Wągry to potoczne określenie zaskórników, czyli charakterystycznych zmian na skórze o wyglądzie czarnych lub białych kropek. Powstają na skutek powodu zatkania się mieszków włosowych, co jest powodem gromadzenia się sebum i zanieczyszczeń. Zwykle pojawiają się na twarzy, a w szczególności na nosie, ale mogą też wystąpić w innych miejscach, np. na plecach, ramionach, dekolcie czy szyi.
Możemy wyróżnić dwa typy zaskórników:
Wągry pojawiają się w otworach mieszków włosowych. Tworzą się, gdy powstaje „korek” z łoju i martwych komórek. W mieszkach włosowych znajdują się włosy i gruczoł łojowy, który produkuje łój. Zaskórnik powstaje, gdy martwe komórki gromadzą się w mieszku włosowym lub gdy pory są zbyt rozszerzone.
Oto dlaczego na skórze pojawiają się wągry:
Aby uniknąć pojawienia się wągrów, należy stosować dopasowaną do skóry codzienną pielęgnację. Oto kilka wskazówek, co robić, aby uniknąć wągrów:
Zdrowo się odżywiaj – staraj się ograniczyć spożywanie cukrów prostych, przetworzonych produktów, nabiału i alkoholu. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce oraz pokarmy zawierające kwasy omega 3. Ważne jest także spożywanie wystarczającej ilości wody, aby nawodnić organizm.
Poniżej znajdziesz zabiegi, które możesz rozważyć, jeżeli walczysz z problemem wągrów.
Peeling to jedna z technik stosowana w medycynie estetycznej, której celem jest złuszczenie części warstw skóry w celu pobudzenia procesów odnowy komórkowej. W zależności od rodzaju użytego kwasu, peelingi mogą być stosowane do usuwania przebarwień, drobnych zmarszczek, trądziku, blizn i zaskórników. Istnieją trzy rodzaje peelingów: powierzchowny, średni i głęboki, w zależności od potrzeb pacjenta. W przypadku wągrów wystarczy zastosowanie peelingu powierzchniowego. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia skóry, a następnie nakładany jest preparat zwany pre-peelingiem, który pozostawia się na skórze 1-2 minuty. Potem na skórę aplikuje się preparat zawierający różne substancje chemiczne, których zadaniem jest złuszczenie naskórka. W tym czasie pacjent może odczuwać pieczenie, gorąco lub swędzenie. Po usunięciu preparatu peelingującego nakładany jest krem łagodzący. Zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu zimą, aby skóra nie była narażona na działanie promieni słonecznych. Konieczne jest wykonanie kilku sesji. Efektem jest odświeżona, jaśniejsza skóra bez zaskórników i wągrów.
Mikrodermabrazja to zabieg mechanicznego złuszczania naskórka. Procedura nie wymaga zastosowania znieczulenia, ponieważ złuszczana jest jedynie warstwa rogowa. Jedna sesja trwa około 30 minut. Polega na zastosowaniu przyrządu z głowicą diamentową lub rzadziej korundową, która w delikatny sposób usuwa martwy naskórek. Efektem zabiegu jest uregulowanie produkcji sebum i zmniejszenie porów, dzięki czemu zmniejsza się liczba wągrów i zapobiega się powstawaniu nowych. Ponadto złuszczanie naskórka pobudza produkcję nowych komórek, dzięki czemu skóra staje się gładsza, a cera nabiera kolorytu. W celu osiągnięcia pożądanych efektów można wykonać kilka zabiegów. Po zabiegu przez jakiś czas należy chronić twarz przed słońcem.
Healthline (data nieznana). Blackheads: Causes, Symptoms, and Treatments [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 11.05.2022]