Plastyka brzucha – dla kogo?

Plastyka brzucha – dla kogo?
2 ośrodki w Dolnośląskie, Mazowieckie...
Klinika posiada dwie filie: we Wrocławiu i w Warszawie. Oferuje szeroki zakres usług z dziedzin chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, flebologii i laseroterapii.
Utworzono: 8 mar 2011 · Zaktualizowano: 30 maj 2023

Prof. dr hab. Zbigniew Rybak to specjalista chirurgii naczyniowej, a także ogólnej i angiologii. Przynależy do wielu prestiżowych stowarzyszeń medycznych, zrzeszających lekarzy tych specjalizacji, w tym Polskiego Towarzystwa Flebologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Zawodowo związany z kliniką Ars Estetica we Wrocławiu. Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem plastyki brzucha, zapoznaj się z radami profesora na ten temat.

Dla kogo abdominoplastyka?

Wiele kobiet, które mają problem z wystającym brzuszkiem uważa, że plastyka powłok brzusznych będzie najlepszym rozwiązaniem tej niedogodności. Im jesteśmy starsze, tym trudniej spalić nam tłuszcz zalegający na brzuchu, a nasza skóra staje się coraz mniej jędrna. Stąd też na naszym ciele powstają wałeczki, które mogą być przyczyną kompleksów, niezadowolenia z siebie, a nawet rezygnacji z pobytów na plażach czy basenach. O to, dla kogo przeznaczony jest zabieg plastyki brzucha zapytaliśmy prof. Zbigniewa Rybaka z wrocławskiej kliniki Ars Estetica:

Abdominoplastyka jest zabiegiem mocno inwazyjnym i należy dobrze się zastanowić nad tym, kto powinien z niego korzystać. Plastyka brzucha pozwala nie tylko na pozbycie się zalegającego tłuszczu z tej części ciała, ale przede wszystkim likwiduje nadmiar skóry. Dlatego też zabieg ten jest często przeprowadzany u kobiet, które przebyły co najmniej jedną ciążę i co bardzo ważne – nie planują kolejnej. Drugą grupą kobiet, które mogą skorzystać z zabiegu plastyki brzucha są te, które straciły sporą masę ciała, a po tym pozostał nadmiar skóry.

Dodajmy, że spora utrata masy ciała, to nie 10 kilogramów i delikatnie zwiotczała skóra, która po pewnym czasie może wrócić do normy. Ponadto, jeżeli chcemy pozbyć się niezbyt dużego brzuszka, to powinnyśmy najpierw rozważyć skorzystanie z zabiegu Ultrashape czy liposukcji. Abdominoplastyka to zabieg, którego nie stosuje się po to, aby schudnąć, dlatego też nie jest przeprowadzany u kobiet, które mają problem z nadwagą czy otyłością. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, plastyka brzucha ma na celu zlikwidowanie efektów sporej utraty masy ciała. Ważne jest również to, aby zabiegowi nie poddawać się zaraz po schudnięciu, ponieważ wtedy możliwy jest efekt jo-jo. Jeżeli chcemy, aby plastyka brzucha przyniosła ładne i trwałe efekty, to nasza waga może się wahać jedynie w granicach 5 kilogramów na plus bądź minus. Nagłe przybranie na wadze i kolejna spora utrata masy ciała, doprowadzi do tego, że efekty nie będą widoczne. Dlatego też zabieg ten jest przeznaczony dla osób, które potrafią kontrolować swoją wagę.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg plastyki brzucha wykonywany jest tylko u osób z dobrym ogólnym stanem zdrowia. Przed abdominoplastyką należy zatem przeprowadzić podstawowe badania laboratoryjne, a zatem badania krwi, moczu, EKG, ustalenie krzepliwości krwi, a ponadto zaszczepić się przeciw żółtaczce typu B. Na co najmniej tydzień przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi. Konieczna jest również lekkostrawna dieta. A jak wygląda sam zabieg?

Pacjent zostaje znieczulony ogólnie lub zewnątrzoponowo. Chirurg zazwyczaj wykonuje cięcie w kształcie kotwicy – cięcie poziome zlokalizowane w dole brzucha oraz cięcie pionowe w okolicy pępka. Powłoki brzuszne odwarstwia się aż do dolnych żeber, wycinany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, a mięśnie zbliża się do ciebie. Wycinany jest oczywiście również nadmiar skóry i formowany nowy kształt brzucha. Abdominoplastyka może być połączona z liposukcją, a w niektórych wypadkach możliwe jest tylko wykonanie cięcia chirurgicznego w dole brzucha – wyjaśnia prof. Zbigniew Rybak.

Po tak wykonanym zabiegu, na powstałe rany zakłada się opatrunek, a na cały brzuch – elastyczny ucisk. Zabieg plastyki brzucha trwa przez około 3 godziny.

Rekonwalescencja

Pacjent po przebytej operacji musi pozostać w klinice przez 2-4 dni. Konsekwencją zabiegu jest osłabienie oraz ból. Przez pierwszą dobę należy leżeć, a następnie stopniowo wraca się do ruchu. Absencja wynosi zazwyczaj około 14 dni i wtedy ściągane są szwy. Jednak po tym czasie nie można jeszcze w pełni powrócić do dużej aktywności fizycznej, czyli np. uprawiania sportu. Ubranie uciskowe powinno nosić się przez około miesiąc od wykonanego zabiegu. Zaburzenie czucia, które występuje po plastyce brzucha, wraca stopniowo do normy w ciągu kilku miesięcy, a pełny efekt zabiegu widoczny jest najczęściej po 3 miesiącach. Jeżeli pracujesz, to powinnaś zaplanować urlop lub wziąć zwolnienie na około 3 tygodnie. Niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta po zabiegu, o której poinformuje Cię lekarz.

Przeciwwskazania i możliwe powikłania

Powiedzieliśmy już, że zabieg plastyki brzucha przeznaczony jest dla osób, które mają dobry ogólny stan zdrowia i wyniki ich badań są prawidłowe. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia abdominoplastyki są choroby i dolegliwości takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi, niestabilne nadciśnienie tętnicze, duszności w wywiadzie, nadczynność tarczycy, cukrzyca, stany zapalne żył kończyn dolnych, infekcja ropna skóry. Nie możesz również poddać się zabiegowi plastyki brzucha jeżeli pragniesz jeszcze mieć dziecko. Poważne powikłania pozabiegowe pojawiają się rzadko, więc abdominoplastyka jest dzisiaj zabiegiem o małym ryzyku. Niemniej jednak mogą wystąpić takie powikłania jak zakażenie i brzeżna martwica skóry, krwiak, a nawet zator tłuszczowy i zator tętnicy płucnej. Ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, zwłaszcza wtedy, gdy będziesz sumiennie stosowała się do zaleceń lekarza. Wtedy rany będą goić się ładnie, a blizna w dolnej części brzucha, która zostanie po operacji będzie ukryta pod bielizną lub dolną częścią bikini. Dlatego jeżeli jesteś osobą, u której wskazane jest przeprowadzenie zabiegu plastyki brzucha, to nie powinnaś obawiać się tego typu operacji.

Kraków, Małopolskie
Lek. Aleksander Skulimowski
Brak opinii
Łódź, Łódzkie
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.