Czy po powiększeniu biustu można karmić piersią?

Czy po powiększeniu biustu można karmić piersią?
Specjalista chirurgii plastycznej. Prowadzi Klinikę Chirurgii Plastycznej dr Ryszard Nawrocki we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
Utworzono: 20 lip 2023 · Zaktualizowano: 20 lip 2023

Lek. med. Ryszard Nawrocki jest specjalistą chirurgii plastycznej z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi prywatną Klinikę Chirurgii Plastycznej dr Ryszard Nawrocki we Wrocławiu. Wykonuje pełen zakres zabiegów chirurgii plastycznej w obrębie twarzy i głowy oraz ciała. Jedną z jego specjalizacji są operacje piersi. 

Implanty a bezpieczeństwo dziecka

Na początek warto podkreślić, że mitem jest opinia, że implanty stanowią zagrożenie dla dziecka karmionego piersią. Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics – AAP) opublikowała oświadczenie, w którym ogłosiła, że brak jest ku temu przesłanek. Dobrej jakości implanty, które zostały fachowo założone, nie mają żadnego wpływu na organizm matki ani dziecka. Nie wydzielają do systemu kobiety żadnych niebezpiecznych substancji, więc mleko produkowane przez osobę po operacji nie różni się niczym od mleka kobiet, które nie mają implantów.

Karmienie piersią po operacji piersi

Zabiegi powiększania, podnoszenia i zmniejszania piersi mogą mieć wpływ na nerwy i przewody mleczne, a więc pośrednio także na laktację. Implanty umiejscowione poniżej mięśnia piersiowego zazwyczaj mają na laktację mniejszy wpływ niż te umieszczone powyżej niego.

Na zmniejszenie produkcji mleka największy wpływ mają nacięcia wokół otoczki sutka i techniki chirurgiczne polegające na całkowitym odczepieniu sutków i przesunięciu ich w inne miejsce, jak ma to miejsce na przykład podczas procedury zmniejszenia biustu. Doświadczony lekarz zadba jednak o to, aby pozostawić połączenie z tkanką zawierającą nerwy, przewody mleczne i naczynia krwionośne. Dzięki temu z czasem przewody, które zostały przerwane podczas operacji, zrosną się lub utworzą nowe ścieżki, a nerwy odzyskają funkcjonalność, umożliwiając matce prawidłową, lub zbliżoną do prawidłowej, laktację.

Ilość wytwarzanego mleka zależy przy tym od liczby połączonych przewodów i funkcjonalności nerwów, a także od czynników genetycznych.

Większość kobiet, które poddały się operacji piersi, może produkować pewną ilość mleka, Niestety, nie wszystkie będą w stanie zaspokoić nim pełnię potrzeb swych niemowląt. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że do karmienia dziecka piersią nie jest konieczna produkcja mleka w ilości w pełni zaspokajającej jego potrzeby. Możliwa jest przecież suplementacja naturalnego mleka. Nawet kobiety, które nie poddały się operacji piersi, często uzupełniają dietę swych maluchów specjalistycznymi preparatami dla dzieci, tzw. „sztucznym mlekiem”. Na produkcję mleka ma wpływ wiele czynników – niezależnie od tego, czy kobieta przeszła operację powiększenia biustu czy nie, niezwykle ważny jest komfort zarówno mamy, jak i dziecka. Jeśli mama będzie sobie zarzucać i wypominać, że nie dostarcza odpowiedniej ilości mleka tak cennego przy rozwoju dziecka, może to być kolejnym hamulcem w dostarczeniu pożywienia. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się w położną i po prostu znaleźć odpowiednie, wysokiej jakości mleko, które dostarczy maluszkowi niezbędnych do właściwego rozwoju składników. 

Warto pamiętać, by dzieci kobiet, które przeszły operację piersi były uważnie monitorowane pod kątem prawidłowego przyrostu masy ciała. Matki takie mogą potrzebować wsparcia w celu zwiększenia produkcji mleka i/lub suplementacji pasteryzowanym mlekiem ludzkim lub mieszanką.

Konsultacja z lekarzem
Przy karmieniu piersią większe problemy mogą mieć kobiety po redukcji piersi niż te po zabiegu powiększenia. Przed zabiegiem należy się skontaktować z lekarzem i zapytać o możliwość karmienia piersią po operacji.
Prof. dr hab.  Piotr Wójcicki
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie
Dr Zofia Bochen
Warszawa, Mazowieckie
Wrocław, Dolnośląskie

Karmienie piersią po powiększeniu biustu

Powiększenie biustu ma raczej niewielki wpływ na zdolność matki do karmienia piersią. Większe zagrożenie występuje w sytuacji przeciwnej, czyli po operacji zmniejszenia rozmiaru biustu. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki wpływ w przyszłości będzie miało powiększenie piersi – najlepiej zadać pytanie lekarzowi, który miałby przeprowadzić operację. Dokładnie wyjaśni, jak przebiega operacja i uspokoi Cię, co pomoże w podjęciu świadomej decyzji.

W każdym przypadku jednak warto zdać się na lekarza i udać się do kliniki, która ma duże doświadczenie i sukcesy w tego typu zabiegach.

Wskazówki dla matek po operacji piersi

W trakcie ciąży

Kobiety po operacji piersi powinny poinformować lekarza o rodzaju zabiegu, umiejscowieniu nacięć i przyczynach operacji. Po badaniu, lekarz powinien zidentyfikować możliwą niewystarczającą ilość tkanki gruczołowej i udzielić wskazówek dotyczących wsparcia karmienia piersią.

W trakcie karmienia:

Podstawą jest uważna kontrola niemowląt pod kątem tego, czy otrzymują one optymalne odżywianie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jeśli produkcja pokarmu jest niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby małego dziecka, położna lub doradca laktacyjny dobierze odpowiednia metodę stymulacji laktacji lub doradzi suplementację sztucznym mlekiem.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.