Wągry

Czym są wągry?

Wągry na nosie

Wągry często występują na nosie.

Wągry to potoczne określenie zaskórników, czyli charakterystycznych zmian na skórze o wyglądzie czarnych lub białych kropek. Powstają na skutek powodu zatkania się mieszków włosowych, co jest powodem gromadzenia się sebum i zanieczyszczeń. Zwykle pojawiają się na twarzy, a w szczególności na nosie, ale mogą też wystąpić w innych miejscach, np. na plecach, ramionach, dekolcie czy szyi.

Możemy wyróżnić dwa typy zaskórników: 

  • zaskórniki zamknięte, które powstają na skutek gromadzenia się łoju w mieszkach włosowych – są to właśnie wągry;
  • zaskórniki otwarte, powstające na skutek zanieczyszczenia skóry, zwykle mają postać podskórnych, białych grudek.

Przyczyny powstawania wągrów

Dbanie o cerę

Istnieje wiele przyczyn powstawania wągrów.

Wągry pojawiają się w otworach mieszków włosowych. Tworzą się, gdy powstaje „korek” z łoju i martwych komórek. W mieszkach włosowych znajdują się włosy i gruczoł łojowy, który produkuje łój. Zaskórnik powstaje, gdy martwe komórki gromadzą się w mieszku włosowym lub gdy pory są zbyt rozszerzone.

Oto dlaczego na skórze pojawiają się wągry

  • hormony: okres dojrzewania, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, zmiany związane z cyklem menstruacyjnym i inne;
  • skóra mieszana i tłusta: nadmierne wydzielanie sebum;
  • kosmetyki komedogenne;
  • niektóre leki;
  • styl życia: niezdrowa dieta, spożywanie niewystarczającej ilości wody, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.

Wągry – jak zapobiegać?

Maseczka

Odpowiednia codzienna pielęgnacja pomoże nie tylko zapobiegać wągrom, ale też innym defektom skóry.

Aby uniknąć pojawienia się wągrów, należy stosować dopasowaną do skóry codzienną pielęgnację. Oto kilka wskazówek, co robić, aby uniknąć wągrów: 

  • Oczyszczaj twarz rano i wieczorem delikatnym produktem myjącym. Następnie nałóż na skórę krem nawilżający dopasowany do Twojego typu skóry. Wybrany produkt nie powinien zapychać porów.
  • Regularnie stosuj peelingi i maseczki złuszczające (np. węglowe lub z glinką), które pomogą oczyścić cerę i pory.

Zdrowo się odżywiaj – staraj się ograniczyć spożywanie cukrów prostych, przetworzonych produktów, nabiału i alkoholu. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce oraz pokarmy zawierające kwasy omega 3. Ważne jest także spożywanie wystarczającej ilości wody, aby nawodnić organizm.

Poniżej znajdziesz zabiegi, które możesz rozważyć, jeżeli walczysz z problemem wągrów.

Bibliografia

Healthline (data nieznana). Blackheads: Causes, Symptoms, and Treatments [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 11.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."