Tkanka tłuszczowa pod kontrolą! Idealna figura po liposukcji ultradźwiękowej
Czy mógłby nam Pan Doktor przybliżyć historię liposukcji?
Liposukcja to zabieg chirurgiczny z zakresu chirurgii plastycznej, który w chwili obecnej stał się najbardziej pożądanym zabiegiem spośród operacji kosmetycznych na całym świecie.
Historia liposukcji sięga 1926 roku, gdy francuski chirurg dr Charles Dujarier dokonał pierwszej takiej operacji u jednej z francuskich modelek, zabieg skończył się niestety niepowodzeniem, gdyż w jego wyniku pojawiła się zgorzel.
Za ojca współczesnej liposukcji uważa się dr Yves-Gerarda Illouza. Mówimy tu o latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku.
Dlaczego w ogóle dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej? Czy ilość komórek tłuszczowych w ciągu życia wzrasta?
Przyczyną otyłości i odkładania się tkanki tłuszczowej jest przyjmowanie nadmiaru kalorii w stosunku do jej zużycia przez organizm. Nie zawsze otyłość jest bezpośrednią konsekwencją przejadania się i braku aktywności fizycznej. Występowanie otyłości warunkują czynniki genetyczne (ok. 20% przypadków), zaburzenia czynności gruczołów, niewłaściwy skład diety, zażywanie niektórych leków. Przyczyną otyłości są również uwarunkowania psychospołeczne i ekonomiczne, tzw. „zajadanie stresów” oraz niekorzystne nawyki żywieniowe w rodzinie.
Otyłość stanowi poważny problem społeczny. Cierpi na nią ok. 20% populacji ludzkiej, dlatego zaliczono ją do chorób cywilizacyjnych.
Ilość komórek tłuszczowych ustala się w okresie dorastania i zasadniczo pozostaje taka sama w ciągu całego życia niezależnie od otyłości w późniejszym okresie. Gdy tyjemy, zmienia się rozmiar i objętość pojedynczych komórek.
Kiedy liposukcja znalazła się w czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych?
Początek ery liposukcji to lata 80-te ubiegłego wieku, obecnie zabieg ten stał się jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wykonywanych na całym świecie. Jej popularność wzrosła wraz z rozwojem technologii i wzrostem ilości rodzaju technik wykorzystywanych do wykonania procedury. Techniki te są ciągle dopracowywane i ulepszane. Przełomem było wprowadzenie wspomaganej liposukcji czyli liposukcji laserowej lub ultradźwiękowej.
W jaki sposób nowoczesne technologie takie jak technika ultradźwiękowa zmieniły tradycyjną liposukcję?
Ogólny trend w dzisiejszej chirurgii plastycznej jest teraz taki, aby przeprowadzać zabiegi jak najmniej inwazyjne, tak samo dzieje się z liposukcją. Nowe urządzenia laserowe czy ultradźwiękowe mają właśnie takie zadanie.
Dużo zabiegów liposukcji robi się obecnie w miejscowym znieczuleniu i pacjent wraca do domu i swoich zajęć w tym samym dniu. W USA do takiej procedury używa się terminu „lunch break liposuction”.
Nawet obrzęki, ból i zasinienia są dużo mniejsze po zastosowaniu tych technologii.
Kto jest twórcą metody liposukcji ultradźwiękowej?
Twórcami metody są dr Alfredo Hoyos z Bogoty (Kolumbia) oraz dr John Millard z Denver (USA).
Ja, jako jeden z niewielu lekarzy na świecie, miałem przyjemność szkolić się i pracować z jednym i z drugim chirurgiem. Wraz z doktorem Millardem w zeszłym roku wspólnie poprowadziliśmy 5 warsztatów szkoleniowych dla lekarzy z całego świata, między innymi w naszej klinice w Poznaniu. Dotyczyły one przeprowadzania operacji techniką ultradźwiękową.
Na czym polega zabieg liposukcji ultradźwiękowej i dla jakich partii ciała jest przeznaczony?
