Foxy eyes, czyli oczy jak Bella Hadid
Jeżeli jesteś fanką urody Belli Hadid, Hailey Bieber czy Kendall Jenner i chciałabyś zrobić coś, aby bardziej je przypominać, mamy dla Ciebie kilka rozwiązań, w tym jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach zabiegów medycyny estetycznej, czyli zabieg foxy eyes z zastosowaniem nici liftingujących.
Czym są „foxy eyes”?
„Foxy eyes” (tzw. lisie oczy) to określenie odnoszące się do jednego z najgłośniejszych trendów urodowych w ostatnich latach. Lisimi oczami możemy określić lekko przymknięte i nieco skośne oczy, kształtem przypominające migdały. Ważnym elementem foxy eyes są uniesione brwi i zewnętrzne kąciki oczu. Za popularnością foxy eyes stoi amerykańska modelka Bella Hadid, która uczyniła je swoim znakiem rozpoznawczym.
Od momentu osiągnięcia sławy przez Bellę Hadid foxy eyes stały się niezwykle popularnym trendem makijażowym, a także w świecie medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Jak osiągnąć efekt lisiego oka? Poniżej przedstawiamy dostępne techniki.
Nici liftingujące
Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie efektu foxy eyes jest zastosowanie nici liftingujących, które w medycynie estetycznej stosowane są do zabiegów małoinwazyjnego liftingu różnych partii twarzy i szyi. Stosowane są m.in. do ujędrniania szyi, niwelowania tzw. chomików (czyli obwisłych policzków), a także korekty kształtu nosa.
Nici liftingujące wykonane są z różnych materiałów biodegradowalnych (np. polidioksanon), dlatego też są stopniowo wchłaniane przez organizm. Efekty utrzymują się od 8 do 24 miesięcy i po tym czasie zabieg można powtórzyć. Zadaniem nici liftingujących jest nie tylko modelowanie i podnoszenie tkanek, ale także ich rewitalizacja, która jest możliwa dzięki substancjom, z których zbudowane są nici. Efekt bardziej jędrnej i gładkiej skóry jest stopniowy, ponieważ nici pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
Procedurę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa ona 30-40 minut. Przez minimalne otwory w skórze specjalista wprowadza nici (2-4), które następnie napina się w taki sposób, aby podciągnąć fałd skóry w okolicy brwi i kącika oka.
Zabieg jest minimalnie inwazyjny i bezpieczny, pod warunkiem że jest dobrze wykonany. Wśród tymczasowych komplikacji możemy wymienić niewielkie zasinienia w okolicy wkłuć. Z kolei nieumiejętnie wykonana procedura skutkować może marszczeniem się skóry, nierównomiernym ich rozpuszczaniem się i powstawaniem blizn podskórnych.
Przeczytaj też: Nici liftingujące jako sposób na młody wygląd
Browtox
Inną techniką, na którą mogą zdecydować się kobiety chcące osiągnąć efekt lisiego oka jest tzw. brotox, czyli zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej.
Działanie toksyny botulinowej polega na hamowaniu wydzielania neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za kurczenie się mięśni. W przypadku browbotoxu preparat podaje się w mięśnie odpowiedzialne za poruszanie brwiami, czyli w mięsień podłużny i okolice mięśnia potyliczno-czołowego.
Aby zniwelować nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu, zastosowany może zostać krem znieczulający. Procedura trwa około 30 minut.
Efekty utrzymują się krócej niż po zastosowaniu nici liftingujących. Czas utrzymywania się rezultatów jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz rodzaju zastosowanego preparatu, jednak zazwyczaj jest to około 5-6 miesięcy.
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek
Dla osób, którym zależy na trwałym efekcie, jedyną możliwą opcją jest operacja plastyczna, a konkretnie plastyka powiek górnych (blefaroplastyka). Pierwszym chirurgiem plastycznym, który opracował technikę plastyki powiek pozwalającej osiągnąć efekt oczu w kształcie migdałów, był amerykański chirurg plastyczny, dr Robert Flowers. Stosowane przez niego techniki zostały opracowane 50 lat temu z myślą o pacjentkach z Azji. Obecnie w celu osiągnięcia efektu foxy eyes łączy się elementy plastyki powiek, kantoplastyki, kantopeksji i liftingu brwi w zależności od anatomii i potrzeb pacjentki.
