HIFU – ultradźwięki pozwalają na ultra efekt redukcji zmarszczek, poprawienia owalu twarzy i podniesienia brwi
Dr Iwona Radziejewska-Choma to specjalistka medycyny estetycznej i flebologii z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi własny, prywatny gabinet medycyny estetycznej i anti-aging Saska Clinic w Warszawie. Dzisiaj opowiada nam o jednej z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych technologii wykorzystywanych w medycynie estetycznej, czyli HIFU.
Jak działa HIFU?
HIFU to skrót od high intensity focused ultrasound, co znaczy „skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu”.
Urządzenia HIFU wykorzystują ultradźwięki, czyli bezpieczną alę akustyczną. Tego rodzaju fala wykorzystywana jest także w USG, jednak podczas badania fale odbijają się od różnych struktur, a potem wracają, dzięki czemu widzimy obraz na ekranie, podczas gdy w przpadku zabiegu HIFU fale wprawiają komórki w ruch. Podczas zabiegu nie dochodzi do przerwania skóry. Urządzenia do HIFU wyposażone są w głowice pozwalające na precyzyjne zastosowanie urządzenia w wybranym miejscu.
Za skuteczność tej metody odpowiada jej duża precyzja – energia wytwarzana przez urządzenie skupia się dokładnie na wyznaczonej głębokości i nie dochodzi do przerwania bariery skórnej. Punktowe podskórne „poparzenia” pwadzą do stymulacji i regeneracji tkanek; w wyniku działania ultradźwięków skracają się też włókna kolagenowe. Zaletą technologii jest również to, że działa ona nie tylko na włókna kolagenowo-elastynowe, ale też na tzw. warstwę SMAS, czyli powierzchniowy system mięśniowo-powięziowy.
Dlatego technologia HIFU jest stosowana głównie u pacjentów, u których występuje wiotka, mało jędrna skóra, a zabieg zaliczany jest do jednej z technik liftingu bez saklpela.
Zalety
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, HIFU to obecnie jedna z najbardziej skutecznych technologii na rynku medycyny estetycznej. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta. Wśród korzyści HIFU wymienić należy:
- spektakularne rezultaty, szczególnie w przypadku wyjątkowo niskiej elastyczności skóry;
- nie ma konieczności powtórzenia zabiegu (problem serii);
- zabieg jest szybki i bezinwazyjny – niechirurgiczny, mało bolesny, niewymagający wcześniejszych przygotowań;
- długotrwałe, naturalne rezultaty – bez „efektu maski”;
- brak oddziaływania w warstwie rogowej naskórka;
- brak konieczności wyłączenia pacjenta z normalnego trybu życia (zabieg bankietowy).
Kiedy widać rezultaty?
Rezultat widoczny jest od razu (w ciągu 24-48 godzin) po zabiegu z urządzeniem HIFU, a potem nasila się z czasem (najlepsze efekty uzyskuje się w okresie od 2 do 24 tygodni) i utrzymuje aż do 18 miesięcy. Zabieg z wykorzystaniem skoncentrowanej wiązki ultradźwięków może być stosowany zarówno na twarz, jak i ciało.
Zabieg
W trakcie zabiegu z użyciem HIFU dochodzi do aplikacji ultradźwięków i przekazania do tkanki dawki energii cieplnej potrzebnej do spowodowania mikro obrażeń w określonym miejscu i stymulowania naturalnego procesu gojenia się ran. Szeroka na 5-10 cm głowica, a w zasadzie odpowiedni przetwornik, wytwarza falę w kształcie stożka, która kumuluje się na wybranej głębokości, powodując kontrolowane „poparzenie” o średnicy 0,5-1 mm w odstępach około 1-2mm.
Jednocześnie nie powoduje innych niekorzystnych zmian w tkankach otaczających. To pobudza tkanki do tworzenia łańcuchów naprawczych i nowego kolagenu. W rezultacie następuje zwiększenie napięcia i lifting skóry.
Czas trwania zabiegu na twarzy to około 30-40 minut.
Efekty zabiegu z użyciem urządzenia HIFU
- lifting i „zagęszczenie” skóry;
- widoczne zmniejszenie wiotkości skóry;
- regenerację kolagenu;
- redukcję zmarszczek;
- poprawę elastyczności skóry;
- podniesienie brwi;
- poprawę owalu twarzy;
- podniesienie tzw. chomików;
- poprawę wyglądu szyi.
Przeczytaj też: HIFU – skuteczność i bezpieczeństwo
Ile zabiegów należy wykonać?
W wielu przypadkach wystarczy jeden zabieg z użyciem ultradźwięków, a jeśli ma ich być więcej (gdy skóra jest bardziej wiotka), wykonuje się je w odstępach 1-3 miesięcy. Technikę tę można stosować w szerokiej grupie pacjentów, niezależnie od karnacji i grubości skóry oraz pory roku.
Zalecenia pozabiegowe
Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, ale efekt ten znika po kilku godzinach. Pacjent może od razu po sesji wrócić do codziennej aktywności. Czasem może pojawić się delikatna opuchlizna utrzymująca się maksymalnie do kilku dni. Bardzo rzadko przy zabiegach zużyciem HIFU zdarzają się przypadki punktowego oparzenia skóry. Jest to związane z niedokładnym przyłożeniem głowicy do powierzchni skóry i koncentracją wiązki ultradźwięków na jej powierzchowni. Bywają również przypadki miejscowej parastezji – czyli nieprzyjemne odczucia drętwienia, mrowienia. Najczęściej objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku godzin do kilku dni.