5 minut z prof. Piotrem Wójcickim o powiększaniu piersi

5 minut z prof. Piotrem Wójcickim o powiększaniu piersi
2 ośrodki w Dolnośląskie
Chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną zajmuje się nieprzerwanie od 1985 roku. Właściciel Klinika Wójcicki. Autor i współautor ponad 110 prac naukowych. Wykładowca na UM we Wrocławiu.
Utworzono: 12 gru 2016 · Zaktualizowano: 26 lip 2022

Prof. dr hab. Piotr Wójcicki to specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, którą zajmuje się od 1985 roku. Od 20 lat prowadzi Klinikę Wójcicki w Polanicy-Zdroju i Wrocławiu. Jest także wykładowcą i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, oraz autorem i współautorem ponad 100 prac naukowych. Przynależy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Dzisiaj odpowiada na często zadawane pytania o plastykę piersi.

Dlaczego pacjentki decydują się na powiększenie piersi?

Piękne, jędrne piersi są niewątpliwie atrybutem kobiecości. Niestety, nie wszystkie panie są w pełni zadowolone z ich kształtu i wielkości. Zmienia się on wraz z upływem lat, na co wpływają procesy starzenia, przebyte ciąże i karmienie piersią.

U niektórych kobiet mały biust jest uwarunkowany genetycznie, u innych wady wrodzone są przyczyną jego asymetrii lub niedorozwoju. W takich przypadkach operacja powiększenia piersi z zastosowaniem implantów pozwala na uzyskanie, a czasami na odzyskanie wymarzonego kształtu i wielkości biustu. Powiększenie piersi jest też możliwe do wykonania, jeśli kobieta planuje dziecko i karmienie piersią.

Dlaczego konsultacja przedoperacyjna jest taka ważna?

W trakcie konsultacji ustalany jest rozmiar oraz rodzaj implantu, który powinien być dostosowany do sylwetki, ale także oczekiwań pacjentki. Nie można tego zrobić na odległość, bez badania. Warto by pacjentka miała też czas, aby przemyśleć propozycje lekarza w odniesieniu do swoich oczekiwań i wyobrażeń. 

Na czym polega sama operacja powiększenia piersi?

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W naszej klinice stosujemy implanty firmy Mentor. Cięcie wykonuje się z reguły w fałdzie podpiersiowym. Taka lokalizacja umożliwia najlepszy wgląd operacyjny, a powstała blizna jest krótka i estetyczna. Po wykonaniu dokładnej hemostazy, czyli opanowania najdrobniejszego krwawienia wprowadza się implant w przygotowaną wcześniej lożę pod mięśniem lub podgruczołowo.

Kiedy implanty są wymieniane?

Oczywiście poza rzadkimi przypadkami infekcji czy utraty implantu, wszczepy są wymieniane głównie ze względów estetycznych. W miarę upływu lat albo kształt piersi się zmienia, albo pacjentki decydują się na zmianę ich wielkości. Z reguły operacje takie wykonywane są jednoczasowo.

A jakie mity związane z powiększeniem piersi trzeba najczęściej wyjaśniać?

Bardzo często pacjentki z opadającymi piersiami, np. po porodach i karmieniu, sądzą, że wielkość implantu jest sposobem na rozwiązanie ich problemu. Jednak w przypadku znacznej ptozy, czyli opadania piersi, konieczne jest wykonanie jednoczasowo lub czasami dwuetapowo mastopeksji – zmniejszenia, podciągnięcia i wymodelowania piersi i dopiero wszczepienia implantów.

Jak z reguły przebiega typowa rekonwalescencja? Czego powinna się spodziewać pacjentka powiększająca biust?

Po zabiegu biust jest obrzęknięty oraz tkliwy. Mogą również pojawić się wybroczyny i siniaki, które ustępują najczęściej po 10-14 dniach. W ciągu kilku tygodni piersi stają się miękkie i przyjmują naturalny kształt. Blizna w fałdzie podpiersiowym początkowo czerwona, wraz z upływem czasu blednie i jest mniej widoczna. Po operacji pacjentka może odczuwać tymczasowe dolegliwości związane z nadwrażliwością, drętwieniem lub bolesnością w obrębie brodawki lub sutka.

Jakie mogą wystąpić powikłania i czy zawsze wykonanie takiej operacji jest możliwe?

Powiększenie piersi wiąże się z ryzykiem reakcji immunologicznej, czy rozwoju zakażenia i w konsekwencji utraty implantów. W niewielkim odsetku przypadków dochodzi do niekorzystnej zmiany kształtu ze względu na przerost torebki włóknistej.

Operacje wykonuje się u kobiet po ukończeniu 18 roku życia. Niestety, nie u każdej pani niezadowolonej ze swojego biustu można przeprowadzić operację powiększenia piersi. Do przeciwwskazań o charakterze przejściowym należą ciąża i okres karmienia piersią, a także infekcje zlokalizowane w innych okolicach. Obciążenie genetyczne wystąpieniem nowotworu, ropne zmiany skórne, problemy z krzepliwością krwi, cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia psychiczne – również uniemożliwiają przeprowadzenie operacji powiększenia piersi.

Rozmawiała Beata Szyndler Estehticon.pl, listopad 2016.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.