To technika, gdzie ultradźwiękowa energia jest używana do emulgowania komórek tłuszczowych, pozostawiając otaczające nerwy, tkanki i naczynia krwionośne bez szwanku. Ultradźwięki stosowane są głównie do rzeźbienia ciała i usuwania tłuszczu z trudno dostępnych miejsc. To procedura modelowania sylwetki, a nie służy do usuwania dużych ilości tkanki tłuszczowej.
Bardzo dobre wyniki osiągamy przy rzeźbieniu podbródka i twarzy, po którym otrzymujemy efekt liftingu szyi i twarzy.
Kobiety najczęściej są zainteresowane wykonaniem operacji okolic szyi, twarzy, brzucha, talii, pleców i pośladków z wykorzystaniem tłuszczu do powiększenia pośladków. Natomiast mężczyźni – brzucha (tzw. kaloryfer) i piersi (ginekomastia), ale również podbródka i pleców.
U obu płci można zastosować tę metodę do zwalczania nadpotliwości okolicy pachy.
Ile tłuszczu można bezpiecznie odessać w trakcie jednego zabiegu?
Jak już wspomniałem, to nie jest zabieg odchudzający, tylko rzeźbiący ciało, ale bezpiecznie można odessać do 5-6 litrów, a to zależy od stanu ogólnego pacjenta oraz jego wyników laboratoryjnych.
Ile obszarów ciała można wyrzeźbić w trakcie jednego zabiegu?
Można ograniczyć się do jednej partii ciała, a także można zoperować całe ciało.
Jak długo trwa cały zabieg i jak długo pacjent musi pozostać w klinice? Jak to wygląda w przypadku tradycyjnej liposukcji?
Czas trwania zabiegu i pobyt w klinice zależy od rozległości wykonywanej operacji. Można zabieg wykonać ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, po którym pacjent wychodzi do domu w tym samym dniu. Jeśli zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, pacjent zostaje dobę w klinice.
W przypadku liposukcji tradycyjnej zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent zostaje przeważnie jedną dobę w klinice. Dolegliwości bólowe i obrzęki są bardziej przykre dla pacjenta, a powrót do sprawności jest dużo dłuższy niż w przypadku zastosowania procedury z wykorzystaniem ultradźwięków.
Jaki jest czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej?
Zależy, co robimy. Są zabiegi, które maja krótki okres rekonwalescencji i są takie, które wymagają dłuższej. Myślę jednak, że 3-5 dni to maksimum.
Kiedy jest widoczny optymalny efekt po zabiegu?
Wyniki zwykle są widoczne po 2-3 miesiącach od zabiegu, kiedy to mikroobrzęki znikną całkowicie, wówczas efekt ściągnięcia i ujędrnienia skóry jest optymalny.
Czy efekty po zabiegu są trwałe?
Tak, efekty są trwałe, ale też trzeba o nie dbać, a nie polegać wyłącznie na wyniku zabiegu. Aby je utrzymać, najważniejsze są sport i zdrowa dieta!
Czy po zabiegu pozostają blizny?
Zabieg przeprowadzany jest przez małe otwory od 3 do 5 milimetrów, zatem żadne blizny nie powstają.
Kiedy zabieg można powtórzyć?
Jeśli zabieg jest poprawnie wykonany przez osobę, która dobrze zna procedurę oraz odbyła odpowiednie szkolenie, nie będzie trzeba powtarzać zabiegu tej samej partii ciała.
O czym powinien pamiętać pacjent decydujący się na liposukcję tą techniką?
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu operacji każdy pacjent powinien sprawdzić czy lekarz, do którego się udaje, jest chirurgiem plastykiem oraz czy odbył szkolenie w zakresie wykonywania liposukcji tą techniką i gdzie. Jest to bowiem procedura wysoce chirurgiczna i jej wyniki są całkowicie zależne od umiejętności i „estetycznego oka” chirurga.