Na brzuchu znajdują się dwa rodzaje tłuszczu: tłuszcz podskórny i tłuszcz trzewny. Tłuszcz podskórny, czyli podskórna tkanka tłuszczowa, znajduje się tuż pod skórą i możemy zmierzyć jego objętość palcami. Z kolei tłuszcz trzewny, zwany także wisceralnym, to tłuszcz otaczający organy wewnętrzne.
W niektórych przypadkach problem jest nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny, ponieważ stosunek talii do bioder (WHR – waist hip ratio) ma związek z pewnymi schorzeniami i zaburzeniami metabolicznymi.
Zredukowanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha lub tzw. oponki może być trudne albo nawet niemożliwe. Kiedy dieta i ćwiczenia nie pomagają zredukować nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, można rozważyć zabiegi chirurgii plastycznej lub ich mniej inwazyjne alternatywy.
Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i występuje nie tylko u osób prowadzących siedzący tryb życia, ale także u regularnie uprawiających sporty pacjentów. Oto niektóre czynniki mogące się przyczynić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej na brzuchu:
Liposukcja to bardzo skuteczny zabieg, pozwalający zwalczyć problem nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu. Operacja polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha. Liposukcję można wykonać na wielu partiach ciała, a jej celem jest usunięcie tkanki tłuszczowej z miejsc, której objętość nie zmniejsza się mimo zdrowego trybu życia i regularnej aktywności fizycznej.
Liposukcję brzucha można wykonać w celu usunięcia tzw. oponki lub w innych partiach brzucha. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pacjent pozostaje w klinice jedną noc lub jest wypisywany do domu tego samego dnia. Zabieg trwa 1-2 godziny w zależności od ilości tkanki tłuszczowej do usunięcia. Po zaznaczeniu markerem i zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego specjalista przez niewielkie nacięcia wprowadza cienką kaniulę, którą porusza do przodu i do tyłu, aby odessać tkankę tłuszczową. Jako że nacięcia są niewielkie, blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Efekty liposukcji są zazwyczaj bardzo zadowalające i trwałe, jednak pacjenci, którzy przed zabiegiem prowadzili siedzący tryb życia i źle się odżywiali, powinni zmienić nawyki, aby utrzymać rezultaty.
Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha, to operacja plastyczna wykonywana w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry w obrębie brzucha. Jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i najczęściej pacjent pozostaje w klinice na minimum 1 noc. Zabieg rozpoczyna się od liposukcji, a następnie jest usuwana wiotka skóra. W przypadku urazów mięśni brzucha (np. rozstępu mięśni brzucha czy przepukliny) możliwe jest również podjęcie odpowiednich działań naprawczych w tym zakresie podczas tego samego zabiegu. Istnieje kilka technik zabiegowych, a wybór metody zależy od stanu skóry i mięśni brzucha pacjenta. Celem klasycznej abdominoplastyki jest napięcie mięśni ściany brzusznej i usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. W okresie pooperacyjnym należy nosić specjalny pas uciskowy (1-2 miesiące). Po zabiegu pozostają duże blizny, jednak z czasem stają się one bledsze i niemal niewidoczne.
Kriolipoliza to zabieg medycyny estetycznej, który pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej dzięki działaniu zimna. To skuteczna i nieinwazyjna metoda, która może być stosowana na różnych partiach ciała, dlatego uznawana jest za jedną z technik liposukcji bez skalpela. Do zabiegu wykorzystywane są przeznaczone do tego aparaty wyposażone w kilka głowic o różnych rozmiarach, a wybór głowicy zależy od rozmiaru obszaru zabiegowego. Specjalista przykłada głowicę w wybranym miejscu, przez co dochodzi do schłodzenia tkanek (do -8 stopni), co pozwala na zniszczenie komórek tłuszczowych. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku sesji – jeden zabieg trwa około pół godziny i jest bezbolesny. Od razu po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Pierwsze efekty możemy zauważyć po dwóch tygodniach od pierwszej sesji, jednak należy pamiętać, że organizm stopniowo wydala zniszczone komórki tłuszczowe, dlatego na ostateczne efekty należy zaczekać około 3 miesięcy.
To mniej inwazyjna technika odsysania tłuszczu z wykorzystaniem lasera. W przeciwieństwie do kriolipolizy, której działanie polega na wykorzystaniu zimna, w liposukcji laserowej to ciepło wytwarzane przez wiązkę lasera pozwala rozbić komórki tłuszczowe i rozpuścić znajdujące się w nich kwasy tłuszczowe, które później zostaną wydalone z organizmu. Zabieg pozwala nie tylko zredukować tkankę tłuszczową, ale też zniwelować skórkę pomarańczową.
Gardner, S. S. (26.07.2021). Tummy tuck [online]. Dostępny: https://www.webmd.com/beauty/c... [dostęp: 23.05.2022]
Harvard Health Publishing (26.07.2021). Abdominal fat and what to do about it [online]. Dostępny: https://www.health.harvard.edu... [dostęp: 23.05.2022]