóch tygodni. Warto pamiętać o tym, że przez krótki czas po wstrzykiwaniu preparatu skóra może być delikatnie zaczerwieniona i nie należy się tym niepokoić. Wynika to z metody podawania kwasu hialuronowego, czyli wstrzykiwania. 

Jakie zmarszczki można wypełnić kwasem hialuronowym?

Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego pomaga w usunięciu zmarszczek znajdujących się w okolicy ust oraz czoła. Oprócz tego można stosować go do wypełniania bruzd nosowo-wargowych. Substancję aplikuje się również po to, by wypełnić tzw. linie marionetki. Dobór produktu zależy od głębokości zmarszczek oraz ogólnego stanu skóry pacjenta. 

Rekonwalescencja po zabiegu wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym

To małoinwazyjna procedura, dlatego pacjent może od razu po zabiegu powrócić do codziennych czynności. W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych w tym przypadku nie ma konieczności pozostawania w klinice, a pacjent po zabiegu nie odczuwa bólu, dlatego też nie musi przyjmować leków, ani prowadzić oszczędzającego trybu życia. To duża zaleta tej procedury. 

Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zasinienia w miejscu wstrzyknięcia preparatu lub też zaczerwienienie w tych okolicach, co nie powinno niepokoić pacjenta. Objawy ustępują do kilku dni po procedurze. Jeżeli po tym czasie dalej będą się utrzymywać, pacjent może skontaktować się z lekarzem. Tego rodzaju objawy w połączeniu np. z pieczeniem i suchością skóry mogą sygnalizować alergię na zastosowany preparat.

Jak długo utrzymują się rezultaty?

Na długość utrzymywania się efektów korekcji bruzd wpływa wiele czynników. Trwałość preparatu uzależniona jest m.in. od rodzaju i ilości użytego produktu, typu skóry, wieku, jak również trybu życia pacjenta. Zazwyczaj rezultaty widoczne są maksymalnie 18 miesięcy, po czym kwas hialuronowy ulega wchłonięciu. Częstotliwość powtarzania zabiegu to kwestia indywidualna – zwykle należy wykonywać procedurę co 6–20 miesięcy. 

Kto nie może poddać się zabiegowi wypełniania bruzd?

W niektórych przypadkach nie można wykonać zabiegu wypełniania zmarszczek za pomocą kwasu hialuronowego. Mimo że kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występująca w organizmie, a jego iniekcja to małoinwazyjna procedura, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Przeciwwskazaniem do korekcji bruzd są m.in. ciąża i karmienie piersią, stany zapalne skóry, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, czynne choroby autoimmunologiczne, nieleczona cukrzyca, skłonność do nadmiernego bliznowacenia oraz nadwrażliwość na kwas hialuronowy lub na jakikolwiek inny składnik preparatu.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.