Sposoby na walkę z przebarwieniami
Źródło przebarwień
Aby rozpocząć właściwe leczenie, powinniśmy najpierw rozpoznać źródło pojawiającego się problemu. Przebarwienia tworzą się na skutek obrony organizmu przed szkodliwymi czynnikami. Za główną przyczyną ich powstawania uznaje się nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. W trakcie wygrzewania na słońcu często zdarza nam się zapomnieć o nakryciu głowy, kremach z filtrem UV czy okularach słonecznych. Efekty takich zaniedbań z naszej strony odbijają się na wyglądzie skóry, która traci swój pierwotny koloryt i zostaje pokryta ciemnymi plamami. Na pojawianie się przebarwień wpływają także zmiany hormonalne, regularne zażywanie środków antykoncepcyjnych i niektórych leków. Źródłem przebarwień nierzadko są również zmiany zapalne (głównie trądzik) lub różnego rodzaju wysypki.
Prawidłowa diagnoza
W walce z przebarwieniami stosuje się czasem naturalne metody typu sok z cytryny, żel aloesowy lub ocet jabłkowy. Domowe sposoby i leczenie przebarwień na własną rękę nie jest kosztowne jednak często nie przynosi oczekiwanych rezultatów i okazuje się mało efektywne. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest wizyta u specjalisty dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Tylko doświadczony specjalista będzie mógł dokonać właściwej analizy stanu naszej skóry i prawidłowo zdiagnozować pojawiające się na niej zmiany. Korzystając z konsultacji z lekarzem dowiemy się jak poradzić sobie z naszym problemem i jaką zastosować terapię.
Sposoby leczenia
Osobom, które od dawna zmagają się z przebarwieniami, zależy na znalezieniu metody, która okaże się skuteczna, a jej efekty będą długotrwałe. Pomoc w walce z ciemnymi plamami na skórze uzyskamy, odwiedzając gabinet medycyny estetycznej. W walce z przebarwieniami nieocenione okażą się zabiegi o działaniu złuszczającym i usuwającym naskórek wraz z przebarwieniami. Jeśli Twoja skóra pokryta jest przebarwieniami, szczególnie polecam Ci zabiegi z użyciem światła laserowego, kwasów, mezoterapię, lub peeling kawitacyjny.
Szczegóły zabiegu i ilość jego powtórzeń omawia się w trakcie konsultacji z lekarzem. To specjalista określa częstotliwość zabiegów, którą dostosowuje się indywidualnie do każdego pacjenta i potrzeb jego skóry.
Przeciwdziałanie
Zima to okres, który sprzyja wyjazdom w góry i jeżdżeniu na nartach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że słońce w trakcie takich wyjazdów może działać znacznie gorzej niż w lecie. Intensywne promienie słoneczne i odbijająca je tafla śniegu niejednokrotnie mogą wywołać dodatkowe plamy na skórze. Jeśli chcemy uniknąć przebarwień, powinniśmy dbać o wysoką ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok i unikać solarium. W naszej kosmetyczce na stałe zagościć powinien krem z filtrem o wysokim faktorze. Warto zainwestować także w krem hamujący syntezę barwnika, który stosować będziemy na noc. Jeśli widzimy, że nasza skóra wykazuje skłonności do tworzenia się na niej plam, powinniśmy dowiedzieć się, czy przyjmowane przez nas leki nie wpływają niekorzystnie na jej stan.
Przebarwienia to defekt, przed którego powstaniem nie zawsze jesteśmy w stanie się uchronić. Jeśli jednak chcemy uniknąć kolejnych plam, powinniśmy zadbać o prawidłową ochronę przeciwsłoneczną. Zasada ta obowiązuje nas przez cały rok, niezależnie od pory roku i natężenia promieni słonecznych. Za powstawanie przebarwień odpowiedzialna może być nie tylko niedostateczna ochrona przed słońcem, ale i gospodarka hormonalna lub inne schorzenia. Aby móc je zwalczyć, niezbędna jest wizyta u lekarza i prawidłowo dostosowana lecznicza terapia.