Asymetria twarzy

Czym jest asymetria twarzy?

Asymetria twarzy

Nasze twarze nigdy nie są idealnie symetryczne.

Definicja symetrii opiera się na pomiarze odległości między czołem, nosem, ustami i podbródkiem. Ludzka twarz nigdy nie jest idealnie symetryczna. Lekka asymetria jest zupełnie naturalna i nadaje twarzy unikatowy charakter. Istnieją jednak przypadki, kiedy asymetria bardzo rzuca się w oczy, co może negatywnie wpływać na samoocenę i jakość życia pacjentów. Asymetria twarzy może dotyczyć jej określonych obszarów lub mieć charakter ogólny, obejmując różne obszary twarzy: jej górną i środkową część (nos i oczy) oraz dolną partię (szczęka, usta i podbródek).

Co można zrobić w takich przypadkach? Dostępne są różne opcje, a wybór metody leczenia zależy od rodzaju defektu, jego przyczyny i stopnia zaawansowania.

Przyczyny asymetrii twarzy

Symetria twarzy

Asymetria twarzy to normalne zjawisko.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny asymetrii twarzy:

  • Wady wrodzone: które mogą mieć wpływ zarówno na układ kostny, jak i na mięśnie, tak jak na przykład mikrosomia twarzy lub zespół Parry'ego-Romberga, gdzie występuje nieprawidłowa budowa szczęki. 
  • Choroby: na przykład układu nerwowego lub nowotwory mogą powodować nieprawidłową pracę mięśni lub ubytki kostne, co prowadzi do powstawania asymetrii twarzy.
  • Urazy: spowodowane na przykład wypadkami również mogą powodować asymetrię twarzy i jeżeli dojdzie do nich w młodym wieku, mogą determinować nieprawidłowy wzrost różnych struktur twarzy.

Zabiegi

Chirurgia szczękowo-twarzowa

W zależności od stopnia nasilenia defektu możemy rozważyć inwazyjne lub mniej inwazyjne metody korekcji.

Wybór metody korekcji asymetrii twarzy jest uzależniony od przyczyny defektu. W niektórych przypadkach możemy zastosować małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, podczas gdy w innych konieczna będzie operacja chirurgiczna. Oto niektóre metody korygowania asymetrii twarzy:

  1. Wypełniacze

    Wypełniacze są skuteczną metodą korekty asymetrii dotyczących zarówno górnej, jak i dolnej części twarzy. Stosuje się je m.in. do korygowania takich defektów jak cofnięty podbródek, nierówne usta i drobne asymetrie w obrębie nosa. Iniekcja preparatu wypełniającego to nieinwazyjny zabieg, a stosowane produkty są hipoalergiczne i pozwalają zwiększyć objętość wybranych elementów twarzy. To skuteczna technika i efekty są widoczne od razu po zabiegu, jednak stosowane preparaty są wchłanialne, dlatego rezultat nie jest trwały – utrzymuje się 6-12 miesięcy.

  2. Lipofilling

    Zwany także przeszczepem tłuszczu, to technika podobna do tej opisanej powyżej, jednak nieco bardziej inwazyjna. W tym przypadku, aby nadać objętość tkankom i zredukować asymetrię, wykorzystuje się tkankę tłuszczową pobraną od pacjenta. Tkankę tłuszczową pobiera się od pacjenta, wykonując liposukcję niewielkiego obszaru. Następnie pobrany materiał jest oczyszczany i wstrzykiwany w wybrane miejsca. Również w tym przypadku rezultaty są widoczne natychmiast, jednak najistotniejszą różnicą jest to, że przy zastosowaniu tej techniki dochodzi jedynie do częściowej i początkowej resorpcji (około 10-20%) tkanki tłuszczowej, a później efekty są długotrwałe i jedynie w niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu.

  3. Chirurgia szczękowo-twarzowa

    Zabiegi chirurgii szczękowo-twarzowej są stosowane głównie w przypadku, gdy powodem asymetrii jest układ kostny. W zależności od problemu pacjenta, chirurg może zdecydować się na przeprowadzenie operacji szczękowo-twarzowej, która obejmuje zabieg zmiany położenia elementów kostnych, operację szczęki i/lub genioplastykę (operację podbródka). Zazwyczaj wykonuje się nacięcia wewnętrzne, dlatego też blizny nie są widoczne. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu oraz przebieg rekonwalescencji zależy od rodzaju i zakresu zabiegu. Zazwyczaj konieczny jest jedno- lub dwudniowy pobyt w klinice. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj 10-15 dni i w tym czasie należy ściśle przestrzegać zaleceń chirurga, aby uniknąć komplikacji.

Bibliografia

Healtline (22.06.2021). Asymmetrical Face: What Is It, and Should You Be Concerned? [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 24.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."