Implanty piersi a choroba BIA-ALCL: nie trzeba się bać, warto wiedzieć

Implanty piersi a choroba BIA-ALCL:  nie trzeba się bać, warto wiedzieć
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 3 maj 2019 · Zaktualizowano: 11 kwi 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Chirurdzy plastyczni nie podzielają i nie pochwalają paniki wokół BIA-ALCL 

Konkretne przyczyny rozwoju tego rzadkiego i uleczalnego typu chłoniaka nieziarniczego nazywanego BIA-ALC (z ang. Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma) są przedmiotem badań, ale kojarzone są z obecnością implantów piersi.

Dostępne dane sugerują, że u większości pacjentów z potwierdzonym BIA-ALCL, dużą rolę odgrywał teksturowany typ powierzchni implantów. Pomimo tego chirurdzy plastyczni nie chcą rezygnować z ich stosowania, ponieważ korzyści w niepodważalny sposób przewyższają możliwe ryzyko.

Występowanie BIA-ALCL w liczbach

Liczbę kobiet po augmentacji piersi na świecie szacuje się na ok. 11 milionów, z czego:

  • potwierdzono 457 przypadków BIA-ALCL;
  • odnotowano przypadki BIA-ALCL również po zastosowaniu gładkich implantów;
  • potwierdzono 9 zgonów w związku z BIA-ALCL.

Źródło: Aktualny raport  amerykańskiej  FDA - Agencji  Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration) na temat występowania BIA-ALCL, 03/2019  (>>szczegóły raportu<<)

Prof. dr hab.  Piotr Wójcicki
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie
Lek. med. Krzysztof Potocki
Warszawa, Mazowieckie
Warszawa, Mazowieckie
lek. med. Piotr Rataj
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie

Zalety implantów teksturowanych

Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ISAPS) dr Dirk Richter wydał oświadczenie ostrzegające, iż możemy spodziewać się większej ilości powikłań i mniejszej ilości zadowalających wyników po powiększeniu piersi gładkimi implantami.

Podkreślił, że liczba zachorowań jest bardzo niska w porównaniu z ilością przeprowadzanych operacji powiększenia piersi. Swoje oświadczenie uzasadnia również brakiem potwierdzonych naukowo dowodów, które wskazywałyby jednoznacznie na przyczynę powstawania tej choroby.

Z tym zgadza się także amerykańska FDA, która w swoim ostatnim oświadczeniu z dnia 02.05.2019 informuje, że oferta implantów piersi w USA pozostaje bez zmian.

Zalety implantów teksturowanych

  • ryzyko powikłań powikłań jest znacznie mniejsze w porównaniu z gładkimi implantami (patrz badania Handel 2006 - występowanie przykurczu torebki wynosi 15-30% dla tego typu implantów, a aż 30-50% dla gładkich implantów), 10-letnie badania kliniczne CPG Breast Implant Mentor Core Study z 2013 r. potwierdzają wynik 3,6% dla implantów mikroteksturowanych;
  • mają lepszą przyczepność do tkanek piersi, a tym samym pozwalają dłużej utrzymać pożądany kształt piersi, minimalizując rotację implantu;
  • pozwalają na naturalny kształt dekoltu - tylko implanty teksturowane mogą bowiem mieć kształt anatomiczny lub kształt kropli.

Zalety gładkich implantów

  • gładkie implanty są historycznie starszą i tańszą alternatywą implantów teksturowanych. Produkowane są przez wszystkie marki dostępne na rynku europejskim. Obecnie niektórzy producenci szukają sposobu na ponowne wykorzystanie potencjału gładkich powłok.
Implanty gładkie i teksturowane
Implanty piersi o różnych powierzchniach. Górne zdjęcie to implant piersi o gładkiej powierzchni, dolne zdjęcie to implant z teksturą.

Chirurg plastyk pomoże Ci wybrać implanty

Podczas osobistej konsultacji chirurg plastyk wybierze implant dopasowany do Twoich proporcji ciała, który jednocześnie jak najlepiej spełni wyobrażenia o nowym wyglądzie. W celu ułatwienia orientacji w tematyce implantów uzyskaliśmy dla Państwa informacje bezpośrednio od producentów. Oto ich odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów w związku z BIA-ALCL.

Zalecenia dotyczące powiększania piersi

Amerykańska Agencja  Żywności i Leków (FDA) wzywa do uspokojenia sytuacji i paniki wykreowanej przez media, dodając:

  1. Jeśli oczekujesz na zabieg lub planujesz go w przyszłości, poproś swojego chirurga o wszelkie informacje na temat możliwości powiększenia piersi, powikłań i przebiegu rekonwalescencji.
  2. Jeśli jesteś po operacji, nie zaniedbuj samokontroli swoich piersi i regularnie przeprowadzaj profilaktyczne badania zalecane po augmentacji lub rekonstrukcji piersi. Jeśli nie odczuwasz bólu i nie dostrzegasz żadnego obrzęku w obrębie piersi, nie trać głowy, nie musisz poddawać się dodatkowym badaniom.
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.