Częstym elementem zabiegu chirurgicznego w przypadku pacjentek zainteresowanych efektem foxy eyes jest kantoplastyka, czyli korekta i uniesienie bocznego kącika oka. Kolejnym etapem zabiegu, który może okazać się konieczny, jest lifting brwi lub czoła. Niezwykle ważna w przypadku zabiegu chirurgicznego jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegu i wybór odpowiednich technik, aby uniknąć niezadowalającego efektu estetycznego lub nienaturalnego wyrazu twarzy (hiperkorekcja).
Blefaroplastykę wykonujemy zwykle w znieczuleniu miejscowym nasiękowym i trwa 1-2 godziny. Coraz częściej operacja wykonywana jest w trybie jednodniowym, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.
Należy pamiętać, że plastyka powiek to procedura inwazyjna, dlatego też wymaga od pacjenta większego przygotowania (co obejmuje wykonanie badań i stosowanie się do zaleceń przedzabiegowych). To także jedyna z opisywanych metod, która wymaga dłuższej rekonwalescencji (od kilku do kilkunastu dni), zastosowania szwów i udawania się na wizyty kontrolne. Jest to jeden z aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając metodę zabiegową.
W zależności od budowy twarzy, możesz rozważyć połączenie tego zabiegu z procedurą usunięcia poduszek Bichata, czyli prostą, chirurgiczna interwencją usuwania poduszeczek tłuszczowych, która pozwala wyszczuplić policzki i uwydatnić kości policzkowe.
Przeczytaj też: Blefaroplastyka – 10 najczęściej zadawanych pytań
Makijaż foxy eyes
Nie chcesz lub nie możesz poddać się zabiegowi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, ale podoba Ci się trend foxy eyes? Rozwiązaniem może być makijaż – na Youtubie i Instagramie znajdziesz szczegółowe tutoriale, które pomogą Ci osiągnąć wymarzony efekt.
Makijaż foxy eyes obejmuje kilka etapów, z których najważniejsze to stylizacja brwi oraz makijaż powieki z wykorzystaniem cieni oraz eyelinera i/lub kredki. Do narysowania kredki w tym przypadku możemy zastosować specjalne taśmy, dzięki którym osiągniemy interesujący nas efekt.
Jako że efektem zabiegu z zastosowaniem nici liftingujących jest też wysmuklenie policzków i uwydatnienie kości policzkowych, dlatego wykonując makijaż foxy eyes, warto pomyśleć nie tylko o oprawie oka, ale też o konturowaniu twarzy przy pomocy bronzera i rozświetlacza.
Pamiętaj jednak, że ta metoda ma swoje ograniczenia i w zależności od naturalnego kształtu Twojego oka oraz rysów twarzy, efekt będzie mniej lub bardziej spektakularny. Upewnij się też, że makijaż jest odpowiednio dobrany do okazji i stroju. Foxy eyes to makijaż, który lepiej sprawdzi się na specjalne okazje, istnieją jednak różne warianty i sposoby wykonywania tego rodzaju make-upu, co pozwoli Ci dostosować go do Twojego typu urody oraz wybranej stylizacji.
Ile kosztuje zabieg foxy eyes?
Browtox to metoda, która będzie najmniej obciążająca dla naszego portfela, przynajmniej w krótkiej perspektywie. Cena zabiegu wynosi około 800-1200 złotych. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że procedurę trzeba stosunkowo często powtarzać, dlatego może okazać się, że na dłuższą metę to nici liftingujące okażą się bardziej opłacalne. Średnia cena zabiegu foxy eyes z wykrozystaniem nici liftingująco-rewitalizujacych to 2000-3500 złotych.
Najdroższym rozwiązaniem jest zabieg plastyki powiek, który kosztuje średnio od 4500 do 8000 złotych.
Bibliografia
Strabyła, P. (01.09.2019). Foxy eye. Estetyczny magazyn. https://www.drszczyt.pl/zalacznik/eb24gte7w5jfkrdqxxnhrar6/estetyczny-magazyn-2021-09-01-foxy-eye-pdf-bn-k.pdf
Strabyła, P. (06.04.2020). Foxy eyes – ten makijaż jest hitem. Jak za pomocą kreski unieść kąciki oczu i nadać im pociągły kształt? https://www.elle.pl/artykul/foxy-eyes-jak-makijazem-uniesc-kaciki-oczu#foxy-eyes-5