Definicja symetrii opiera się na pomiarze odległości między czołem, nosem, ustami i podbródkiem. Ludzka twarz nigdy nie jest idealnie symetryczna. Lekka asymetria jest zupełnie naturalna i nadaje twarzy unikatowy charakter. Istnieją jednak przypadki, kiedy asymetria bardzo rzuca się w oczy, co może negatywnie wpływać na samoocenę i jakość życia pacjentów. Asymetria twarzy może dotyczyć jej określonych obszarów lub mieć charakter ogólny, obejmując różne obszary twarzy: jej górną i środkową część (nos i oczy) oraz dolną partię (szczęka, usta i podbródek).
Co można zrobić w takich przypadkach? Dostępne są różne opcje, a wybór metody leczenia zależy od rodzaju defektu, jego przyczyny i stopnia zaawansowania.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny asymetrii twarzy:
Wybór metody korekcji asymetrii twarzy jest uzależniony od przyczyny defektu. W niektórych przypadkach możemy zastosować małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, podczas gdy w innych konieczna będzie operacja chirurgiczna. Oto niektóre metody korygowania asymetrii twarzy:
Zwany także przeszczepem tłuszczu, to technika podobna do tej opisanej powyżej, jednak nieco bardziej inwazyjna. W tym przypadku, aby nadać objętość tkankom i zredukować asymetrię, wykorzystuje się tkankę tłuszczową pobraną od pacjenta. Tkankę tłuszczową pobiera się od pacjenta, wykonując liposukcję niewielkiego obszaru. Następnie pobrany materiał jest oczyszczany i wstrzykiwany w wybrane miejsca. Również w tym przypadku rezultaty są widoczne natychmiast, jednak najistotniejszą różnicą jest to, że przy zastosowaniu tej techniki dochodzi jedynie do częściowej i początkowej resorpcji (około 10-20%) tkanki tłuszczowej, a później efekty są długotrwałe i jedynie w niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Healtline (22.06.2021). Asymmetrical Face: What Is It, and Should You Be Concerned? [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 24.05.2022]