Efekt „bottoming out” po operacji powiększenia piersi – przyczyny, objawy i profilaktyka
Operacja powiększenia piersi to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Mimo to tak jak każda procedura wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych komplikacji, o których pacjentki powinny wiedzieć. Jednym z możliwych powikłań jest efekt „bottoming out”, który może wystąpić po operacji powiększenia biustu implantami, znacznie wpływając na ostateczny rezultat.
Czym jest „bottoming out”?
„Bottoming out” to komplikacja, polegająca na przemieszczaniu się jednego lub obu implantów w dół piersi, przez co protezy znajdują się niżej, niż powinny. W wyniku tego brodawki sutkowe i ich otoczki są położone za wysoko i skierowane ku górze. W negatywny sposób wpływa to na efekt estetyczny po operacji powiększenia piersi. To powikłanie może być bardzo frustrujące dla pacjentek, ponieważ jego rozwiązanie często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowej operacji, aby przywrócić prawidłową pozycją implantów.
Objawy
Prawidłowe zidentyfikowanie efektu „bottoming out” może być kluczem do rozwiązania problemu na czas. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać to powikłanie. Wśród najczęściej występujących objawów możemy wyróżnić:
- Przemieszczanie się implantu: implanty przemieszczają się w dół, przez co proporcje piersi są zaburzone i odległość między sutkiem i fałdem podpiersiowym się wydłuża.
- Uniesione brodawki sutkowe: może wydawać się, że sutki i aureole są położone za wysoko, co jest wynikiem obniżania się implantu.
- Dyskomfort: pacjentki mogą odczuwać dyskomfort lub nietypowe doznania związane z przemieszczaniem się implantów.
- Zniekształcenie piersi: kształt piersi może stać się nienaturalny – wówczas dolny biegun jest nadmiernie wypełniony, a górna część płaska.
Przeczytaj też: Blizny po powiększaniu piersi
Przyczyny
„Bottoming out” może wystąpić z różnych powodów, w tym:
- Źle dobrane implanty: jeżeli wybrany implant jest zbyt duży lub za ciężki dla danej pacjentki, ryzyko wystąpienia efektu „bottoming out” jest większe.
- Nieprawidłowe umieszczenie implantu: zastosowanie niewłaściwej techniki lub błędy podczas zabiegu, takie jak na przykład wycięcie zbyt dużej kieszeni, może sprawić, że implanty będą się poruszać i przemieszczać w dół.
- Jakość tkanek w obrębie piersi: pacjentki, u których tkanki piersi są cieńsze albo u których skóra nie jest zbyt elastyczna, powinny liczyć się z większym ryzykiem wystąpienia tego powikłania.
Jak zapobiegać efektowi „bottoming out”
Mimo że nie można całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia efektu „bottoming out”, jest kilka rzeczy, które pacjentki i chirurdzy mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko:
- Dokładny wywiad podczas konsultacji: niezbędna jest szczegółowa konsultacja z chirurgiem plastycznym przed zabiegiem w celu omówienia oczekiwań pacjentki i doboru rozmiaru implantów.
- Dobór właściwego rozmiaru implantu: pacjentka wybiera implanty w porozumieniu z chirurgiem, który powinien upewnić się, że protezy są dopasowane do warunków anatomicznych pacjentki i jakości tkanek.
- Precyzyjna technika chirurgiczna: chirurg powinien zastosować odpowiednią technikę, aby prawidłowo otworzyć kieszeń i wprowadzić do niej implant, tak aby znajdował się w optymalnej pozycji i aby uniknąć jego przemieszczania się.
- Kontrole pooperacyjne i stosowanie się do zaleceń: pacjentki powinny stosować się do zaleceń pooperacyjnych chirurga i uczęszczać na wszystkie zaplanowane wizyty kontrolne. Podczas wizyt kontrolnych specjalista może ocenić, czy proces gojenia przebiega prawidłowo i wykryć wszystkie nieprawidłowości na czas.
- Ochrona piersi w okresie rekonwalescencji: noszenie odpowiednio dobranego biustonosza uciskowego i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego w okresie rekonwalescencji pomaga zredukować ryzyko przemieszczania się implantów.
Przeczytaj też: Wymiana implantów piersi – kiedy, jak i dlaczego
Na czym polega korekcja efektu „bottoming out”?
Na szczęście obecnie dostępnych jest kilka technik chirurgicznych, dzięki którym pacjentki, u których wystąpiła ta komplikacja, mogą osiągnąć bardziej satysfakcjonujące rezultaty:
- Korekcja loży (kieszeni), w której znajduje się implant: u niektórych pacjentek korekcja może obejmować zmianę pozycji kieszeni, w której znajduje się implant. Chirurg może zdecydować o dostosowaniu pozycji kieszeni i podniesieniu otaczających ją tkanek, aby implanty znajdowały się na prawidłowej wysokości.
- Wzmocnienie tkanek: jeżeli tkanki piersi są zbyt wiotkie lub niewystarczająco silne, aby utrzymać implanty, chirurg może zalecić ich wzmocnienie. Może to obejmować utworzenie nowej struktury podtrzymującej za pomocą szwów wewnętrznych lub nawet użycie siatki w celu zapewnienia dodatkowej stabilności.
- Wymiana implantów: w niektórych przypadkach wymiana implantów na mniejsze lub o innym kształcie może być konieczna, aby zmniejszyć napięcie tkanek i zapobiec ponownemu wystąpieniu efektu „bottoming out”.
- Zmiana techniki operacyjnej lub korekcja wcześniejszych błędów technicznych: jeżeli przyczyną powikłań jest nieodpowiednia technika chirurgiczna, podczas reoperacji można poprawić błędy związane z kieszenią lub sposobem wprowadzania implantów.
- Korekcja efektu „bottoming out” polega na skorygowaniu kieszeni, w której umieszczony został implant oraz na zmianie pozycji implantów
Rekonwalescencja i efekty
Rekonwalescencja po zabiegu korygującym efekt „bottoming out” będzie przebiegać inaczej w zależności od zakresu procedury i wybranej techniki. Pacjentka powinna przestrzegać zaleceń swojego chirurga, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych komplikacji i zapewnić prawidłowe gojenie. Reoperacja pozwala przywrócić prawidłową pozycję i kształt piersi z implantami. Warto jednak pamiętać, że proces gojenia się blizn może być długotrwały i że na ostateczne efekty trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Stały i dobry kontakt z chirurgiem plastycznym jest kluczowy dla osiągnięcia wymarzonych rezultatów.
Podsumowując, „bottoming out” to jedna z możliwych komplikacji w przypadku operacji powiększenia piersi, która może wpłynąć na ostateczny efekt estetyczny, a rozwiązanie problemu może wiązać się z koniecznością wykonania dodatkowej operacji. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tego powikłania, ważny jest prawidłowy dobór implantów, dobra technika operacyjna oraz restrykcyjne przestrzeganie zaleceń przez pacjenta. Bibl
Bibliografia
Team, A. E. (06.06.2022). What I Wish I Knew Before Bottoming Out My Breast Implants. Aesthetica Cosmetic Surgery and Laser Center. https://gotobeauty.com/breast/i-bottomed-out-my-breast-implants-heres-what-i-wish-i-knew-beforehand/
What is implant bottoming out and how can it be fixed? (data nieznana). Brisbane Plastic & Cosmetic Surgery. https://www.brisbaneplasticsurgery.com/what-is-implant-bottoming-out-what-are-the-causes-and-how-can-it-be-fixed/